Myší pastičku lze použít místo svorky, třeba při lepení. Víte, čemu se říká kontrola třetí příčky? Ano, jde o posouzení, jak stabilní je žebřík. Některé ze sedmi desítek drobných rad a fíglů se mohou hodit hned.
Beton
Do betonu je vhodný říční písek, do malty můžeme použít i písek kopaný. Směs pro beton mícháme v poměru 1 díl cementu a tři díly písku. Při poměru 1:4 už může být beton málo soudržný, kvalitnější bude při poměru 1:2.
zděníAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud přidáváme hrubé kamenivo, pak dodržujeme tyto poměry:
- 1 díl cementu, 2 a půl dílu písku, 5 dílu kameniva pro podlahy garáží, domovní vjezdy
- 1 díl cementu, dva díly písku a 4 díly kameniva pro stupně schodů nebo cesty
Rozmíchaný beton připravený k použití začíná tuhnout už asi za půl hodiny, tuhnutí ale nezastavíme tím, že do směsi přilijeme další vodu; tím jen snížíme kvalitu betonu.
Maltová směs
S běžnou maltovou směsí, která se prodává ve stavebninách, pracujeme nejvýše dvě hodiny, pak je nepoužitelná. Proto nerozmícháváme víc, než kolik za ty dvě hodiny stačíme využít.
Sádra
Pokud sádru připravujeme častěji, pořídíme si na to měkkou nádobu, třeba gumovou nebo plastovou, a až v ní zbytky sádry ztvrdnou, pomačkáme stěny a střepy vysypeme.
- Sádra se dobře míchá kuchyňskou šlehací metlou. Jakmile vidíme, že má sádra požadovanou konzistenci, přestaneme míchat, abychom dál neurychlovali tuhnutí.
sádrokartonAutor: Archiv ireceptar.cz
Řežeme sádrokarton
Desku položíme lícem nahoru. Ostrým odlamovacím nožem vedeme řez podle dlouhého dřevěného nebo kovového pravítka tak, abychom prořízli papír a vnější část jádra sádrokartonu po celé šířce desky, poté desku ohneme směrem od řezu, tím ji přelomíme přesně podle řezné čáry. Nakonec nožem v rozevřeném řezu opatrně prořízneme papír na rubové straně.
- Rub je šedá nebo jinak zbarvená strana a přiléhá k nosníkům, na líci je kvalitnější papír, který snese další povrchovou úpravu.
Otvory v sádrokartonu
Vrtáme je raději vrtáky na kov, protože ty do dřeva by sádrokarton mohly otřepat.
Hmoždinky
Do hmoždinek se snadněji šroubují vruty s křížovou hlavou než s drážkou, protože hmoždinka může pružit a křížový šroubovák do prohlubně lépe zapadne, nesklouzává. V měkkých stavebních materiálech budou lépe držet vrut i hmoždinka o větším průměru. Do zdí z dutých cihel nemusíme vrtat tak hluboké otvory, proto použijeme delší hmoždinky s více zarážkami. Delší hmoždinku totiž v duté části vrut při zašroubovávání více shrne, čili vytvoří větší plochu, která se zapře o vnitřní stranu, zarážky zase omezí protáčení hmoždinky.
Špatný otvor
Vyvrtali jsme do zdi větší otvor a hmoždinka se protáčí? Otvor navlhčíme, vyplníme jej sádrou, vtlačíme do ní hmoždinku, počkáme, až sádra dokonale ztvrdne, a pak můžeme šroubovat vrut.
obkládačkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Obkladačky
Při obkládání koupelny je někdy potřeba v obkladačkách udělat otvory třeba pro vodovodní kohoutky. Je snazší odštípat rohy obkladačky, než uprostřed ní vrtat nebo vyřezávat otvor. Proto pokládku rozvrhneme tak, aby střed trubky vyšel do spojnice čtyř obkladaček.
Obkladačky větších rozměrů
Práce s velkorozměrovými obkladovými dlaždicemi je rychlejší než obkládání klasickými obkladačkami o rozměrech 15×15 cm. A pro amatéra je to navíc i snadnější, protože lépe vidí nepřesnosti, které může včas opravit.
Spáry mezi cihlami
Vnější cihlové zdivo bez omítky je potřeba správně vyspárovat, aby je voda časem nezničila. Malta ve vodorovné spáře by měla mít tvar stříšky, to znamená, že ji v horní části mírně zapustíme pod horní cihlu a v dolní části necháme nepatrně přesahovat.
