Mnoho nájemníků ptačích budek se už pomalu začíná poohlížet po vhodném příbytku pro hnízdění. Jak by měla bezpečná hnízdní budka vypadat a kde ji pořídit? Kam a jak ji umístit?
Pokud budky vyrábíme sami, je velmi důležité zvolit vhodný materiál a rozměry, jinak můžeme ptákům spíše ublížit. Budky z plastu, překližky nebo příliš tenkých prken neposkytnou dostatečnou izolaci, v takové budce, zvláště pokud bude umístěna na slunci, mohou mláďata zahynout horkem. Proto se při výrobě používají prkna nejméně 2 cm silná. Stále oblíbenějším materiálem je také dřevocement, který má izolační vlastnosti skvělé a je prodyšný, brání kondenzaci vody uvnitř budky. Budky se z něj odlévají, je třeba si nejprve vyrobit formu – pokud se nechystáme vyrábět větší množství budek, je jednodušší je zakoupit. Cena je sice vyšší, ale budky vydrží desítky let. Výhodou dřevocementu je jeho tvarovatelnost, takže lze pořídit budky, které již svým samotným tvarem poskytují ochranu proti kočkám a kunám, které mohou hnízda vybrat. Například jehlanovité stříšky šelmám neumožní na zavěšenou budku skočit. A prodloužené vchody zabrání nenechavé tlapce do hnízda dosáhnout. Naopak bidélka před vchodem jim loupení jen usnadní a ptáci je k ničemu nepotřebují, proto na budky nepatří.
Dřevocementová ptačí budka s prodlouženým vchodemAutor: Shutterstock.com / marich
Kvalitní dřevocementové budky firmy Schwegler, doporučované i Českou společností ornitologickou, pořídíte například v internetovém obchodu zelenadomacnost.com. Kvalitní dřevěné budky vyrábějí někteří truhláři.
Kam je pověsit?
Budky je třeba zavěsit tak vysoko, aby se ptáci cítili bezpečně. Zároveň je musíme pravidelně čistit, takže se k nim ze žebříku musíte pohodlně dostat (další možností je zavěsit budky na háček, ze kterého je lze sundat i pomocí tyče). Pro drobné pěvce je vyhovující výška mezi 2-3 metry.
Vletový otvor je ideální směrovat na východ či jihovýchod, odkud obvykle přichází nejméně srážek. Zároveň k němu musí být dobrý přístup, což je důležitější než orientace. Polostinné místo pod korunou stromu je ideální.
Dřevocementová ptačí budka s jehlanovitou stříškou, vhodná k zavěšení na větevAutor: Shutterstock.com / Hirundo
Většina ptáků si při hnízdění hájí svůj okrsek, budky pro sýkory a brhlíky musí být proto vzdálené nejméně 20 m od sebe. Společenští vrabci a špačci naopak hnízdí rádi pospolu a uvítají dvě i tři budky vedle sebe. Pestrá zahrada plná květin a úkrytů pro hmyz uživí větší počet ptactva, které bude neúnavně sbírat mimo jiné mšice a žravé housenky. Nesmíme však používat insekticidy (ani ostatní pesticidy), aby rodiče dětem nenosili housenky otrávené.
Jak je zavěsit?
Budky se nejčastěji připevňují ke kmeni statného stromu nebo do větví. Stromu zatlučení hřebíků z nereznoucí slitiny nevadí, uškodí mu může spíše škrtící drát. Ovšem po letech mohou hřebíky zarůst do kůry tak, že budka spadne. Řešením je nezatloukat je až po hlavičku.
Pomocí drátěného oka můžeme budku jednoduše pověsit na větev. Mírné pohupování ptáčatům nevadí, budka však nesmí narážet do kmene nebo větví ani při silném větru. Dostatečná vzdálenost od kmene stromu a šikmá nebo kuželovitá střecha znemožní predátorům přístup ke hnízdu.
Pokud máme vhodně orientovanou stěnu domu, budku můžeme pomocí vrutů připevnit i k ní. Nejlépe pod přesahující střechu, která ji bude chránit. Pokud máme zahrádku jen na balkóně a nechybí na něm ani krmítko, nabízí se i umístění budky. Odvážní kosi a holubi někdy zahnízdí přímo v květinovém truhlíku a stačí, když se tváříme, že je nevidíme, aby mladé úspěšně vyvedli. Sýkorky a další obyvatelé budek bývají opatrnější, ale obydlí přesto můžeme zkusmo nabídnout. Pokud zůstane neobsazené, můžeme ho zavěsit do lesa, kde je přirozených dutin nedostatek a budek zde není nikdy dost.
Sýkorky si místo k hnízdění vyhlížejí velmi časněAutor: Shutterstock.com / Bildagentur Zoonar GmbH
Místo pro nové hnízdo
Čištění budek od staré výstelky je důležité, protože časem by materiál dutinu zcela naplnil a znemožnil další hnízdění. Navíc se starým hnízdem odstraníme i parazity ptáků, kteří by v budce mohli přezimovat. Pro dokonalou očistu můžeme použít i speciální spreje k tomuto účelu prodávané. Budky je při čištění nutné i zkontrolovat a případné závady opravit.
V únoru je poslední vhodná doba na odstranění staré výstelky, pokud jsme to nestihli na podzim. V době hnízdění budku nesmíme nikdy otvírat, rodiče by mohli snůšku opustit. Do tajů ptačího hnízdění můžeme nahlédnout leda díky hnízdní budce opatřené malou kamerou, která ptáky neruší.