Rosení oken může z nejrůznějších příčin nastat v průběhu celého roku, ale pravidelným tématem se stává na podzim a v průběhu celé topné sezóny. K odstranění problému, pokud je to zapotřebí, je podmínkou pochopení jednotlivých jevů a jejich příčin.
[Komerční prezentace]
Pokud na okenní tabuli uvidíte kondenzující vlhkost, nemusí být hned důvod k panice a rozhořčeným telefonátům vašemu prodejci. V rámci celé řady okolností, za kterých tento jev může nastat, se o závadu na vašich oknech jedná ve zlomku všech případů. A i mezi těmi zbývajícími ale rozlišujeme jevy banální od těch, kterým je potřeba zabránit kvůli ochraně vašeho zdraví a životnosti vašeho majetku.
Podzimní období je nejvhodnější pro kontrolu stavu oken.Autor: Podzimní období je nejvhodnější pro kontrolu stavu oken. / Foto Pramos
Okno se rosí zvnějšku, tedy z ulice
Na úvod si řekneme o situaci, která nevyžaduje vůbec žádné řešení, protože je neškodná. V průběhu zejména letních měsíců, kdy ráno vzniká teplotní rozdíl mezi chladnou fasádou ve stínu a ohřátým vzduchem z ulice, může venkovní vlhkost kondenzovat na vnějším skle vašich oken. Je to přirozený jev, který pro vás neznamená žádné komplikace.
Okno se v zimě rosí zevnitř, tedy v místnosti
Tady je už potřeba rozlišovat, jestli jsou zamlžené jen dolní rohy okenní tabule, nebo jestli voda nekondenzuje i na rámu a ostění. Zatímco vlhkost na skle znamená nedostatečný přístup suchého teplého vzduchu z radiátorů, a může být doprovodným jevem příliš širokého parapetu nebo překážek v cestě cirkulujícího vzduchu v místnosti (pohovka, závěs, květiny), pokud voda kondenzuje kdekoliv jinde, vyžaduje situace okamžité řešení.
Vlhkost kondenzující na rámu může být známkou porušeného těsnění nebo těsnosti okenního profilu. Plastový profil by se ve správně temperované místnosti neměl ochladit na hodnotu rosného bodu vzdušné vlhkosti. Stane se tak pouze v případech, kdy v místnosti celkově poklesne teplota a přebytečná vlhkost kondenzuje na všech chladnějších površích (to je ten lepší případ), nebo tehdy, kdy si chladný vzduch zvenčí prasklinou nebo netěsností najde cestu dovnitř plastového profilu (pak je situaci nutné konzultovat s odborníkem, nejlépe přímo od prodejce oken.)
Nebezpečí představuje voda, která může z různých příčin kondenzovat na okenním kování nebo ve funkční spáře oken. Vlhký kov může rychle oxidovat a mrznoucí voda ve spáře může zničit těsnění. Správné topení a větrání zamezí většině přirozených příčin. Pokud máte ale pod oknem v rámu vodu opakovaně, správně topíte a větráte a nezatéká při větrání zvenčí, poraďte se s odborníkem.
Pokud vznikají vlhké skvrny na omítce v okolí oken, nebo i jinde v místnosti, může být příčina opět banální, nebo i velmi závažná. Zkuste vyloučit možnost, že by se v místnosti vzhledem k produkci vlhkosti (sušička prádla, vaření, sušička ovoce, sprchový kout) nedostatečně větralo. To bývá nejčastější příčinou vlhnutí stěn a zároveň v zásadě nechtěným důkazem vysoké kvality izolačních oken.
Pokud vznikají lokalizovaná vlhká místa a stěna je v těch místech studenější, než jinde, jedná se o porušenou tepelnou izolaci fasády nebo výskyt nežádoucích tepelných mostů ve stěně. Případnou opravu po nutné konzultaci určitě neodkládejte, protože vznik plísní z vlhkosti bude mít neblahý dopad na vaše zdraví.
Okno se rosí mezi skly
Nejméně častý jev, který ovšem může znamenat porušení vzduchotěsnosti skel, je nutné bez otálení konzultovat s odborníkem. Pokud by se jednalo o vadný výrobek, je zjištěná příčina důvodem k reklamaci.
Článek vznikl ve spolupráci s firmou Pramos