Pokud jste italský sýr připomínající tvaroh dodnes zatím míjeli bez povšimnutí, udělejte změnu – s pár kelímky vykouzlíte výborný oběd, lehkou večeři i nadýchaný dezert.
Ricottu skladujte vždy v uzavíratelném kelímku, jinak oschne.Autor: Shutterstock.com
/ pieropoma
Ricotta se vyrábí ze syrovátky, je lehce zrnitá, ale krémová, bílá a nasládlé chuti. Všichni, kteří si hlídají váhu, by měli mít ricottu pravidelně na svém jídelníčku – má totiž nízký obsah tuků a kalorií. Nadto obsahuje významný podíl snadno vstřebatelného vápníku a je bohatá na vitamin B.
Cannelloni plněné ricottou a špenátem
Na 4 porce:
- 16 kusů cannelloni
- extra panenský olivový olej
- mořská sůl
- čerstvě mletý černý pepř
Náplň:
-
Zapékané cannelloni budou chutnat i dětem.Autor: Shutterstock.com
/ Elena Shashkina400 g ricotty
- 250 g čerstvého špenátu
- muškátový oříšek
- 50 g parmazánu
- 1 malý stroužek česneku
Rajčatová omáčka:
- 800 g sekaných rajčat z konzervy
- 1 malá šalotka
- 2 stroužky česneku
Sýrová omáčka:
- 200 g mozzarelly
- 50 g parmazánu
- 250 g mascarpone
- 2 polévkové lžíce mléka
Nejprve si uvaříme rajčatovou omáčku. Šalotku nasekáme najemno, zvlášť najemno nakrájíme i česnek. V hrnci nebo vyšší pánvi rozpálíme 2 polévkové lžíce olivového oleje a necháme na něm lehce orestovat šalotku, přidáme česnek, promícháme a zalijeme rajčaty, osolíme, opepříme, přivedeme k varu, stáhneme na střední výkon a necháme provařit 20 minut. Na sýrovou omáčku rozmícháme mascarpone s mlékem.
Špenát si zblanšírujeme vroucí vodou, ihned jej prolijeme studenou, aby nezešedl. Vzápětí důkladně vymačkáme přebytečnou vodu, necháme zchladnout a nasekáme najemno. V míse promícháme s ricottou a parmazánem, zastrouháme ¼ muškátového oříšku. Do směsi přidáme i prolisovaný stroužek česneku, osolíme a opepříme dle chuti.
Neuvařené cannelloni plníme špenátovou směsí a ukládáme do zapékací mísy, na jejíž dno jsme dali naběračku rajčatové omáčky. Zbytkem omáčky přelijeme všechny plněné cannelloni, navrch nalijeme rozmíchané mascarpone, na něj natrháme mozzarellu a posypeme najemno strouhaným parmazánem. Pečeme 30–35 minut v troubě předehřáté na 200 °C, dokud povrch nezezlátne.
Ricottové gnocchi
Na 4 porce:
-
Ricottové gnocchi jsou mnohem lehčí než ty z brambor.Autor: Shutterstock.com
/ Pronina Marina100 g celozrnné mouky
- 2 polévkové lžíce másla
- 400 g ricotty
- 60 g parmezánu
- 2 žloutky
- mořská sůl
Nejdříve si necháme rozpustit máslo, jakmile zchladne, smícháme jej vidličkou se žloutky, osolíme a vmícháme do ricotty. Parmezán nastrouháme nejjemněji, co to jde. Nakonec směs smícháme s moukou a rukama vypracujeme pevné, ale vláčné těsto. Z něj na pomoučněné pracovní ploše vytvoříme válečky o průměru 1–2 cm. Odkrajujeme suchým nožem a vždy zploštíme pomocí hrotu vidličky. Vaříme ve vroucí osolené vodě, dokud nevyplavou na povrch, tedy 2–4 minuty. Podáváme jako hlavní chod s různými omáčkami nebo pestem, nebo jen jako přílohu.
Nadýchaný hrnkový koláč s malinami
-
Koláč z ricotty vás překvapí svou vláčností.Autor: Archiv ireceptar.cz
1,5 hrnku hladké mouky - 3/4 hrnku krystalového cukru
- 2 čajové lžičky prášku do pečení
- 3 vejce velikost L
- 1,5 balení ricotty
- ½ hrnku rozpuštěného másla
- hrnek malin
- špetka soli
- ½ čajové lžičky vanilkového extraktu (nemusí být)
- pečicí papír
Nejprve si smícháme suché suroviny. Mouku prosejeme do mísy spolu s pečicím práškem, cukrem a špetkou soli. Zvlášť si metličkou ručně prošleháme vejce s ricottou a extraktem z vanilky do jednolité směsi bez hrudek. Smícháme suché a vlhké ingredience, dolijeme rozpuštěným máslem a malinami, trochu si jich necháme na povrch, promícháme. Nalijeme do formy vyložené pečicím papírem, povrch posypeme zbylými malinami a pečeme 50 minut nebo celou hodinu v troubě předehřáté na 180 °C, dokud nebude střed upečený.