Zejména během zimních dnů oceníme horké nápoje vonící kořením, ovocem a likéry. Hodí se pro uvítání nového roku i příjemné víkendové chvíle. Horké téma s půltuctem punčových variací od mistra kuchaře.
Punč se do českých krajů dostal někdy v 17. století až z daleké Indie. Jméno je odvozené od hindského slova panč (anglicky psáno „punch“), což znamená pět. Správný punč má totiž být připraven z pěti základních součástí:
- čaje,
- vína,
- pálenky,
- cukru,
- vody.
Dříve se připravoval ve velké míse a po smíchání se případně svařil a rozléval do sklenic. Pro inspiraci nabízím několik receptů vycházejících z tradičních způsobů přípravy.
Vinný punč (vídeňský)
punčAutor: Archiv ireceptar.cz
- 1 l vody
- 300 g třtinového cukru
- 0,5 l bílého vína
- skořice, badyán, hřebíček,
- pomerančový likér nebo rum
Vodu svaříme s cukrem a kořením a necháme zchladnout. Dva díly cukrového kořeněného sirupu potom dolijeme jedním dílem bílého vína a přivedeme téměř k varu. Přelijeme do sklenice a doléváme sklenkou pomerančového likéru.
Vánoční punč
punčAutor: Archiv ireceptar.cz
- ovocný čaj s jablky
- červené víno
- pomerančový džus
- citronová šťáva
- skořice, hřebíček
- kandovaná pomerančová kůra, rozinky, cukr
- višňový nebo třešňový likér
V ovocném čaji vaříme a následně i macerujeme skořici a hřebíček. Troškou vroucí vody zalijeme zvlášť rozinky a proslazenou pomerančovou kůru, následně přidáme griotku a necháme proležet.
Samotný punč pak připravíme ze stejného množství čaje, červeného vína a pomerančové šťávy prostým svařením a oslazením podle vlastního uvážení. Při podávání přidáme do každé porce likér s předem macerovanými rozinkami a pomerančovou kůrou a vše doplníme troškou citronové šťávy.
Anglický zázvorový punč
- černý čaj
- čerstvý zázvor
- skořice
- pomerančová kůra
- jablečný mošt
- třtinový cukr
- citronová šťáva
- sherry
Asi pět minut povaříme zázvor nakrájený na nitky s trochou vody a třtinovým cukrem, kousky skořice a pomerančové kůry a poté necháme zchladnout. Tím si připravíme kořeněný sirup, kterým celý nápoj sladíme.
Při samotné přípravě punče uvaříme nejprve silný černý čaj. Scezený dolijeme jablečným moštem, osladíme připraveným sirupem a opět přivedeme k varu. Při podávání přidáváme do každé sklenky citronovou šťávu a trochu sherry.
Dětský ovocný punč
punčAutor: Archiv ireceptar.cz
- směs kompotovaného ovoce
- rozinky
- třtinový cukr
- vanilkový lusk nebo vanilinový cukr
- šípkový čaj
Do sladkého nálevu z kompotu vložíme kousek vanilkového lusku, trošku třtinového cukru a vše odvaříme na lehce zhoustlý sirup.
Pro zpestření můžeme nápoj doplnit kousky kandovaného nebo sušeného ovoce či jehlicí s čerstvým ovocem.
Vyjmeme vanilku, přidáme rozinky a necháme je v sirupu změknout.
Kompotované ovoce nakrájíme na stejnoměrné kousky a přimícháme ho do sirupu. Zvlášť si připravíme silný šípkový čaj a do něho pak vkládáme kousky ovoce se sirupem.
Orient punč
- přírodní třtinový cukr
- kardamom
- sušený nebo čerstvý zázvor
- citronová tráva
- badyán
- černý čaj
- libovolný ovocný džus
- mandlový či jiný likér
Cukr, vodu a koření zvolna vaříme asi pět minut a pak necháme zvolna zchladnout. Černý čaj svaříme s ovocným džusem v poměru 1:1, vše osladíme předem uvařeným kořeněným sirupem a při podávání doplníme do každé sklenky likér.
Záleží na nás, zda zvolíme kombinaci broskvového džusu a mandlového likéru nebo jinou. Důležitá je chuť a především vůně koření.
Medový punč
- bílé víno
- libovolný ovocný džus
- med
- citron
- hřebíček a skořice
- brandy nebo rum
Jinou variací tohoto nápoje může být ovocný čaj svařený spolu s medovinou a kořením. Až při podávání vše osladíme medem, případně doplníme troškou ovocného sirupu nebo citronem.
Bílé víno svaříme s džusem a kořením. Podle uvážení zvolíme poměr mezi vínem a ovocnou šťávou. Doporučeny jsou dva díly vína a jeden díl džusu.
Zvlášť rozmícháme med s citronovou šťávou a troškou brandy. Tuto emulzi pak rozdělíme do sklenek a zalijeme ji svařeným vínem s džusem a kořením.