Vychýlená pila
Špalíčky list pily prohnou, takže odřízneme cokoliv, co vyčnívá z desky širší, než je délka pily; list musí být dobře utažený.
vychýlená pilaAutor: Archiv ireceptar.cz
Brusné papíry
Nejčastěji používané mívají zrnitost značenu podle velikosti brusných zrníček číslicemi od 40 do 400. Čím je číslo vyšší, tím jemnější bude broušená plocha. Zpravidla platí, že zrnitost do 120 znamená hrubé broušení, 150 střední a víc než 190 už je jemné broušení.
Výběr brusiva podle typu:
- Skelným papírem například brousíme plochy před nátěrem, kvalitnější jsou však papíry s granátovou drtí, kterými upravujeme povrchy při konečné úpravě.
- Smirkový papír nebo smirkové plátno se hodí k čištění kovových předmětů, brusná vrstva je sice dostatečně tvrdá, ale zahlcuje se broušeným materiálem.
- Pro vyrovnávání jednotlivých vrstev nátěrů zvolíme papír s karbidem křemíku a broušenou plochu navlhčíme vodou, která bude sloužit jako mazivo a zároveň na sebe naváže prach.
- Při broušení dřeva pracujeme po létech, jinak vzniknou viditelné rýhy.
Perforované brusné papíry
Jsou drahé, můžeme je ale nahradit brusnými papíry, které vystřihneme přesně podle těch perforovaných. Můžeme si dokonce z překližky vyrobit šablonu.
Brousíme dláto
Karborundový brousek položíme na stůl, na širokou plochu kápneme olej, přiložíme k ní ostří dláta v úhlu 30° a krouživým pohybem po ní přejíždíme, dokud se na ostří nevytvoří otřep. Dláto pak střídavě brousíme z jedné a druhé strany, dokud otřep neodpadne.
broušení dláta na kotoučové brusceAutor: Archiv ireceptar.cz
Hoblujeme
Když hoblujeme nahrubo, děláme tahy v úhlu 45° k létům dřeva, třísky jsou silné asi jako pohlednice. Při jemném hoblování vedeme hoblík lehkými tahy po létech a hoblina by měla být silná asi jako stěna mikrotenového sáčku.
Vruty do dřeva
U venkovních dřevěných zahradních staveb používáme vruty a šrouby se zápustnými hlavami, které při utahování skryjeme do dřeva. Vystouplé hlavy by více zadržovaly vodu a ta by pak poškozovala dřevo.
Řežeme vlnité desky
Vlnité plastové nebo kovové střešní desky snáze uřízneme, když těsně k budoucímu řezu přiložíme z obou stran prkna a na koncích je stiskneme k sobě svěrkami. Plast je lepší řezat, když je teplo, protože bývá vláčnější, než když je velmi chladno, kdy může popraskat.
- Do plastových střešních desek také vždy předvrtáme otvory, nesnažíme se je proděravět vruty; i v takovém případě by mohly prasknout.
Dlažba na prknech
I na prkennou podlahu lze položit dlaždice. Musíme ji však nejdříve překrýt dlouhými a širokými deskami silnými alespoň 15 mm, aby omezily pohyb jednotlivých prken. Vhodné jsou voděodolné překližky nebo OSB desky.
Pokládáme podlahu
Podlahovou krytinu z PVC položíme snadněji a rychleji, když bude v místnosti vyšší teplota, například v horkém létě nebo při spuštěném topení; krytina totiž bude ohebnější a tvárnější.
PVCAutor: Archiv ireceptar.cz
Parkety
Ochranným nátěrem je napustíme ještě před pokládkou. Pokud bychom totiž natřeli už položenou podlahu, nátěr by mohl parkety slepit a časem by při přirozeném pohybu dřeva vznikaly příliš viditelné spáry, nebo by se naopak parkety nadzvedávaly.
Hřebíky
Pokud je zatloukáme v řadě, snažíme se, aby to nebylo do jednoho vlákna dřeva, prkno by se totiž mohlo snadno rozštípnout.
Prstencové hřebíky
Aby dobře držela prkna, která jsou vystavena prohýbání (třeba proto, že se po nich chodí), přibijeme je takzvanými prstencovými hřebíky, které mají u hlavičky zoubky.
Rozsypané hřebíčky
Snadněji než z hladké pevné desky se hřebíčky a drobné vruty sbírají, když jsou rozsypané na kousku pěnového molitanu.
Rozsypané šroubky
Na rozsypané šroubky vyrobíme trychtýř z PET láhve, snadno je pak nasypeme i do malých přihrádek.
rozsypané hřebíky nebo šroubkyAutor: Archiv ireceptar.cz
Lehčí řezání
Když před řezáním dřeva pilu zařízneme do parafínu, zuby se pokryjí jeho vrstvou a řezání pak půjde lépe a bez zadrhávání.
