Pátrání po původu tatarky: Má něco společného s Tatary? A jak ji správně připravit?

Češi dominují žebříčku konzumace piva. Už se ale nemluví o tom, že jsme naprostými favority v pojídání tatarské omáčky. Za rok se jí u nás spotřebuje přibližně 9,5 tuny. V Evropě – a zřejmě i na světě – nemáme konkurenci.

Tatarka = obezita. Nebo ne? Základ tatarky tvoří kvalitní rostlinný olej a vaječné žloutky. „Pokud zůstanete u doporučené porce denně, což je asi jedna polévková lžíce, nemusíte se bát zvýšeného kalorického příjmu. Jedna porce, tedy 15 ml, představuje zhruba 50 – 100 kcal, což tvoří pouze 3 – 5 % doporučeného energetického příjmu pro dospělou osobu,“ uvádí Doc. Ing. Jiří Brát, CSc.

Tatarská omáčka by bez majonézy dnes neexistovala. Vznik majolky ale halí tajemství. Nejoblíbenější – a možná i pravdivá – legenda říká, že majolku poprvé servíroval jistý francouzský kuchař v 18. století na hostině slavící vítězství vévody Louise Armanda de Vignerot du Plessis, vévody Richelieu, vzdáleného příbuzného v té době již dávno nežijícího slavného kardinála Richelieu.

Vévoda dobyl přístav Mahon a díky tomu spadla Francii do klína rovnou celá britská Menorca. Ovšem vévoda nebyl žádný buran a poražené Brity namísto uvržení do řetězů pozval na „zajateckou“ večeři. Na očekávanou omáčku ze žloutků a smetany se však nepodařilo sehnat zásadní ingredienci – smetanu. Kuchař ji nahradil olivovým olejem. Kulinářský výdobytek dostal jméno od Mahonu, mahonnaise, z čehož časem vzniklo mayonnaise. K tatarské omáčce tak zbýval již jen krůček.

Tatarka svým názvem přímo napovídá, odkud pochází. Tuhle lahůdku určitě vymysleli Tataři, tedy Turci původně žijící v Rusku. Jenže je tu velké ALE. Pokud spojujete tatarskou omáčku s Tatary, podlehli jste rozšířenému mýtu. I tatarku totiž mají na svědomí Francouzi, kteří si na ní pochutnávali s tatarským biftekem. Ostatně, Tataři tatarku ani tatarský biftek ve své národní kuchyni nemají. Oblíbený příběh o syrovém mase naklepávaném za jízdy pod sedlem je nesmysl. Pověst vznikla zřejmě proto, že Tataři na krvácející místa svých koní přikládali syrové maso jako obklad. To pak ale rozhodně nejedli…

tatarská omáčka se u nás těší velké oblibětatarská omáčka se u nás těší velké obliběAutor: Archiv ireceptar.cz

Tatarská omáčka je v podstatě majonéza se sterilovanými (nebo nakládanými) kyselými okurkami, česnekem, cibulí, pažitkou, petrželí, estragonem, šalotkou, kapary, solí a pepřem. Ale tohle složení není dnes žádné dogma. Objevuje se v něm i pokrájené vařené vejce, a v české modifikaci také někdy hořčice.

Ostatně, Česko je dnes tatarková velmoc. Tuhle omáčku si je řada Čechů ochotna dát takřka k čemukoliv. Naši polští sousedé ji preferují jen s grilovaným masem a vejci, Maďaři ke smaženým jídlům a do bramborového salátu. V Rumunsku se tatarská omáčka tak, jak ji známe my, neujala. Ve spotřebě tatarky nám na paty nešlapou ani Slováci. „Z průzkumu AC Nielsen vyplynulo, že v ČR se spotřebuje 9 468 tun tatarské omáčky ročně, na Slovensku je to 3 246 tun. Češi tak spotřebují za rok 0,9 kg tatarské omáčky,” říká Klára Postlerová, manažerka u nás asi nejoblíbenějšího výrobce tatarek a majolek, Hellmann´s.

Domácí tatarka za pár minut

Nemusíte se ale spoléhat jen na kupované výrobky. Prvotřídní tatarskou omáčku zvládnete za pět minut vyrobit doma. Co budete potřebovat?

  • 2 větší žloutky

    majolkamajolkaAutor: Archiv ireceptar.cz

  • 210 gramů oleje (doporučuje se řepkový, ale i olivový)
  • sůl
  • moučkový cukr
  • ocet nebo citronovou šťávu
  • zakysanou smetanu
  • naložené okurky
  • cibulku
  • podle chuti například žampiony a další výše v článku zmíněné ingredience

Vyšlehejte žloutky metlami a pomalu do nich přilévejte olej. Můžete použít i elektrický šlehač. Brzy dostanete hmotu, která drží tvar. Tu osolte, ocukrujte, přidejte lžičku octa a ještě jednou pošlehejte. Poté zřeďte podle chuti zakysanou smetanou a přidejte čerstvě nadrcený pepř a najemno nakrájené okurky. Cibulku spařte horkou vodou a poté také pokrájejte na jemno a promíchejte.

Tatarská omáčka se hodí nejen ke grilovaným či smaženým masům a zelenině, ale i do salátů, nebo jako dip k nakrájeným hranolkům zeleniny na večerní posezení.

Slavnostní losos v papilotě

S tatarkou můžete stvořit i prvotřídní večerní či obědový chod. Pokud si chcete usnadnit práci, můžete použít kupovanou. Losos se těší stále větší oblibě a s ním i tento honosný recept, který určitě stojí za to zkusit. Suroviny jsou určené pro čtyři porce:

  • tatarka může být i součástí receptutatarka může být i součástí receptuAutor: Archiv ireceptar.cz

    800 gramů lososových filetů i s kůží

  • citron a limetka
  • sůl a pepř
  • 4 lžíce tatarské omáčky
  • 300 gramů brambor
  • 300 gramů batátů
  • olivový olej
  • pečící papír

Na přeliv budete potřebovat:

  • lžíci medu
  • šťávu ze dvou limetek
  • čerstvou červenou papriku
  • 2 stroužky česneku
  • špetku soli
  • čerstvý kopr

A jak na to? Brambory i batáty bez loupání uvařte, ideálně 18 – 20 minut, měly by zůstat trochu nedovařené. Sceďte a nechte odstát, poté můžete oloupat a nakrájet na větší plátky.  Na plech zatím nalijte olivový olej a poklaďte brambory (i batáty). Osolte, opepřete a trochu promíchejte. Dejte péct a občas podeberte naběračkou.

Rybu osolte a opepřete a položte kůží dolů na pečící papír. Ten by měl třikrát větší, než ryba. Zabalte a vložte k bramborám do trouby. Pečte 30 – 35 minut.  Po vyndání z trouby nechte pět minut odstát.

Přeliv si připravíte rozmícháním medu s limetovou šťávou, špetkou soli, rozdrceným česnekem a na malé kostičky nakrájenou červenou paprikou. Až si rozbalíte „rybí dáreček“, jednoduše jej přelijete, posypete nadrobno krájeným koprem a můžete podávat s tatarskou omáčkou, do které se kousky smáčí. Pokud se rozhodnete pro kupovanou verzi, pamatujte, že ta nejlevnější varianta obvykle nebývá dobrým řešením.

Laisser un commentaire