O celkových výhodách zateplení není pochyb. Zima už nás nepřekvapí velkými výdaji za teplo a pohodu a léto pro nás nebude znamenat nesnesitelné vedro uvnitř našeho domu. Jestliže jste jednoznačně pro zateplení, stojí před vámi otázka, jaký druh zvolit. Na výběr je řada materiálů a systémů. Jaké jsou jejich výhody a kdy se který hodí?
Výhody a nevýhody zateplení Autor: Archiv ireceptar.cz
Široká nabídka materiálů k zateplení. Proč jich je tolik?
Volit můžete například mezi polyuretanovou pěnou, polystyrenem, kamennou vlnou a minerální vatou, pěnovým sklem, dřevěnými vlákny a celulózou, korkem, kontaktním zateplovacím systémem ETICS nebo tepelně izolační maltou, izolační fólií a umělým kamenivem. Každá z těchto možností má své výhody i nevýhody. Každá vyniká něčím jiným, každou metodou zateplíte svůj dům za jinou cenu. Pojďme se tedy na výhody a nevýhody zateplovacích metod podívat zblízka. Následující výčet nemůže být kompletní, ale věříme, že pro vaši základní orientaci bude dostatečným odrazovým můstkem.
Vnitřní zateplováníAutor: Shutterstock.com / Nagy-Bagoly Arpad
Kontaktní zateplovací systém ETICS
Tento velmi rozšířený způsob vnějšího zateplování se u nás používá pro zateplení panelových domů. Je-li instalován správným způsobem, je velmi spolehlivý. Slabinu tohoto systému tvoří horší odvětrávání. K tomu dochází hlavně při nevhodné kombinaci materiálů dodávaných různými výrobci anebo při špatně navrženém projektu zateplení. I špatně navržená konstrukce může způsobit vznik plísní. Plusem je vylepšení tepelného komfortu, a to za každého počasí. Tento druh tepelné izolace zamezuje vzniku teplených mostů. Mínusem je to, že dojde ke zvětšení objemu vnějších zdí zateplované stavby a navíc je bezpodmínečně nutné dodržet projekt.
Zateplovat můžeme zevně i vnitřně. Autor: Archiv ireceptar.cz
Polyuretan (PUR)
Tepelná izolace z polyuretanu má nespornou výhodu v tom, že je možné aplikovat ji na stěny již při samotné stavbě domu. Jedná se o formu, kdy je prováděn nástřik pěny na předem vybraná místa. Stejně dobře poslouží při pozdější rekonstrukci domu. Nevýhodou je, že v místě spojů vznikají tepelné mosty. Naopak výhodou je tvarová stálost hmoty, její snadná aplikace a možnost zvolit odpovídající propustnost.
Expandovaný polystyren je jako materiál pro zateplování využíván často. Autor: Archiv ireceptar.cz
Pěnový expandovaný polystyren (EPS)
Vzhledem k nízkým nákladům na pořízení i snadné manipulaci je expandovaný polystyren u nás nejběžnějším materiálem pro zateplování. Je-li správně instalován, je jeho životnost vysoká. Bohužel však při působení vysokých teplot velmi rychle stárne. Vlhkost propouští jen velmi omezeně. Nevýhodou jsou opět tepelné mosty, které mohou vznikat v místech spojů.
Minerální vata se k vnitřnímu zateplování domů využívá často. Autor: Archiv ireceptar.cz
Kamenná vlna a minerální vata
Ideálním materiálem pro zateplení domu pro všechny, kteří hledají dobrou cenu a materiál, který dýchá, je minerální vata nebo kamenná vlna. Oba materiály vynikají nehořlavostí a tlumením zvuků. Mají i velmi dobrou ohnivzdornost a paropropustnost. Jednoduchá je jejich instalace, materiál je dostupný a dá se využít jak na stěny, podlahy, na střechy i vzduchové mezery. Jako nevýhodu vnímáme uvolňování částeček, které dráždí dýchací cesty a bohužel časem i možnou ztráty objemu a tvaru.
