Pěstování v samozavlažovacím truhlíku: Co byste o něm měli vědět?

Jsou ideální, pokud nemáme čas na zalévání. Květiny v nich rostou dokonce ještě lépe než v klasických truhlících či nádobách. Ovšem je třeba správně umístit knoty a zvolit vhodný substrát.

Způsobů, jak rostlinám v truhlíku zajistíme dostatek vláhy, je víc: do substrátu třeba přidáme látky typu hydrogel, který váže vodu a postupně ji uvolňuje, nebo si pořídíme zálivkový automat s čidly vlhkosti. Lepší jsou však samozavlažovací truhlíky. Skládají se ze dvou částí, v dolní je zásobárna vody, v horní substrát a obě části propojují knoty, jimiž závlaha vzlíná ke kořenům rostlin. Truhlíky mohou vypadat buď klasicky, nebo se podobat samozavlažovacím mísám či sloupům, mohou být různě barevné (tmavé truhlíky se v létě sluncem zahřívají více, čímž tím trpí kořenový systém rostlin). Praktický je vodoznak, který ukazuje množství vody. Dlouhé truhlíky jsou většinou málo pevné, lepší je proto zvolit dva kratší. Mysleme také na to, že čím bude v truhlíku více místa pro kořeny, tím budou rostliny bujnější.

tajemství samozavlažovacího truhlíkutajemství samozavlažovacího truhlíkuAutor: Archiv ireceptar.cz

Klíčem k úspěchu je substrát

Měl by být hrubší, aby i po maximálním navlhčení knoty obsahoval dostatek vzduchu pro kořeny. Speciální substráty označené „pro samozavlažovací truhlíny“ lze koupit v zahradnických prodejnách.

  • Při výsadbě rostlin nejprve do truhlíku nainstalujeme knoty. Protáhneme je dnem podle návodu tak, aby visely do spodní nádoby, a v truhlíku je lehce podsypeme substrátem.
  • Doplníme substrát asi do poloviny truhlíku, na něj rozestavíme rostliny a obsypeme je zbývajícím substrátem, který lehce přimáčkneme.
  • Výsadbu poté trochu zalijeme.

 

V samozavlažovacím truhlíku se květinám daříV samozavlažovacím truhlíku se květinám daříAutor: Archiv ireceptar.cz

Sazeničky zprvu zaléváme shora

Prvních čtrnáct dní truhlík vodou neplníme a rostliny zaléváme shora, aby pořádně zakořenily. Množství vody má být přiměřené počtu nainstalovaných knotů – do truhlíku dlouhého 50 cm a orientovaného na východ či na západ umístíme tři knoty, druhům náročným na zálivku (např. petúniím) nabídneme pět knotů; stejný počet by jich měly mít truhlíky na jižní straně domu. Další údržba je jednoduchá, vodu v truhlíku doplňujeme na doporučenou hladinu, v předepsaném poměru můžeme přidat i hnojivo.

Při prudkých letních deštích se může do truhlíku dostat tolik vody, že v něm rostliny doslova plavou. Pak je výhoda, má-li truhlík přepadový otvor. Pokud ne, přebytečnou vodu vylijeme.

Foto: Autor

Laisser un commentaire