Poličky
Laminované poličky z dřevotřísky se pod váhou knih více prohýbají než stejně dlouhé a stejně silné poličky ze spárovek; myslíme na to při plánování výroby poliček.
Přichycení poličky
Poličku lze neviditelně ke zdi připevnit prostřednictvím závitové tyče a kovové hmoždinky se závitem.
Dřevěné schody vržou?
Pokud k nim máme přístup zespodu, nastříkáme trochu polyuretanové pěny do mezer mezi stupnicemi a podstupnicemi a po zaschnutí pěnu opatrně odřízneme. Úprava však může být vidět, proto ji použijeme jen tam, kde to nevadí.
Otvory bez otřepů
Aby se při vrtání prkna neodštíply okraje na rubové straně otvoru, přitiskneme k místu, kde vrták vyjede, dřevěný špalíček, a to těsně a pevně; vrták zajede do něj a neodtrhne hrany.
Uskladňujeme prkna
Když skladujeme prkna, nedáváme je na sebe, ale každou řadu proložíme latěmi tak, aby měl vzduch přístup ke všem částem každého prkna. Také je nepokládáme rovnou na zem.
Dřevotříska a voda
Nesnažme se ze standardní dřevotřísky vyrábět cokoliv, co přijde do styku s vodou. I když dřevotřísku natřeme, voda si stejně vždycky najde nějakou skulinku a dřevotříska nabobtná.
Dveře
U starších dveří kápneme do pantů trochu oleje nebo naneseme mazivo, aby se dveře lehce pohybovaly. U moderních bytových pantů se to ale nedoporučuje; olej v pantech totiž změní prostředí, a pokud dveře nejsou přesně vyvážené, budou se samy nechtěně zavírat nebo otevírat — nebudou prostě držet v poloze, do které je otevřeme.
Lepíme
Pro většinu lepidel neplatí, že čím více lepidla, tím kvalitnější spoj, obvykle je důležitější, jakou silou k době slepované předměty přitlačíme, než výška vrstvy lepidla. Před slepováním kovu a umělé hmoty je dobré oba povrchy zdrsnit.
Vrtáme přesně
Jak zachytit špici vrtáku na hladkém povrchu, když nemůžeme použít důlčík? Budoucí střed otvoru přelepíme papírovou páskou.
Jak řezat kolmo
- Řežeme podle širší samolepicí pásky, kterou ovineme kolem trubky.
- Palec je dobrou pomůckou, abychom řezali rovně a pokud možno kolmo.
- Rám visí kolmo k zemi a může proto být vodítkem pro kolmý řez víc, než kdybychom řezali klasickým způsobem.
- Pro častější řezání můžeme ze dvou špalíčků nebo z prkének vyrobit pomůcky.
řežeme kolmoAutor: Archiv ireceptar.cz
Když potřebujeme něco přidržet
I kutil ocení pastičku na myši, zejména když potřebuje něco stisknout nebo přidržet. Pružina pastičky totiž bývá obvykle velmi silná.
Ohýbáme trubky
Krátké měděné trubky o průměru 15—22 mm můžeme ohýbat v ruce, ale musíme dovnitř nasunout pružinu, a to takového průměru, aby vnitřek zcela vyplnila.
Kabely ve zdi
Vedeme je vždy vodorovně nebo svisle a změnu směru děláme pouze v pravých úhlech. Nejkratší cesta, třeba šikmo, se nemusí vyplatit, až budeme v budoucnu chtít vrtat do zdi, dávno už nebudeme vědět, kam jsme kabely umístili, kdežto ty pravoúhle umístěné odhadneme podle zásuvek nebo vypínačů.
Prodlužovačka
Koncovky i kabely na ni lze koupit, nikdy však nepoužijeme dvoužilový kabel (ten lze použít pouze, pokud jsou zásuvka i zástrčka dvoukolíkové), protože při zapnutí spotřebiče, který potřebuje uzemnění, by se mohly objevit problémy.
Bezpečné úpravy elektroinstalace
I když víme, že hnědý drát je fáze, modrý nulák a žlutý (či žíhaný) zemnicí vodič, nespoléháme na to při úpravách elektroinstalace (nebo například i při opravách přívodní šňůry apod.), a dráty raději zkontrolujeme zkoušečkou.
Ulomený klíč
Zůstal v patentní vložce? Pokud máme tenký list lupenkové pily, vsuneme jej dovnitř a snažíme se zuby zachytit úlomek klíče, který zkusíme povytáhnout tak, abychom jej mohli zachytit kleštěmi.
