Na mohutné rostliny s pěkně tvarovanými listy a rovněž velikými, zářivě žlutými květy je radost pohledět. Přitom pilně plodí po celé léto až do podzimu. Nastává čas na výsadby, dorostou i květnové výsevy.
Cukety je jednoduché pěstovat, přitom nás zásobují chutnými plody na letní grilování i lehké večeře. Krátce orestované, podušené nebo zapečené cukety jsou výtečnou přílohou i hlavním chodem – tedy pokud je sklízíme mladé a ještě křehké, šťavnaté. Rostlina pak nasazuje další květy a plody, takže o úrodu se nepřipravíme, ba právě naopak.
Cukety jsou nejlepší, dokud příliš nevyrostouAutor: Shutterstock.com / Valentyn Volkov
Výsadba sazenic
Mráz by je zahubil, proto se cukety vysazují, až když nebezpečí nočních mrazíků pomine. Pokud se i v druhé půli května nečekaně ochladí, překryjte je bílou netkanou textilií (ovšem jen dočasně a dokud nekvetou, květy musí opylit hmyz). Nejrychleji cukety rostou a plodí na slunném, před větrem chráněném stanovišti. Rostliny vysazujte v rozestupu nejméně jednoho metru, keříky bývají košaté a široké. Každé sazeničce dopřejte vrchovatou lopatu kvalitního kompostu a po výsadbě ji důkladně zalévejte. Půdu kolem ní mulčujte posečenou trávou, slámou, nebo černou netkanou textilií.
Výsev semen
Z velkého množství odrůd můžete vybírat podle chuti i zraku. Cukety mohou být sytě i světle zelené i jasně žluté, proužkované i téměř bílé. Oblíbenou novinkou jsou cukety kulaté, ideální k vydlabání a zapékání.
Cukety rostou rychle, proto i nyní, v polovině května, můžete ještě vysít semena. Úrody se dočkáte o něco později, ale do podzimu ještě sklidíte cuket požehnaně. Semena vkládejte do hloubky 1-2 cm. Když je před výsevem namočíte, vyklíčí dřív – nesmíte je však poté nechat zaschnout. Dobře jim udělá i máčení v mléce – proč, to se dozvíte v článku Dopřejte semínkům lázeň v mléce či heřmánku, posílí je před výsevem
Při pěstování ze semen budete mít větší výběr odrůd, nežli je tomu u nabídky sazeniček v zahradnictvích a na trzích. Můžete také koupit jednu dvě sazeničky pro časnější sklizeň a další rostliny si dopěstovat ze semen.
Cuketa kvete a plodí hojněAutor: Shutterstock.com / yuris
Zálivka a hnojení pro bohatou úrodu
Když rostliny začnou nasazovat plody, vyžadují pro svůj úctyhodný výkon dostatek vláhy a výživy. Za suchého počasí je proto zalévejte odstátou, nejlépe dešťovou vodou. Klidně celou konev obden pro rostlinu, aby se voda dostala až ke kořenům. Pro hnojení jsou ideální organická hnojiva a rostlinné výluhy. Pro nastartování růstu je skvělý na dusík bohatý kopřivový výluh, pro hnojení v době květů a nasazování plodů například ve vodě zkvašený a dostatečně naředěný drůbeží trus. Nejlepší je takový, který pochází od spokojeně žijících, tedy na čerstvém vzduchu běhajících slepic. (Tekutý přípravek ze slepičinců, osvědčeného přírodního hnojiva pro plodovou zeleninu, můžete i zakoupit.)
Mulčování snižuje výpar vody a s svědčí kořenům rostlinAutor: Shutterstock.com / Nadzeya Pakhomava
Mulčování se vyplatí
Pokud nejsou rostliny od počátku pěstovány v mulčovací textilii, je vhodné půdu pod nimi mulčovat organickým materiálem. Vrstva by však neměla být příliš silná, aby nezahrnula krček rostlin. Mulč sice láká slimáky, ale můžete pod něj políčit pivní pasti, nebo granule na bázi glukonátu železa (neškodí jiným živočichům). Slimáci mají políčeno především na květy cuket, a tím mohou úrodu zhatit.
Rostoucí plody je pak vhodné podložit suchým mulčovacím materiálem (slámou, pilinami), nebo prkénkem či dlaždicí, aby na vlhké zemi neplesnivěly.
Co s plísní okurkovou?
Cukety jsou k chorobám poměrně odolné, ale za horkého a suchého počasí je někdy může napadnout plíseň okurková. Rostliny špatně rostou a na listech se objevuje šedavý povlak. Prevencí je pravidelná zálivka a stále mírně vlhká půda. V případě výskytu je třeba odstranit napadené listy. Preventivně, nebo při prvních náznacích onemocnění můžete rostliny ošetřit přípravky na bázi rostlinných olejů a mléčné bílkoviny, které odolnost proti plísním rovněž zvyšují. Výhodou těchto přípravků je naprostá nezávadnost pro zdraví i životní prostředí.