Nelákalo by vás vytvořit si po dlouhých zimních večerech něco pěkného vlastníma rukama? Uvažujete nad nějakou ruční prací, ale pletení ani háčkování vás moc nebere? Zkuste nějaký kousek vytvořený drháním. Což takhle nějaké DIY dílo vyrobené metodou moderního macramé!? Bude vám k tomu stačit provázek, tedy spíše hóoodně provázku, trpělivosti a dostatečně hbité prsty na obou rukách.
V 70tých letech byla tato ruční výtvarná technika jednou z nejoblíbenějších, a dnes se opět vrací na výsluní. Výrobky dostávají moderní podobu a znovu se stávají součástí našich interiérů. Drhané kousky jsou známé hlavně jako dekorační prvky bohémsky laděných interiérů. A není divu, jejich kreativní možnosti zpracování prakticky zaručují, že ani jeden kousek není shodný s jiným. Zaručuje to jednak samotná technika, také volba odlišných materiálů a obrovská škála používaných uzlů. Navíc každý tvůrce vloží do této kreativní činnosti kousek ze sebe, své nálady a svých nápadů.
Drhané bytové dekorace se opět dostávají do módy. Autor: Shutterstock.com / Photographee.eu
Macramé nejen do interiéru, ale i jako funkční předměty
Interiérové závěsy vyrobené macramé metodou bývají často bílé, ale provázky se mohou i barvit. Autor: Shutterstock.com / Anna Chavdar
Ovšem technika macramé není jen o využití pro výzdobu interiéru, o dekoracích pro domácnost. Touto technikou můžeme vytvořit také šaty, kabelky, lehké botky, pásky na kalhoty a sukně, letní haleny, přehozy, toaletní taštičky, náušnice, závěsy na krk anebo další šperky.
Nemáme dnes v úmyslu rozebírat jednotlivé pracovní postupy ani konkrétní uzly, na to se specializuje celá řada magazínů a i internetových severů, ale chceme vám přinést bohatou inspiraci. Z ní pak budete moci vybírat projekty, které se vám budou líbit, a do kterých byste se rádi vlastnoručně pustili.
Potřebné pomůcky
K drhání není potřeba žádných složitých pomůcek. Na menší kousky využijeme klidně i podložku z měkkého dřeva, do níž si přitlučeme očka z provázků pomocí hřebíčků. Nebo využijeme váleček na paličkování. Obvykle se základní uzly navazují na rovný předmět, jako je například tyčka, tužka, vařečka a pak je třeba si tyto pomůcky někde stabilizovat abychom mohli začít s vázáním uzlů. Provázky jsou základní potřebou pro tvorbu. Nejlépe se pracuje s bavlněnými, které nekloužou a navíc se dají i barvit.
Využít se dají i šňůry a provazy, například sisal. Použít se dají i kokosová, konopná nebo jutová či lněná lana, ale musí mít menší průměr. Rustikální vzhled, kterého díky nim dosáhneme, se hodí jen na některé výrobky, například na květinové závěsy na pokojové rostliny. Nesmíme zapomínat na jednu zásadní věc, že čím silnější šňůru či provaz používáme, tím více materiálu spotřebujeme. Zkušenější tvůrci si zhotovují na papír nákresy vzorů, podle nichž při práci postupují.
Nejdůležitější je zvládnout pár základních uzlů
Obměnou základních uzlů získáme zajímavé vzory. Autor: Shutterstock.com / pornpawit
Základem práce při drhání je naučit se několik uzlů, pěkně rovnoměrně je utahovat a směrovat vodící nit pod patřičným úhlem. K těm nejdůležitějším základním uzlům patří uzel čtvercový, uzel základní, střídavý uzel, poloviční střídavý uzel, uzel Josefína. Jakmile jsme toto zvládli, už jen obměňujeme pořadí uzlů, úhel vodící šňůry a můžeme začít pracovat na složitějších projektech. Pamatujeme, že vodicí nit musí být několikanásobně delší, než je výsledná délka celého DIY projektu. Drhání jde docela rychle od ruky, a jakmile se naučíme základní uzly, obvykle nás tato výtvarná rukodělná technika naprosto pohltí. Výrobky se dají vyzdobit například pomocí korálků nebo tak, že provázky obarvíte metodou ombré (barvení látek metodou postupného vzlínání barvy, která je nejsytější na začátku vlákna nebo textilie a směrem vzhůru barva bledne).
Dekorace na zeď se skvěle hodí pro bohémský styl bydlení. Autor: Shutterstock.com / ivan_kislitsin
Projekty na výzdobu interiéru
Macrame dekorace v podobě závěsu do dveří. Autor: Shutterstock.com / BeSilvestre
Metodou drhání se dá zpracovávat celá řada dekorací do interiéru od dělících stěn přes záclony a závěsy určené na stěnu nebo k oddělení místností mezi dveře. Drhané projekty vypadají skvěle i na lampách a lustrech. Jsou však o něco náročnější, neboť je třeba držet se stejného vzoru opakovaně a dosáhnout toho rovnoměrným utahováním uzlů. Navíc je nutné pracovat se základní kostrou stínidla, která je obvykle kruhovitého tvaru a musí být zakomponována do díla tak, aby nebyla ve výsledku viditelná. Do interiéru si metodou drhání čili macramé můžete zhotovit i houpačku nebo houpací síť, případně kolébku pro novorozence a zavěsit ji u stropu.
Macrame závěs na pokojové květiny. Autor: Shutterstock.com / Hus Mee
Překrásně vypadají i drhané závěsy na pokojové květiny nebo malé poličky do obývacího pokoje. Zajímavý projekt, do kterého se můžete pustit je také stojan na noviny a časopisy nebo drhaný obal na polštář. Na konferenčním stolku se bude skvěle vyjímat úzký dlouhý drhaný běhoun. Velmi moderní záležitostí jsou lapače snů, které mohou být rovněž zhotoveny technikou macramé.
Vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, je třeba připomenout, že i drhané vánoční stromečky, nebo sněhové vločky, případně obaly na vánoční koule se také dají udrhat. Zavěsit se dají třeba na okno, nebo jako ozdoby přímo na stromeček. A jako dárek můžete pro své blízké vyrobit vlastnoručně drhanou záložku do knihy, nebo přívěsek na kabelku, případně na klíče. K náročnějším projektům pak patří drhané židličky, taburety, nebo koberečky.
Věříme, že jste získali i vy nějakou zajímavou inspiraci a už se těšíte, jak si u ručních prací třeba právě přes sváteční dny zimního volna odpočinete. Další zajímavé možnosti využití macramé při výzdobě interiéru najdete na naší nástěnce na Pinterestu: