Voda zahradu oživí, dopřeje nám uklidnění i osvěžení. Jezírko navíc prospívá přírodní rovnováze zahrady a zvlhčuje vzduch v okolí. Co si rozmyslet před vyhloubením jámy a jak udržet vodu čistou?
Pokud nám to rozloha zahrady umožní, vyplatí se jezírko budovat velkoryse – čím větší bude, tím snáze v něm udržíme čistou vodu. A působivost také roste s rozlohou. Pokud je, mimo mělčí břehy, hluboké metr a více, voda se snadno přehřívá, což opět usnadní údržbu. Při hloubení vždy vytvoříme různě hluboké stupně, které umožní pěstovat pestrou paletu vodních rostlin. Teprve ony jezírko promění v okouzlující místo.
Jezírko je jedním z nejpřitažlivějších prvků zahradyAutor: Shutterstock.com / Erik Steinebach
Kromě velikosti a tvaru si musíme před započetím hloubení dobře rozmyslet, kam jezírko umístit. Nejpřirozeněji působí v nejnižší části zahrady, zároveň by však mělo být na místě, kde si jeho krásu co nejvíce užijeme, a mělo by ladit s celkovou koncepcí zahrady. Ideální je napouštět ho dešťovou vodou – přímo z okapů, nebo do něj zavést přepad z jímky na dešťovou vodu.
Čistá voda podle přírody
Rostliny nejenže dotváří vzhled jezírka a pestrost jejich listů i květů je potěšením smyslů. Vodní i bahenní rostliny z vody čerpají živiny, díky čemuž ji pomáhají udržet čistou. Odebírají potravu řasám a sinicím, které pak nemají prostor pro růst a množení. Rostliny je praktické pěstovat v děrovaných plastových koších vyplněných kačírkem, zeolitem (sopečnou horninou, v jejíž struktuře se dobře daří užitečným bakteriím a která dodává rostlinám minerály), nebo jílovitým substráte
m pro vodní rostliny. Ten je nezbytný například pro lekníny, kterým spíše než koše svědčí plná vědra. Pokud má jezírko některý břeh strmý, můžeme k němu připevnit jutové kapsy pro vodní rostliny – břeh zkrášlí a také zabrání utopení drobného zvířectva. Rozrůstající se rostliny můžeme z košů i kapes snadno vyjmout a množit dělením trsů.
Vodní a bahenní rostliny zdobí jezírko a čistí voduAutor: Shutterstock.com / Shwe photography
Posezení u jezírka si v létě užijeteAutor: Shutterstock.com / Hannamariah
Izolace je základ
Izolačních fólií je dnes velký výběr, co do materiálu, tloušťky i barvy. Silnější jsou dražší, ovšem velmi trvanlivé. I ty však vyžadují ohleduplné zacházení, podložení pískem a geotextilií. Zatímco dříve byly k dostání fólie pouze černé či naopak zářivě modré, dnes je na výběr více odstínů. Olivové, šedozelené a hnědozelené vypadají velmi přirozeně, voda v nich má příjemnou barvu. A pokud na břehu kousek fólie vykukuje, nežli ji překryjí rostliny, nepůsobí příliš rušivě. Co do materiálu je vhodnější kaučuk nebo polyethylen, nežli polyvinylchlorid, ze kterého se mohou do vody časem uvolňovat nežádoucí látky. Fólii se vyplatí kupovat až po vyhloubení jezírka – pak pomocí provázku změříme požadovaný rozměr přesně. Počítat musíme i s okraji. Fólii lze přímo na místě svařovat, u větších jezírek je to často nezbytné Pokud nepoužijeme fóllii z kaučuku, kterou lze snadno tvarovat a pokládá se v celku). Alternativou je utěsnění jezírka zhutněným jílem – i když odpadá pořizování fólie, často nejdražší položky při budování jezírka, příliš často se tato varianta nepoužívá. Je totiž náročná na provedení, pokud má být těsnění dokonalé a trvanlivé.