Rychlejší, zdravý růst a snadné přesazování. To jsou nejčastější důvody, proč používáme různé šikovné pomůcky při předpěstování náročnějších letniček a zeleniny.
Rajčata vysetá do rašelinových tabletAutor: Shutterstock.com / Catalin Petolea
Kvůli dlouhé vegetační době si řadu rostlin potřebujeme předpěstovat. Kdo nemá jiné zázemí, musí využít parapety oken v bytě. Zatímco pro předpěstování drobných rostlin se výborně hodí miniskleníčky či plastové sadbovače, mohutnějším rostlinám se bude dobře dařit třeba i v kelímku od jogurtu. Rašelinové tablety (Jiffy) či sadbovače se dají sice použít pouze jednorázově, k jejich velkým přednostem patří, že při výsadbě na konečné stanoviště nedojde k narušení kořenového systému rostliny.
Miniskleníčky nezapomeňte větrat
Miniskleníčky, vyrobené z termoplastického materiálu a opatřené průhledným odnímatelným víkem s větracími otvory, jsou velmi oblíbené pro předpěstování například v bytě na okenním parapetu. Zakrytí pěstovaných semenáčků je potřebné především v noci, kdy může teplota okolního prostředí o něco poklesnout, čímž by se zpomaloval růst. Přes den, pokud tedy zrovna nevětráme, ponecháme vegetaci odkrytou, aby nedocházelo k přemokření vlivem kondenzace vlhkosti na zakrývacím víku. Větrací otvory sice pomohou, ne však úplně. Prodávají se provedení jak s nízkým, tak vysokým víkem, přičemž druhá varianta je vhodnější, protože se zde mohou předpěstovávat i rostliny s vyšším vzrůstem.
Minisklenik pomůže udržovat dostatečnou vlhkost.Autor: Shutterstock.com / Sarycheva Olesia
Jiffy, oblíbené rašelinové tablety
Jiffy po nasáknutí vodou a před použitím.Autor: Jaromír Malich / Foto
Velkou oblibu z pomůcek pro předpěstování sazenic získaly Jiffy. Jsou to tablety vyrobené z lisované rašeliny a obalené rozložitelnou síťkou. Obsahují stopy vápence, což jim upravuje pH na neutrální hodnotu. V těchto tabletách bývají také stopy chemického prvku molybdenu, který na sebe váže živiny a tím napomáhá zamezit únavě pěstebního válečku, vznikajícího namočením tablety do vody. Jiffy se prodávají v různých průměrech, nejčastěji 24, 30, 38 a 42 mm. Jejich hlavní výhodou je dostupnost a velmi snadná použitelnost.
video
Sadbovače z rašeliny či plastu
Sadbovač vylisovaný z rašeliny.Autor: Shutterstock.com / S.Pytel
Rašelinové sadbovače se vyrábějí lisováním rašeliny do tvaru malého květináče. Podobně jako v případě Jiffů se jedná o pomůcku jednorázově použitelnou, rostlinu ze sadbovače při pikýrování na zahrádku sázíme i s květináčem, kde jím postupně prorostou kořeny a tato se rozpustí v půdě. Plastové sadbovače různých velikostí můžeme používat opakovaně, ale před uložením bychom je měli řádně vymýt horkou vodou a nechat vyschnout, aby došlo k jejich vydezinfikování.
Poslouží i plastové kelímky či PET lahve
Okurka předpěstovaná v plastovém kelímku.Autor: Shutterstock.com / Dudakova Elena
Tradiční a hojně využívanými na předpěstování jsou kelímky od margarínů, jogurtů či rozříznuté PET lahve. Tyto nádoby, pokud je po použití očistíme, vysušíme a uklidíme na tmavé místo, nám vydrží sloužit velice dlouho. Skladování mimo dobu použití na tmavém místě je z důvodu UV záření, díky kterému plasty bez chemických stabilizátorů postupně křehnou. Jediná zásada při použití plastových nádob a kelímků je, že v jejich dně musíme před použitím vytvořit otvor pro odtékání vody. Nejlépe jej provedeme tak, když si nad plamenem zahřejeme ostrý předmět, jako například jehlu na špízy a rozpáleným koncem vytavíme jeden nebo více děr do dna nádoby. Při tomto úkonu dáváme pozor na drobná poranění.
Proč se neprosadila křemičitá vata?
Pěstování v křemičité vatě je velmi obtížné. Foto: Ladislav KosinaAutor: Ladislav Kosina / Foto
Tento typ pomůcky se obecně neosvědčil. Křemičitá vata totiž neobsahuje nic, co by ji upravilo hodnotu pH na neutrální hodnotu, navíc její živinová hodnota je nulová. Po vysetí tedy hrozí absolutní vyčerpání rostlin a jejich úhyn. Při přesazování zůstává vlhký pouze substrát, ale kostička vaty vysychá rychle, takže může dojít k dehydrataci rostlin. Dříve tento materiál používali hlavně velkopěstitelé paprik, ale vzhledem k negativním vlastnostem se od jeho využívání téměř úplně ustoupilo.
Sadbovače se nabízejí v různých velikostech i z různých materiálů.Autor: Jaromír Malich / Foto
Foto pěstování v křemičité vatě – Ladislav Kosina.