Řebříček bílý, růžový, zlatý i nachový: Trvalka, která se vznáší

Květenství řebříčku plují nad záhony jako nadýchané obláčky. Mohou být bílé, ale také žluté, růžové, červené. Bujné trsy této nenáročná trvalka jsou vděčnou ozdobou zahrady, která navíc láká motýly.

Řebříček (Achillea) dodá zahradě nenucený půvab. Hodí se do smíšených záhonů, přímo kouzelně vypadají kultivary různých odstínů vedle sebe. Pěstovat můžeme hned několik druhů a kultivarů. Květenství všech nejen krásně vypadají, ale také sytí motýly, čmeláky, včelky.

řebříček obecný, odrůda Paprika, ve smíšené vásavbě s jiřinami, záplevákem, dlužichami a dalšími trvalkamiřebříček obecný, odrůda Paprika, ve smíšené vásavbě s jiřinami, záplevákem, dlužichami a dalšími trvalkamiAutor: Shutterstock.com / Del Boy

Pěstování

  • Řebříčku obecnému a tužebníkovému svědčí slunce a propustná půda. Nejsou náročné na vláhu, ale v době růstu a květu, pokud je dlouho sucho, podpoří zálivka jejich krásu. Také přihnojení organickým hnojivem jim prospěje.
  • Řebříček bertrám je vláhomilnější, svědčí mu vlhká, kyprá půda a snese i polostín – krásně se vyjímá na březích zahradního jezírka. I bertrám ocení přihnojení.

 

řebříček obecný a ostřice Carex brunnea jennekeřebříček obecný a ostřice Carex brunnea jennekeAutor: Shutterstock.com / Del Boy

  • Řebříčky můžeme po odkvětu množit dělením nebo řízkováním – vrcholové řízky odebíráme v květnu, nebo na konci léta. Řebříček obecný a jeho kultivary nebývá příliš dlouhověké, proto se vypěstovaní nových sazeniček vyplatí. Sám se s pomocí oddenků rozrůstá do šířky.
  • Na podzim schnoucí lodyhy řebříčků neseřezáváme. I suchá květenství budou zdobit zimní zahradu, zvláště pokud je pokryje jinovatka nebo kopečky sněhu. Bude také lépe chráněn střed rostliny, a navíc v trvalkových porostech nachází zimní útočiště rozmanitá užitečná drobotina. Trsy seřízneme, až přijde časné jaro.

Řebříček obecný můžete pěstovat v mnoh sytých, hřejivých odstínechŘebříček obecný můžete pěstovat v mnoh sytých, hřejivých odstínechAutor: Shutterstock.com / Anna50

Luční řebříček a jeho barevné kultivary

Řebříček obecný (Achillea millefolium) je naše původní, luční květina, ceněná i pro své léčivé, především protizánětlivé a antiseptické účinky. Můžeme pěstovat řadu kultivarů, které jsou vysoké od 40 do 80 cm a jejich květenství mohou být nejen bílá, ale i krémová, ve všech odstínech růžové až po červenou a nachovou, a také měděná či žlutá. Kvetou v květnu a červnu, ovšem po sestříhnutí budou kvetení v červenci nebo srpnu opakovat.

Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) Autor: Shutterstock.com / Andrii Rodko

Asijský řebříček kvete jako slunce

Řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina) pochází z horských luk střední Asie. Dorůstá až do výše 120 cm a jeho pevné stonky nesou plochá, jasně žlutá květenství, která jsou pěkná i po usušení. Můžeme pěstovat i nižší kultivary v různých odstínech žluté.

Řebříček bertrám (Achillea ptarmica) Řebříček bertrám (Achillea ptarmica) Autor: Shutterstock.com / mizy

Když v létě nasněží…

Řebříček bertrám (Achillea ptarmica) roste planě v Evropě i Asii. Vyšlechtěna byla řada kultivarů, které mají bohatá květenství s většími, plnými květy (například ‚Schneeball‘, který připomíná čerstvě napadaný sníh). Mohou být nízké, nebo až metr vysoké. Květenství jsou velmi dekorativní, hodí se i k řezu a sušení.

Laisser un commentaire