Magnet na malé šroubky
Někdy jsou tak malé nebo je místo tak nepřístupné, že nemůžeme použít prsty. Jestliže jsou šroubky ocelové, zmagnetizujeme hrot ocelového šroubováku, který je udrží. Stačí vzít magnet a třít jím o špici šroubováku.
Lak na šrouby
Někdy se matky šroubů samovolně uvolňují a ztrácejí. Aby se to nestávalo, přetřeme závity šroubu lakem, ještě za mokra našroubujeme matku, utáhneme ji a závity znovu přetřeme.
Žebřík musí být bezpečný
Není dobré lézt na žebřík, o kterém nemáme jistotu, že stojí pevně. Ke kontrole se používá tzv. kontrola třetí příčky: Po postavení žebříku vystoupíme na třetí příčku, několikrát se vykloníme do stran a na příčce se pohoupeme, pokud přitom žebřík zůstává stát pevně nad zemí a nesesouvá se, pokračujeme ve výstupu, pokud se žebřík jakkoliv pohnul, postavíme jej jinak.
Benzin
Prstem přidržíme otvor v hadičce, nasajeme, a jakmile se benzin dostane k otvoru, prst uvolníme. Tím nehrozí, že by se nám benzin dostal do úst.
přepouštění benzínuAutor: Archiv ireceptar.cz
Rychlá oprava zahradní hadice
Je propíchaná a stříkají z ní jemné proudy vody? Do otvorů nastrkáme třísky nebo špičky párátek, zaštípneme je s rovinou hadice a místa omotáme izolační páskou.
Sloupky zastřešíme
Dřevěný kůl v plotu bude mít delší životnost, když jej nahoře šikmo seřízneme a na řez přibijeme nebo přišroubujeme stříšku, buď plastovou, plechovou nebo dřevěnou. Podobné je to se sloupky z trubek. Když zamezíme, aby se dovnitř dostávala voda, opět tím zvýšíme jejich životnost.
Natíráme okna
Při natírání oken ušetříme čas a čisticí prostředky, když před natíráním zakryjeme tvrdým papírem skla, abychom je nepotřísnili. Musíme to však udělat tak, aby barva asi milimetrovým proužkem překryla mezeru mezi sklem a rámem, a zabránila tak případnému zatékání vody.
- Abychom při natírání oken s malými, stejně velkými okenními tabulkami nemuseli každou tabulku zalepovat, připravíme si šablonu z tvrdého kartonu, kterou pak budeme jen přenášet. Musíme však doprostřed šablony připevnit jakési poutko, abychom ji mohli lehce zvedat, a před položením do dalšího pole ji zespodu důkladně otřít nebo přelepit novou lepicí páskou.
Barvu raději rozléváme
Štětec nenamáčíme přímo do originální nádoby, ve které jsme barvu koupili, ale po rozmíchání ji odlijeme do menší nádoby. Použitím menšího množství zabráníme škodám při případném převrhnutí nádoby nebo znečištění jejího obsahu špínou, kterou na sebe občas může nabrat štětec. Zejména u venkovních nátěrů je riziko vysoké.
Trychtýř
Slepíme dvě víčka a provrtáme je. Odstřižená PET láhev slouží jako trychtýř.
Barvou se nepotřísníme
Kdo by se při natírání plotu nepotřísnil? Oblečení pak lze použít jen jako staré hadry na špinavé práce. Když si z pogumované látky ušijeme jednoduchou zástěru, zůstane náš pracovní oděv čistý.
Barva stále čerstvá
Koupíme barvu, nespotřebujeme ji, ale když se k ní po čase vrátíme a plechovku otevřeme, zjistíme, že je na hladině škraloup a že se do barvy dostaly nečistoty ze stěn; latexové barvy mohou dokonce plesnivět. Takže nákup nové barvy? Není třeba.
- Když nespotřebovanou barvu ihned po prvním použití nalijeme do plastové láhve (a třeba menší, aby ji barva zcela vyplnila), bude barva i po čase stále jako čerstvá. Dovnitř můžeme vložit jednu nebo dvě větší ložiskové kuličky, které barvu před dalším použitím promíchají.
Lesk zmatní
Lesklá barva může poněkud ztratit lesk, když předtím nepoužijeme na natíraný dřevěný předmět základní barvu. Komponenty, které dodávají lesk, se totiž vsáknou.
Rychlejší natírání
Když kulatý štětec upravíme, zvětšíme plochu, která bude natírat, a tím práci zrychlíme.
rychlejší natíráníAutor: Archiv ireceptar.cz
Moření dřeva
Před mořením je dobré dřevo rovnoměrně navlhčit mokrou houbou, aby nabobtnala vlákna, a ta zbrousit. Moříme však, až dřevo zcela uschne.
