Koncem října bychom měli naposledy posekat trávník na 2 až 3 cm a začít se věnovat jeho údržbě. Vylepšujte poškozené okraje trávníku, odstraňte z něj nerovnosti a zaopatřete holá místa. Trávník pečlivě provzdušněte a poskytněte mu základní hnojení či přihnojování. Závěrečnou prací na trávníku je pak úklid listí a zaparkování sekačky do kůlny.
[Komerční prezentace]
Poslední sekání trávníku
Polední sekání trávníku by mělo proběhnout do konce října.Autor: Archiv ireceptar.cz
Na podzim bohatě stačí sekat trávník jednou týdně, a to až do konce října, kdy přestává tráva růst. Okrasný trávník sekejte na výšku 2 cm a užitkový na výšku 3 cm. Trávník by na zimu rozhodně neměl zůstat přerostlý, protože vysoká neposekaná tráva v zimě zvyšuje riziko plísní. Nedoporučuje se sekat trávník po dešti nebo sekat trávník vlhký od rosy.
Vylepšení trávníku
Podzim je ideálním obdobím pro přisévání trávy a celkové vylepšení trávníku. Taková práce bude obzvláště účinná před deštivými dny, protože díky vláze opravovaná místa rychle a pěkně zarostou. Poškozené okraje trávníku stačí vyrýt, doplnit novým humusem a přisít travní semeno, které odpovídá druhům trav, jimiž je travní plocha oseta.
Dobrá péče se projeví na kvalitě vašeho trávníku.Autor: Archiv ireceptar.cz
Podzim je ideálním obdobím pro odstranění všech nerovností z trávníku. Boule a hrboly, které o víkendech skalpujete sekačkou, nebo nerovnosti, které jsou dílem krtka, vás už na jaře rozhodně trápit nemusí. Drn snadno seříznete a vyrovnáte humózní půdou a pečlivě ušlapete. Následně můžete opět zasít nový trávník. Je dobré se zbavit také holých míst, přes která jste v létě často chodili nebo to v jejich oblasti přehnali s hnojivem a herbicidy. Před odstraňováním škod byste ale měli zjistit, zda vznikly nízkým provzdušněním, nešetrným odplevelováním nebo nedostatečným odvodněním půdy. Špatný drn následně odstraníte, odkrytou zeminu nakypříte rycími vidlemi a na připravený urovnaný povrch rozložíte nové drny. Spáry můžete vyplnit humózní zeminou.
Provzdušnění trávníku
Provzdušnění trávníkuAutor: Archiv ireceptar.cz
Podzim je nejvhodnějším obdobím pro provzdušnění trávníku, které zlepšuje přístup vody, vzduchu a živin ke kořenům. Dalším důležitým účelem provzdušňování je dostat z trávníku stařinu. Provzdušnění podpoří mohutnější růst kořenů, který se příští rok projeví sytě zeleným a bujně rostoucím trávníkem. Menší plochy trávníku můžete provzdušňovat pomocí speciálních dutých vidlí. V lehčí půdě vám na provzdušnění postačí obyčejné železné hrábě, další variantou je provzdušnění vertikutátorem. V těžké, jílovité půdě je dobré prosypat otvory po provzdušnění křemičitým pískem.
Základní hnojení
Po praktickém provzdušnění trávníku přichází na řadu jeho hnojení, které zlepšuje vrchní vrstvu půdy a vytváří lepší podmínky pro růst trávy. Směs na hnojení se připravuje ze čtyř dílů prosáté humózní zeminy, jednoho dílu rašeliny a dvou dílů ostrého písku. Všechny složky je třeba důkladně promísit. V jednotlivých dílech pak můžete udělat obměny podle typu vaší půdy. U lehčí písčité půdy můžete zvýšit podíl rašeliny na úkor písku – na čtyři díly zeminy, dva díly rašeliny a jeden díl písku. Pro těžkou půdu budete naopak potřebovat více písku a méně zeminy – dva díly zeminy, jeden díl rašeliny a čtyři díly písku. Místo zeminy lze samozřejmě použít také kompost.
Podzimní přihnojování a postřik
Od začátku října můžete trávník přihnojovat hnojivem s obsahem draslíku, který posílí listová pletiva. Zcela nevhodný je naopak dusík, který podporuje růst, ale pletiva oslabuje. Hnojivo rozhazujte rukou v širokých kruzích, ideálně když nebude foukat silný vítr. Před zimou můžete zároveň provést preventivní postřik fungicidem proti plísním. Sice jim nemůžete stoprocentně zabránit a postřik nevydrží po celou zimu, ale určitou ochranu vašemu trávníku přece jen poskytnete.
Hrabání listí
Důležité je průběžné odstraňování listí z trávníku.Autor: Archiv ireceptar.cz
Listí spadané ze stromů zameťte koštětem, shrabte hráběmi a zkompostujte. Kdyby zůstalo ležet na trávníku, tráva pod ním by zežloutla a vytvořila podmínky pro rozvoj nejrůznějšího hmyzu. „Shrabané listí z trávníku se dříve často pálilo, což je docela škoda. Určitě se ho nezbavujte a zkompostujte ho. Poskytne vám totiž cennou organickou hmotu, kterou využijete na zahradě k mnoha různým účelům. Jenom nezapomeňte, že listí v kompostu zraje déle než kompostní zemina z jiných druhů organických odpadů,“ doplňuje Václav Mařík jr., zahradník ze Zahradnictví Flos Praha.
Spadané listí sice většině trávníku škodí, ale pro místa, kde přezimují okrasné cibuloviny a další trvalky, je spíše přínosem. Na jejich záhonech se tedy vyplatí vrstvu listí nechat nebo ji tam rovnou cíleně nahrabat.