Sloní noha, lahvová palma – přízviska dostala kvůli dřevnaté noze, ve které si uchovává zásobu vody na horší časy. Je magnetem pro oči. A jako stvořená do moderních interiérů, protože jí nevadí suchý vzduch.
Nolina čili beukarnea pokřivená (Beaucarnea recurvata) pochází ze slunných mexických polopouští. Na vrcholu dřevnatého stonku nese bohatý chochol listů, lesklých, úzkých a až 90 cm dlouhých. Listy se ohýbají nazpět a nolina vyhlíží, jako by navštívila extravagantní kadeřnický salón.
Pěstování sloní nohy
- Nolina miluje slunce a teplo. Ovšem také čerstvý vzduch – jakmile se oteplí, dopřejte jí letnění nebo pobyt u otevřeného okna. Teplota by však neměla klesnout pod 10 °C.
- Zásoby si uchovává ve stonku, nikoli v kořenech – nepotřebuje proto velký květináč. Přesazování jí stačí jednou za tři roky.
- Svědčí jí propustný substrát ze směsi písku, listovky a hlinité zeminy, případně substrát pro sukulenty.
- V sezóně jí dopřejte jednou za tři týdny hnojivo pro sukulenty, nebo slabý roztok tekutého organického hnojiva.
Jak zalévat? Přiměřeně…
nolina sloní noha (Beaucarnea recurvata) Autor: Shutterstock.com / Vahe 3D
Nolina sice nesnáší příliš mokrý substrát, ale svůj přísun vláhy vyžaduje – především od jara do podzimu, když roste. Její bujné listy odpařují nemálo vláhy, proto je žíznivější, nežli třeba kaktusy. Substrát udržujte mírně vlhký, ne mokrý, v podmisce nesmí stát voda. Přelitá nolina svěsí listy, stonek měkne. Pokud na dno nádoby nasypete vrstvu hrubého písku nebo jemného štěrku, případně perlitu, poslouží drenáž jako prevence přemokření, i když zálivku neodhadnete. Hliněný květináč, který dýchá, je kvůli možnému přemokření vhodnější, než plastový.