Naskládat nádobí do myčky a zmáčknout knoflík je pohodlnější, než trávit čas poobědní siesty s rukama ve dřezu. Jak je na tom ale myčka z pohledu vaší peněženky? Kdo ušetří víc vody – vy, anebo stroj? A vyplatí se tato úspora vzhledem ke spotřebované elektřině?
V jednom ohledu lze mít jasno rovnou. Myčka šetří čas. Mnoho z nás však zajímají další ukazatele. Je možné, aby bylo mytí v myčce levnější, než drhnutí talířů ve dřezu? A je tu i ekonomicko-ekologický pohled: Kdo má větší spotřebu vody? Předem si řekněme, že přesná, plošně aplikovatelná čísla, nelze uvést. U myčky záleží na typu, u nás zase na způsobu, jak nádobí myjeme. A jsou tu i odlišné ceny energií. Tyto faktory ale můžeme zprůměrovat a dobrat se výsledku, který nám dobře odpoví na otázku, co se víc vyplatí.
Myčka spoří, ekologii pomůžete i využitím tablet či mycích přípravků, které tolik nezatěžují přírodu. Autor: Shutterstock.com / Andrey_Popov
Tekoucí voda? Hýření se zdroji…
Pokud myjete nádobí pod tekoucí vodou, o výhodnosti myčky nebude pochyb. Důležité je myčku pouštět ve chvíli, kdy je plná, pak se vyplácí. Mytím pod proudem vody pustíte do odpadu v případě, že myjete pod malým pramínkem a rychle, kolem 12 až 20 litrů vody, pokud pustíte kohout takřka na plno, jste v průměru na cifrách kolem 20 až 30 litrů vody. A najdou se i extrémisté, kteří si během mytí nádobí skočí pustit další díl seriálu, aniž by kohout zavřeli, párkrát se otočí, zamyslí, a jejich spotřeba dosáhne závratných 40 litrů na jedno mytí. Ještě dodejme, že oněch 12 litrů zvládá jen maličké procento šetřících a nádobí navíc nesmí být nějak špinavé.
Stará myčka tolik neuspoří
Věřili byste, že někteří lidé nechají protéct při mytí nádobí i 40 litrů vody? Naštěstí jsou v menšině…Autor: Shutterstock.com / PAKULA PIOTR
Pokud si kupujete novou myčku, měla by být v běžně dostupné kategorii A+++. Úspora je díky této energetické třídě znatelná. Spotřeba vody na cyklus se může mírně lišit, myčka široká 45 centimetrů obvykle potřebuje 10 až 11 litrů na jeden cyklus, 60centimetrová o litr až dva více. Z tohoto jednoduchého porovnání začíná být jasné, že úspora vody v drtivé většině případů je. Na druhou stranu, tablety do myčky jsou dražší, než jar. I tak jsme ale stále v plusu. Jak jsme na tom s elektřinou? Provoz nové myčky nás vyjde v průměru na částku kolem 1000 korun ročně (předpokládejme, že myčku nezapneme vícekrát, než jednou za den). U starých myček se částka může vyšplhat bezmála i na dvojnásobek. Tam je už úspora diskutabilní. U nových kusů se stále vzhledem k nutnosti ohřevu vody i pro ruční mytí vyplatí.
Ne všem se vyplatí…
Myčku pouštějte jen je-li plná. Pro jednočlennou či dvojčlennou domácnost, kde se moc nevyvařuje, nemá příliš smysl…Autor: Shutterstock.com / Yunava1
Nelze si ale myslet, že myčkou uspoříme zároveň s časem i tisíce korun. Pro průměrnou, zdroji neplýtvající domácnost, půjde o úsporu kolem tisícovky, maximálně dvou tisíc ročně. Do ekonomických faktorů se totiž musí připočíst i cena myčky. Zvažme tu levnější, kolem 7 000 až 9 000 korun. Myčku samozřejmě můžete pořídit třeba i za 45 000 korun, ale s ohledem na pořizovací částku nemá v prvních letech provozu finanční návratnost. Důležitým aspektem při rozhodování, zda myčku pořídit, je velikost domácnosti, respektive počet lidí, kteří v ní žijí. Jste jen jeden či dva a moc nevaříte? Pak se spíše vyplatí stále mytí v ruce. Jste rodina s dětmi? Pak je myčka dobrou investicí.