Začátek podzimu je ideálním časem pro výsadbu prostokořenných růží. Zvlášť, když s předstihem vybereme vhodné stanoviště a kvalitně připravíme půdu, budou nás nové keře těšit svými květy po mnoho let.
Příprava půdy před výsadbou růží
Nejméně měsíc před sázením připravíme půdu: důkladně ji zryjeme, přidáme organický materiál a necháme ji sednout. Ani teď ještě není na tuto práci pozdě, ale možná budeme muset půdu připravenou k sázení mírně zválcovat a tím zhutnit.
Pestře kvetoucí růže a náprstníky.Autor: Peter Turner Photography / Shutterstok.com
Písčitá, stejně jako jílovitá zem, v létě rychle vysychá, což ovlivňuje kvetení a zdraví růží. Musíme proto udělat potřebná opatření, aby půda zadržovala více vody. Zapracujeme do ní velké množství dobře vyzrálého hnoje, kompostovky nebo listovky, abychom zvýšili podíl humusu a podpořili prospěšné bakterie napomáhající růstu kořenů.
Vždy na jaře růže důkladně nasteleme alespoň osmicentimetrovou vrstvou dobře vyzrálého hnoje. Na jaře a během léta rostliny průběžně hnojíme, protože lehké půdy rychle ztrácejí živiny
Výsadba prostokořenných růží
Prostokořená růže – kořeny by měly zůstat vlhké až do sázení.Autor: Pixel-Shot / Shutterstok.com
Před výsadbou prostokořenných růží přehrábneme povrch půdy vidlemi, abychom rozmělnili všechny hroudy a odstranili plevel. Po celé ploše rozhodíme hnojivo pro růže a zapracujeme ho vidlemi nebo motykou. Nakonec uhrabeme půdu do roviny a krátkými tyčkami si označíme umístění růží.
Základní metoda výsadby je stejná u všech růží. Co nejdříve rostliny rozbalíme a zkontrolujeme jejich zdravotní stav. Pokud budou mít suché kořeny, postavíme je na hodinu nebo dvě do vědra s vodou. Jestliže je nemůžeme zasadit hned, založíme je do půdy, aby kořeny zůstaly vlhké až do sázení. (Je-li příliš vlhké nebo chladné počasí, můžeme nechat rostliny založené až do března.)
Před sázením růže upravíme a sestřiháme. Každý výhon zkrátíme na tři až pět oček (pnoucí růže asi na 1,2 m) a odstraníme všechno odumřelé dřevo a slabé výhonky. Všechny hlavní kořeny na konci zkrátíme o pět až osm centimetrů.
Růže vysazujeme do předem připravené jámy.Autor: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com
Po umístění růže na připravené stanoviště se ujistíme, že je rostlina stejně hluboko jako původně, s hlavou (širší stonek těsně nad kořeny) těsně pod povrchem půdy. Jáma by měla být dostatečně velká, aby se do ní pohodlně vešly kořeny rozprostřené na malý kopeček zeminy. Opatrně a po troškách na kořeny nasypeme vykopanou zeminu. Čas od času při tom rostlinou zatřeseme, aby zemina vyplnila všechny prostory mezi kořeny. Když je jáma plná, půdu kolem rostliny přitiskneme nebo sešlápneme a povrch půdy urovnáme.
Aby se jim dařilo dlouhodobě
Jestliže růžím správně připravíme půdu, pečlivě je zasadíme a budeme pečovat o jejich zdraví, bude se jim na jednom stanovišti dobře dařit velmi dlouho. Obecně růže dávají přednost mírně kyselé půdě. Vápnité půdy, případně nadbytek vápnitého hnojiva mohou vést k nedostatku nezbytných živin, což poznáme podle žloutnutí listů a slabého růstu. Pokud máme zahrádku se zásaditou půdou, pěstujeme spíše staré odrůdy růží (např. damašské nebo pižmové), které jsou vůči vápnité půdě tolerantnější.
Půdu před výsadbou zpracujeme důkladně a do hloubky. Růže sice mají rády těžké půdy, ale ty někdy špatně odvádějí vodu. Proto jim musíme zajistit dobré vsakování, neboť přemokření je pro růže osudné. Lehké půdy upravíme, abychom předešli letnímu vysychání.
Sázíme pokud možno opravdu silné rostliny s velkým množstvím kořenů a zdravými stonky; dobré je dát přednost odrůdám odolným vůči chorobám.
Před vysycháním chrání výhony růží vrstva vosku.Autor: Sergey Nemirovsky / Shutterstock.com
Při výsadbě postupujeme pečlivě. Jestliže mají růže suché či poškozené kořeny, můžeme očekávat následné potíže. Stejně dopadneme, pokud je vysadíme příliš hluboko nebo naopak mělce, příliš nahusto nebo pod stromy, či kolem nich špatně sešlápneme půdu. Důležitá je i hojná zálivka, než se kořeny chytnou.
Růže zastřihujeme tak, aby nebyl keř příliš hustý a mohl jím dobře proudit vzduch, čímž předejdeme chorobám. U sadových a mnohokvětých růží se ale vyhýbáme radikálnímu řezu. Všechny prořezané větve včas odstraníme, aby nebyly zdrojem infekce. Přihnojujeme speciálním draselným hnojivem, vyhýbáme se však hnojivům s velkým obsahem dusíku, která podporují růst měkkých stonků náchylných k napadení chorobami a škůdci.