Na zahradě to žije i v zimě aneb prosincové zahradničení

Prosincová zahrada nemusí být smutná, zvláště pokud ji zdobí suchá stébla trav, barevné plody dřevin, stálezelené keře a stromy či dokonce kvetoucí zimní jasmín. Spí jen napůl – jak se o ni starat?

Ve vyšších polohách už zima paní zima naděluje sníh. Pro půdu a kořeny rostlin je sněhová pokrývka tou nejlepší ochranou. Ale větve stromků a keřů může příval mokrého sněhu polámat. Sněhové podušky proto opatrně setřásáme, keře, které by sníh mohl rozlomit, schováme pod přístřešky. Pomohou jednoduché jehlany svázané z tyček, které sníh rozdrobí, konstrukci můžeme obalit i netkanou textilií nebo dočasně poklást prkny. Pozor na to, že stálezelené rostliny potřebují i světlo. Štíhlé keře lze svázat do kuželu.

 

Keře ochrání před těžkým sněhem i pouhá konstrukce stříšekKeře ochrání před těžkým sněhem i pouhá konstrukce stříšekAutor: Shutetrstock.com / hikaru59

Tam, kde hrozí naopak holomrazy, kontrolujeme ochranu vůči nim. Citlivé rostliny schová sláma, chvojí a suché listí. Pro suchomilné rostliny je vhodné chvojí, netkaná textilie, nebo dokonce poklop z igelitového pytle. Chvojí můžeme zavěsit i na opory, po kterých se pnou růže a další vytrvalé popínavky – poslouží především jako ochrana proti mrazivému větru. Kontrolovat je třeba i ochranu stromků proti okusu – mladé sazenice, které přijdou o kůru i lýko, uhynou.

Stálezelené dřeviny mohou v zimě trpět suchem, protože jejich listy si žádají svůj příděl i v tomto chladném období. Dokud není půda promrzlá, dopřejeme jim štědrou dávku vláhy, aby se voda dostala až ke kořenům. Zálivku potřebují především neopadavé listnáče, jako jsou buxusy, rododendrony a azalky, a také stálezelené bambusy a vřesy.

Čisté budky

V zimě je ochrana dřevin na nás, na jaře ji můžeme předat ptákům, kteří z nich oberou miliony mšic. Pokud však na naší zahradě zahnízdí. Vyvěsíme proto ptačí budky a stávající vyčistíme. V zimě mohou budky posloužit ptákům jako noční útočiště, brzy zjara si je budou moci vybrat jako domov pro založení rodiny.

Okrasné kapusty zdobí zahradu i v zimě, podobně jako hlohyněOkrasné kapusty zdobí zahradu i v zimě, podobně jako hlohyněAutor: Shutterstock.com / Jelena Yukka

Zimní květiny a zelenina

Navzdory chladu kvetou v průběhu zimy vřesovce, vilíny, čemeřice. Okouzlující jsou i okrasné kapusty, které právě až první mrazíky přimějí, aby se dosyta vybarvily. Pokud zimní krásky na naší zahradě chybí, můžeme je vysadit na jaře nebo na podzim. Kapustu je možné v létě vypěstovat ze semínek, na podzim ze sazeniček, nebo v zimě zakoupit již vzrostlé a vybarvené rostliny.

 

Barborka ve váze je krásnou oslavou zimního slunovratuBarborka ve váze je krásnou oslavou zimního slunovratuAutor: Shutterstock.com / ol_dmi

Barborka ve váze

Na svátek svaté Barbory, tedy 4.12, se tradičně odebírá větévka ovocného stromu, aby na štědrý den vykvetla. Nejvhodnější jsou větvičky třešní a višní, včetně nádherné sakury, ale také mandloně, jabloně, kdoulovce či kaliny. Stačí jedna větvička v jednoduché váze, a výsledek je okouzlující. Zlaté květy, které vynikají v kombinaci s chvojím, poskytne vděčná forzýtie. Ovšem pozor, pokud máme v pokoji teplo vyšší než 22 °C a více, uřízneme si větvičku až o týden později, pokud si přejeme květy na štědrovečerním stole. Naši předci počítali s třemi týdny, protože mívali doma chladněji.

Laisser un commentaire