- Vhodnější než lihová jsou vodová mořidla, protože je lze ředit a libovolně míchat a tím dosáhnout různých odstínů; vodová mořidla také více než lihová zdůrazňují léta dřeva. Je však nutné udělat zkoušku, protože mokrý nátěr se může ve zbarvení od suchého lišit.
- Na čerstvě namořeném dřevě, kdy mořidlo ještě neuschlo, neděláme štětcem další tahy, protože by ta místa mohla získat jiný odstín. Opravovat další vrstvou můžeme až po zaschnutí a přebroušení té předchozí.
Co s mastnými stříkanci na stěně
Občas se stane, že na bílou stěnu stříkneme mastnotu. Stříkance přetřeme křídou v silnější vrstvě a nazítří křídu štětečkem oprášíme. Skvrny nebudou vidět.
Jak vyčistit slaměný klobouk
K zahradníkovi patří slaměný klobouk jako ochrana proti slunečním paprskům. Abychom nemuseli každou sezonu kupovat nový slamák, čas od času jej vymácháme ve vodě s vymačkaným citronem, a klobouk usušíme na půdě nikoliv na slunci. Bude opět zářit čistotou.
Rez lze z látky odstranit
Látku poškozenou skvrnami od rzi nemusíme vyhazovat. Zkusíme ji podržet napnutou nad párou, poté ji potřít silně osolenou citronovou šťávou a nakonec vyprat. Mělo by to pomoci.
Jak pověsit hadici?
Stačí ji je smotat, ostatní obstarají řetěz a hák na zdi.
věšení hadiceAutor: Archiv ireceptar.cz
Čím odstranit lep po cenovkách
Je hloupým zvykem lepit v prodejnách cenovky na zboží, které není v obalu. Po cenovkách totiž zůstane lep. Lze jej odstranit třením arašídovou pomazánkou nebo technickým benzinem.
Sahat pouze na zástrčku
Je to maličkost, ale pokud vytahujeme ze zásuvky prodlužovací šňůru jiným způsobem než uchopením za zástrčku, můžeme se nám to šeredně nevyplatit. Přinejmenším musíme koupit novou šňůru.
Jak oživit cédéčko
Upatlané nebo dokonce poškrábané cédéčko lze v některých případech vyčistit, není tím sice zaručena jeho funkčnost, ale zkusit to můžeme. Cédéčko otřeme hadříkem, který nepouští chloupky, opatrně umyjeme šetrným šamponem a vodou a poté vyleštíme tahy směrem od středu k okrajům, nikoliv krouživými pohyby.
- Jako jemná brusná směs působí i běžná zubní pasta, kterou roztíráme vlhkým papírovým ubrouskem a dalším suchým povrch vyleštíme.
Přírodní lepidlo na papír
Rozmícháním tří lžiček kukuřičného škrobu ve čtyřech lžičkách vody získáme lepidlo na papír. Hmotu mícháme, dokud nevznikne jemná pasta. Lepicí hmotu navíc můžeme nanášet prsty, protože ji snadno smyjeme.
Kostky ledu zrychlí mražení
Když do misky na led nalijeme studenou vodu a ponecháme v ní tři nebo čtyři kostky ledu z minulé várky, voda v misce zmrzne rychleji, než kdyby tam kostky nebyly.
Provázek se nezašmodrchá
Do papírové krabice vložíme klubko provazu, chlopně složíme do kříže a provázek se tak nebude šmodrchat. Necháme vždy kousek vyčnívat.
Jak neničit podlahu
U dřevěných židlí se vyplatí nalepit na části noh, které se dotýkají podlahy, stejnoměrné vrstvy plsti; nepoškrabeme podlahu.
Vysáváme nečistoty ze šuplíků
Potřebujeme ze šuplíku vysát prach a nečistoty a přitom nechceme nebo nemáme čas vyndávat všechny drobnosti, které tam máme uložené? Hubici vysavače překryjeme jemnou síťkou, kterou na trubce stáhneme gumičkou.
Bílá barva je nejlepší barva
Z hlediska úspor je ideální barvou stěn, nábytku a zařízení bílá, protože odráží největší díly světla. Každá jiná barva světelné paprsky pohlcuje a čím je tmavší, tím více musíme svítit.
Dočasné zateplení oken
Bublinkovou fólii lze použít jako dodatečnou a dočasnou izolaci oken při nečekaně silných mrazech; sníží únik tepla z místnosti.
Kresby a foto autor a Shutterstock