Pór, vynikající sezónní zelenina k zimnímu kulinaření

Ozimý pór můžeme ze záhonů sklízet v průběhu celé zimy. A pokud ho nepěstujeme, jako sezónní zelenina je běžně k dostání. Vylepší řadu pokrmů, nebo poslouží přímo jako jejich základ.

Díky štiplavému řízu má podobné účinky na zdraví jako cibule, jeho chuť i působení je však mírnější. Jako prevence před nachlazením a posila imunity poslouží především zasyrova – najemno nasekaný ho můžeme přidat do salátu a posypat jím rozmanité pokrmy. Ovšem přínos pro zdraví má i po tepelné úpravě, která ho učiní velmi lahodným.

Pór snadno orestujeme na prostorné wok pánviPór snadno orestujeme na prostorné wok pánviAutor: Shutterstock.com / FotoCuisinette

Rozmanité využití

  • Nepostradatelný je pór v polévce, do které ho přidáváme až na konci – i pokud si přejeme pórek tepelně upravený, chutnější je nerozvařený.
  • Výtečný je orestovaný na pánvi jako základ nejrůznějších směsí, s bramborami i v rizotu. Restujeme jen několik minut, aby zůstal křupavý.
  • Na kolečka nakrájený pór je naopak výbornou náplní slaných koláčů.
  • Do rozvinutých a dle potřeby pokrájených listů můžeme zabalit nejrůznější ingredience jako do kabátku.

 

Pečená ryba v pórkovém kabátkuPečená ryba v pórkovém kabátkuAutor: Shutterstock.com / Rimma Bondarenko

Zapečené pórkové ruličky

Mezi originálnější způsoby přípravy patří zapékání plněných pórkových listů – využijeme svinuté části, ploché si schováme do polévky, salátu, nebo je pokrájené přidáme do náplně. Listy opatrně podélně nařízneme a sundáme, aby zůstaly celistvé – svinou se zpět do původního tvaru. Díky tomu je můžeme naplnit, například válečky ze směsi mletého krůtího masa s česnekem a kořením, nebo ochucenou uvařenou rýží. Vložíme do olejem potřené zapékací misky, podlijeme troškou vývaru a pečeme 15-20 minut při střední teplotě. Jednodušší variantou je zapečení celých špalíků póru, mezi jejichž listy vsuneme plátky sýra.

Laisser un commentaire