Dřevěná vlákna a celulóza
Dřevěná vlákna jsou přírodní zateplovací materiál. Autor: Archiv ireceptar.cz
Kromě dobrých izolačních vlastností mají tyto přírodní materiály také velmi dobré akustické vlastnosti. Jsou to paropropustné materiály, vhodné pro stěny a střechy, které musí dýchat. Jejich mechanická odolnost je vysoká. Jedná se o recyklovaný materiál. Časem však může ztratit tvar i objem.
Pěnové sklo
I v tomto případě se jedná o recyklovaný materiál, i přesto je však mechanicky velmi odolný. Stejně dobře odolává i ohni, mrazu, vlhkosti, plísním a hnilobě. Nevýhodou je jeho pořizovací cena, která je až třikrát vyšší než u ostatních materiálů. Jeho instalace je jednoduchá, materiál má nízkou hmotnost, vysokou odolnost a nepropouští vodu. Ohnivzdornost je u něj velmi dobrá.
Tepelně izolační malta
Tento materiál celkově zlepšuje termoizolační vlastnosti zdiva. Využívá se nejvíce u malých domků. Snadno jej využijete i při aplikaci na nerovné povrchy. Nejen tepelně izolační maltou, ale i tepelně izolační omítkou, můžete svůj dům zateplit. Efekt zateplení nebude ovšem tak velký jako v případě použití jiných materiálů. Vysoká cena je bohužel dalším negativem.
Izolační fólie
Nainstalujete ji kamkoli do domu. Materiál je lehký, nepropouští vodu ani páru. Využívá se nejčastěji okolo radiátorů a oken, kde zabraňuje úniku tepla. Jeho ohnivzdornost je však nedostatečná a tepelná odolnost nízká. Nainstalovat se dá na stěny, střechu, podlahy i do vzduchových mezer, což je naopak jeho výhodou.
Umělé kamenivo (Keramzit)
Umělé kamenivo určené k zateplování vyniká pevností, lehkostí, a žáruvzdorností. Jedná se o materiál šetrný vůči přírodě, je navíc snadno recyklovatelný a jako tepelná izolace je využíván v sypané podobě. Ideální je pro zasypávání plochých střech nebo pro vyrovnávání podlah, kde díky své nízké hmotnosti tyto plochy nezatěžuje například tak silně jako beton. Jeho instalace je snadná, ovšem oproti dalším typům tepelně izolačních materiálů má nižší účinnost a časem ztrácí tvar i objem. Co se týče ohnivzdornosti, ta je velmi dobrá.
Korek
Z hlediska šetrnosti k přírodě je korek vnímán ekologicky. Neboť se jedná o materiál přírodní. Obavy z plísní u něj nejsou na místě. Je velmi dobře prodyšný, vodu nenasakuje ani nepropouští. Mikroorganismy korek odpuzuje, a navíc má dobrou akusticko-izolační i tepelně-izolační schopnost. Jeho nevýhodou je pouze vyšší cena.
Zateplením podkroví se ušetří velká část finančních prostředků. Autor: Archiv ireceptar.cz
Dotace může zateplení výrazně zlevnit
Doslova vlna zateplování u nás probíhá již hezkou řádku let. Díky ní klesá energetická náročnost našich domů a ušetřené finanční prostředky tak můžeme vkládat jinam. Nezanedbatelnou výhodou jsou zároveň nižší emise z topidel a klimatizačních jednotek. A právě díky sníženým emisím po zateplení domu je možné získat dotaci od Ministerstva životního prostředí ČR. Ti, kteří mají jasno a chtějí pomocí moderních materiálů snížit energetické výdaje, mají možnost získat v programu Nová zelená úsporám proplacení části nákladů na zateplení. Například pokud se vám podaří snížit náklady na vytápění až o 60 %, na dotacích se vám vrátí polovina vynaložených nákladů. Více informací najdete na internetových stránkách www.novazelenausporam.cz.