Zářivě čistá a nazdobená okna nemusí být nesplněným snem. Máme několik tipů, jak ušetřit čas i námahu.
Před Vánoci se do drhnutí oken vrhá mnoho lidí. I když během zimního nečasu se rychle zase zašpiní, na okna bez poskvrny jsou zkrátka všichni pyšní. Jak dosáhnout perfektního výsledku bez zbytečné námahy?
Počkejte na příznivější počasí
Mytí oken v mrazivém počasí vynecháme.Autor: Archiv ireceptar.cz
Než se odhodlaně pustíte do práce tak zkontrolujte předpověď počasí. Deštivé dny jsou samozřejmě nevhodné, ale pro mytí oken se nehodí ani mrazivé počasí. A to nejen kvůli chladnému vzduchu, který se valí do vyhřátého bytu. Většina čistících přípravků je nejúčinnější v určitém teplotním rozhraní a k tomu teploty pod bodem mrazu rozhodně nepatří. Od mytí oken tedy raději upusťte, pokud teploty venku klesnou pod 5 oC. I když jsou Vánoce za dveřmi, v mrazivém počasí je mytí oken neefektivní a zbytečné. V rámci přípravy pak ukliďte vše z parapetů, vyluxujte pavučiny a vyperte záclony.
Zbytečná námaha
Vynaložené úsilí při mytí oken vyjde rozhodně vniveč, pokud lpíte na přežitých postupech. Umýt okna vodou se saponátem a rozleštit pomocí novin? Rozhodně ne, připravte se na okna plná šmouh a tiskařskou čerň rozmatlanou po plastových rámech. Stejně tak se nehodí prosté mytí vodou a dolešťování pomocí spreje a hadříku. Ani sebehbitější ruka vám nezaručí bezchybný vzhled a první paprsek slunce odhalí okna plná kocourů a šmouh. A oblíbená houbička na nádobí? Zaschlou špínu sice odstraní, ale choulostivější plastové okna a rámy její hrubý povrch nenávratně poškrábe.
Stěrkou snadno stáhneme mcí prostředek.Autor: Shutterstock.com / Davizro Photography
Ulehčete si neoblíbenou práci a pořiďte si do domácnosti užitečné pomocníky. Pro odstranění špíny vlhkou cestou jsou ideální rozmýváky na okna. Pomocí nich nanesete přípravky na okno a dokonale je rozprostřete. Vystačíte si však i s obyčejnou mikrovláknovou utěrkou, která nepouští chloupky. Nezbytnou výbavu doplňuje stěrka pro stažení mycího prostředku a utěrka na doleštění. Taková výbava vás přijde zhruba na dvě stě korun. Náročnější hospodyňky vybaví domácnost speciálním čističem oken, který sám smáčí, čistí, odsává přebytečnou vodu a leští. Investice do takového přístroje je však alespoň tisíc korun.
Rychle a bez šmouh
Většina z nás při úklidu sáhne po saponátu na nádobí a spláchne pomocí něj okna, podlahy i sanitární zařízení. Na mytí rámu ještě postačí, ale na okenní skla si raději vyberte speciální přípravek, nejlépe na alkoholové bázi nebo přípravek s obsahem čpavku. Odmastí povrch a odstraní špínu a na sklech nezůstane film zaschlého saponátu.
Začněte mytím rámu, pomocí čistícího přípravku a utěrky je pečlivě otřete a očistěte. Nepoužívejte pískové čističe ani hrubé houbičky, vyhnete se tak nepěkným škrábancům. Následně se vrhněte na okenní skla, pomocí utěrky nebo rozmýváku naneste čistící směs a vytvořte pěnu. Stěrkou pak mycí emulzi z okna snadno stáhnete. V případě potřeby doleštěte pomocí utěrky z mikrovlákna.