Nejen ověřené recepty, ale i fígle mistra kuchaře vám pomohou vykouzlit nejlepší ovocné knedlíky. Věděli jste, že se vyplatí vybrat velký hrnec a do uvařených knedlíků píchnout?
Kynuté knedlíky
300 g hrubé mouky, 200 ml mléka, 1 vejce, 20 g droždí, 2 lžíce cukru, špetka soli, asi 700 g omytého a osušeného ovoce podle sezony (v létě jahody, třešně, borůvky, meruňky apod., na podzim švestky či jablka…)
- Mouku prosijeme do mísy, uprostřed uděláme důlek, do něj rozdrobíme droždí, přisypeme trošku cukru, přilijeme trošku vlažného mléka, vše v důlku promícháme a na teplém místě necháme vzejít kvásek.
- Do něj pak vmícháme mouku, cukr, mléko, sůl a vejce a vypracujeme vláčné
balení ovocných knedlíkůAutor: Archiv ireceptar.cz
hladké, na dotek pružné, téměř nelepivé těsto, které zakryjeme v míse čistou utěrkou a necháme je asi 30 minut vykynout na teplém místě.
- Mezitím si připravíme ovoce, které pak balíme do vykynutého těsta (viz Příprava ovoce). Těsto můžeme například vyválet na silnější (0,7 cm) plát, nakrájet je na čtverce a obalit jimi ovoce. Nebo z těsta vytvarujeme válec, rozdělíme jej na díly, které zmáčkneme do placiček a ovoce do nich zabalíme. Knedlíky by měly mít kulovitý tvar a těsto kolem ovoce důkladně uzavřeme, aby se při vaření neotevřelo.
- Vytvarované knedlíky necháme ještě chvíli vykynout a poté je vaříme v mírně probublávající, lehce osolené vodě přibližně 8 minut v zakryté nádobě. Ta by měla být dostatečně velká, aby knedlíky při vaření ve vodě volně plavaly a nedotýkaly se. Během varu pokud možno nesundáváme poklici, aby knedlíky zůstaly pěkně nadýchané. Přesná doba varu pak záleží na síle těsta, kterým ovoce obalíme.
-
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Aby hotové knedlíky neokoraly a nelepily se, můžeme je polít troškou másla.
Uvařené knedlíky vyjmeme z vody a propíchneme je několikrát špejlí, aby z nich vyšla pára a těsto se nesrazilo. Uložíme je pak do mísy a před podáváním uchováváme teplé.
Knedlíky můžeme také uvařit v páře: doba varu je sice přibližně dvojnásobná, knedlíky jsou však pěkně nadýchané.
ovocné knedlíkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Tvarohové knedlíky
50 g másla, 250 g měkkého tvarohu, 200–250 g hrubé mouky, 1 vejce, sůl, případně 1/2 lžičky kypřicího prášku do pečiva (knedlíky budou nadýchanější)
- Máslo utřeme s tvarohem a do hmoty postupně zapracujeme mouku, vejce a špetku soli s kypřicím práškem.
- Vypracované těsto rozdělíme (viz Kynuté knedlíky), zabalíme do něj ovoce a knedlíky uvaříme ve vroucí osolené vodě (10–12 minut).
- Hotové, ještě horké knedlíky propíchneme několikrát špejlí, aby z nich vyšla pára, uložíme je do mísy a do podávání je uchováváme v teple.
Knedlíky z bramboro-tvarohového těsta
Na 4 porce: 250 g měkkého tvarohu, 4–5 středně velkých brambor, 1 vejce, asi 200 g polohrubé mouky, sůl
-
Brambory uvaříme ve slupce v lehce osolené vodě doměkka (asi 20 minut od
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
začátku varu), necháme je zchladnout a oloupeme. Poté je jemně nastrouháme (můžeme je i prolisovat v lisu na zeleninu).
- Do nastrouhaných brambor postupně zapracujeme kostku tvarohu, vejce, špetku soli a polohrubou mouku a uhněteme jednolité těsto. Množství mouky závisí na velikosti vejce a vlhkosti tvarohu.
- Do těsta zabalíme ovoce, vytvarujeme knedlíky (viz Kynuté knedlíky), které vaříme v mírně osolené vodě (asi 7 minut).
- Poté, co vyplavou k hladině, je necháme vařit ještě přibližně dvě minuty, hotové opět propíchneme několikrát špejlí, aby z nich vyšla pára, uložíme je do mísy a do podávání uchováváme v teple.
Příprava ovoce na knedlíky
Používáme zdravé, vyzrálé (nikoliv přezrálé) čerstvé plody. Ty omyjeme a osušíme, pokud je třeba, vypeckujeme (např. třešně, švestky, meruňky), jahody zbavíme stopek, jablka jádřinců, větší kusy ovoce pak před balením do těsta nakrájíme na menší. Mimo sezonu můžeme použít i mražené ovoce, které před zabalením do těsta necháme trochu (nikoliv úplně) rozmrazit, nebo ovoce kompotované, které před vařením necháme dobře okapat z nálevu.
Dochucení na talíři
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Klasikou je posypání strouhaným tvrdým tvarohem a cukrem a následné přelití rozpuštěným máslem. Časté je rovněž posypání cukrem se skořicí, místo pískového cukru můžeme použít i moučkový cukr. Švestkové knedlíky lze posypat i mletým mákem a cukrem. Výborná je také poleva z kysané smetany sypaná cukrem, zdobné dochucení kopečkem šlehačky a kouskem čerstvého ovoce apod.