Sušené fíky jsou oblíbeným mlsem, sladkým a přitom zdravým. Čerstvé jsou ještě lepší – zkuste si je vypěstovat. Fíkovník za jistých podmínek přežije i venku, nebo může zimovat v temném sklepě.
Fíkovník smokvoň (Ficus carica) je strom velmi krásný i užitečný, legendy s ním spojené jsou staré jako lidstvo samo. Přes svůj subtropický původ je poměrně nenáročný. Můžete ho pěstovat v nádobě jako přenosnou rostlinu, nebo dokonce vysadit na zahradu. V našich podmínkách plodí například odrůdy ‘Brown Turkey‘, ‘White Marseiiles‘, ‘Dotato‘, ‘Becane’, ‘Hardy Chicago’, ‘Troja’, ‘Osborn Prolific’, ‘Trojano’, ‘Violette Dauphine’.
Zimní spánek
sazenice fíkovníkuAutor: Shutterstock.com / Rustic Studio
V zimě by měly fíkovníky odpočívat v chladné místnosti, při teplotě kolem 10 °C. V teplém bytě sice přežijí, ale kvést ani plodit nebudou – odpočinek v chladu by měl trvat nejméně dva měsíce. Výhodou je, že při zimování nevyžadují světlo, takže pokud nemáte vhodně osvětlené místo, fíkovník můžete klidně uložit do tmavého sklepa. Listy mu zde opadají, ale na jaře se opět zazelená. Bát se nemusíte ani o nezralé plody, které stromek na podzim založil – přezimují na něm, na jaře budou pokračovat v růstu a dozrají, přičemž na sklonku léta může stromek přinést ještě jednu úrodu. V době vegetačního klidu a odpočinku v chladu fíkovník zalévejte velmi opatrně, jen aby zemina zcela nevyschla.
Letnění a hnojení fíkovníku
Přes léto fíkovník potřebuje slunné místo. Letnění je tím nejlepším, co mu můžete dopřát a dostatek slunce je podmínkou pro to, aby plodil.
- Fíkovníku dopřejte dostatečně velkou pěstební nádobu a nejméně každý třetí rok ho přesaďte.
- Při přesazování můžete zkrátit hlavní kořeny, čímž podpoříte tvorbu postranních.
- Fíkovníku se daří v propustné zemině, složené z kompostu, listovky a písku.
- Během vegetace vyžaduje fíkovník vydatnou zálivku, plocha jeho listů je velká a tím pádem i odpar a spotřeba vody.
Sklizeň domácích fíků je velká atrakceAutor: Shutterstock.com / gorillaimages
Během jara a léta fíkovník 1x týdně přihnojte, vhodné je organické hnojivo pro drobné ovoce, nebo domácí hnojiva – z počátku kopřivový výluh, později kvašený drůbeží trus, ovšem vždy dostatečně naředěné. Zvláště stromky v nádobách je třeba hnojit důsledně, jinak nemají z čeho nabrat sílu. U fíkovníku pěstovaného celoročně venku je v září vhodné hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku, který podpoří odolnost vůči zimě. Na draslík jsou bohaté banánové slupky – můžete je zkompostovat, nebo z nich vyrobit výluh.
Kdy se dočkáte úrody?
Fíkovník může plodit již 2. nebo 3. rokem, záleží však na podmínkách i troše štěstí. Do pěti let byste se však měli plodů dočkat jistě. Čerstvý fík je delikatesa, kterou ocení dokonce i lidé, kteří sušeným fíkům na chuť nepřišli – musíte je však nechat dokonale vyzrát. Fíkovníky pěstované v nádobách můžete na jaře a na sklonku léta přesunout do skleníku a tak dozrávání uspíšit.
Subtropy na zahradě
Bujně olistěný fíkovník na zahraděAutor: Shutterstock.com / Manfred Ruckszio
Starší fíkovníky jsou vůči mrazu odolnější a v mírnějších oblastech přežijí i venku. Fíkovník můžete vysadit i na zahradu, ve volné půdě se mu daří a naroste mohutnější. Ovšem úrodu přinese nejvýše jednou ročně. Na jižní Moravě rostou venku mohutné, letité smokvoně, a pokud stromku najdete chráněné místo, uspějete i v méně teplých oblastech. Mladé sazenice raději pěstujte pár let v nádobě jako přenosné, než je vysadíte ven. Kořeny je třeba ochránit nastýlkou z kompostu a listí, slámy, chvojí. Pokud nadzemní část omrzne, z kořenů vyraší nové výhony. Ovšem i nadzemní části lze chránit pomocí netkané bílé textilie, do které korunku i s kmínkem obalíte.