Nízká vzdušná vlhkost v bytě: nesvědčí rostlinám, ani lidem

K palčivým problémům především v panelákových bytech patří velmi nízká vzdušná vlhkost během zimního období. Větrat zde můžeme jen omezeně, aby nenastydli obyvatelé bytu a nedošlo k poškození pěstovaných rostlin. Ukážeme vám několik způsobů, jak situaci řešit.

Suchý vzduch přináší negativní důsledky především lidem, kteří trpí na chronická onemocnění dýchacích cest, ať už to jsou opakující se virózy nebo například průduškové astma. Snížená vlhkost vzduchu je příčinou vzniku nepříjemného kašle, který řada z nás velmi dobře poznala již nesčetněkrát.

Orchidejím pěstovaným v bytě příliš suchý vzduch nesvědčí.Orchidejím pěstovaným v bytě příliš suchý vzduch nesvědčí.Autor: Shutterstock.com / Valentin Ivantsov

A co zelení společníci?

Rostlinám suchý vzduch také příliš nesvědčí. Dochází k usazování prachu na listech a zvyšuje se riziko napadení škůdci, především těmi savými, jako jsou svilušky. Problém se suchým vzduchem se například u dračinců projevuje tím, že jim začnou zasychat konce listů, případně na listech jako takových se objeví nehezké hnědé skvrny.

Listy bramboříku napadené sviluškou.Listy bramboříku napadené sviluškou.Autor: Shutterstock.com / cha_cha

Pokud tuto problematiku dlouhodobě neřešíme, většina pokojových rostlin nám v obydlí nebude prospívat. Patříme-li k pěstitelům orchidejí, pak je zvýšená vlhkost vzduchu přímo nutností, bez toho budou mít obrovský problém s tím, aby nakvetly. Napadení savými škůdci je poměrně běžným jevem – u svilušky napadení poznáme podle jemných pavučin na listech. Pokud nezakročíme, rostliny při silném napadení uhynou.

Jak zvýšit vlhkost v bytě?

  • Nejjednodušším řešením je zavěšení keramických odpařovačů na radiátory ústředního topení, kde pouze pravidelně doléváme vodu a o nic jiného se pak nemusíme starat.
  • Někteří pěstitelé používají dekorativní misky, naplněné kameny, například přivezenými z dovolené od moře, ještě zalité běžnou kohoutkovou vodou. Misky rozestavené v blízkosti rostlin nám pomohou zbavit se problému zasychání listů a napadení škůdci.
  • Celá řada zkušených pěstitelů ráda využívá vydatného smočení rostlin sprchou. Nejen, že z listů odstraníme vrstvu nežádoucího prachu, zároveň dojde k důkladnému prolití 

    Listy monstery můžeme zvlhčit postřikovačem.Listy monstery můžeme zvlhčit postřikovačem.Autor: Shutterstock.com / autor Grekov’s

    pěstebního substrátu. Vodu necháme odtéct, aby nezůstala v misce pod květináčem. Rostliny pak nejsou přelité, avšak mají pravidelnou a přiměřenou zálivku, která je i v zimě důležitá pro jejich dobrý zdravotní stav. Než se pustíme do sprchování, měli bychom si ověřit, zda ta která rostlina takovou péči snáší. Nemáme-li možnost rostlinu přemístit do koupelny, můžeme její listy navlhčit rozprašovačem. Jen poupatům a květům bychom se měli při mlžení  vyhnout.

Moderní řešení pro náročnější

Komfortní pocit navodí nejen správná teplota, ale také dostatečná vlhkost vzduchu.Digitální teploměr kombinovaný s vlhkoměrem.Autor: Shutterstock.com / Yury Stroykin

V bytech a jiných obytných prostorách se během zimního období vzdušná vlhkost pohybuje kolem 30 %, což je pro rostliny velmi málo. Ideální jsou hodnoty, které dosahují cca 50 %, v takovém prostředí se jim bude dařit daleko lépe. Vysoká vlhkost vzduchu s hodnotami nad 60 % je naopak škodlivá tím, že dochází ke tvorbě nežádoucích plísní.

Vlhkost vzduchu nám umožní sledovat teploměr kombinovaný s vlhkoměrem, který můžeme pořídit už za několik stokorun. Teprve pokud zjistíme, že náš byt opravdu potřebuje zvýšit vlhkost, můžeme hledat vhodné řešení. Zajímavé a moderní řešení pro větší byty představuje elektrický zvlhčovač vzduchu. Toto zařízení využívá ohřevu vody topným tělesem, kdy dochází k jejímu odparu a tím se zajišťuje kontinuální zvýšení vzdušné vlhkosti, což má pozitivní důsledky jak na zdraví obyvatel bytu, tak pěstovaných rostlin. 

I pro zvlhčování vzduchu platí pravidlo: všeho s mírou!I pro zvlhčování vzduchu platí pravidlo: všeho s mírou!Autor: Shutterstock.com / Yury Stroykin

Laisser un commentaire