Mrštilka čili chmelíček, veselá pokojovka s citem pro barvy

Podobně jako u vánoční hvězdy to nejsou květy, co činí mrštilku tak atraktivní, ale listeny. Přecházejí ze žlutozelené do cihlové či vínové a pro milovníky elegantních barevných přechodů jsou pastvou pro oči.

Mrštilka skvrnitá zvaná chmelíček (Beloperone guttata, syn. Justicia brandegeana) je u nás méně známá, avšak velmi zajímavá pokojová či přenosná rostlina. Konce větévek zdobí barevné listeny, které se překrývají jako tašky na střeše a připomínají šištice chmelu – odtud přízvisko chmelíček. Mrštilka kvete jen krátce, ovšem listeny jsou barevné téměř po celý rok, i když z pod nich zrovna nevykukují bílé květy.

mrštilka skvrnitá čili chmelíček (Beloperone guttata)mrštilka skvrnitá čili chmelíček (Beloperone guttata)Autor: Shutterstock.com / Bildagentur Zoonar GmbH

Pěstování

  • Mrštilka pochází z Mexika a miluje slunce. Na jaře a v létě by se měla v jeho paprscích koupat alespoň po část dne, aby se listeny pěkně vybarvily. Lebedit si bude při 24°C, snese i nižší teplotu, zvláště v zimě – pod 16 °C by však klesnout neměla. Svědčí jí i letnění na závětrném místě.
  • Substrát jí vyhovuje hlinitý, s příměsí vyzrálého kompostu, listovky a drenáží na dně.
  • Od jara do podzimu udržujte substrát mírně vlhký, v zimě zálivku omezte. Pokud rostlině žloutnou listy, je patrně přemokřená.
  • V sezóně jednou za dva týdny přidejte do zálivky hnojivo, nejlépe pro pokojové rostliny okrasné květem.

 

detail květu mrštilky skvrnitédetail květu mrštilky skvrnitéAutor: Shutterstock.com / Ricardo de Paula Ferreira

Rostlinu je vhodné přesadit každé jaro a přitom výhony o polovinu zkrátit. Sice bude chvíli trvat, nežli opět vytvoří barevné listeny, zato bude keřík pěkně košatý a vitální. Z odstřižených výhonů můžete po odstranění listenů a spodních listů připravit přibližně 10 cm dlouhé řízky a zapíchnout je do lehkého, vlhkého substrátu. V teple a při vyšší vzdušné vlhkosti ochotně zakoření.

Laisser un commentaire