Stačí několik dnů s teplotami nad třicet stupňů a mnohé domy a byty se mění v saunu, kde je horko a dusno k nedýchání. Podobným situacím lze předejít vhodným zastíněním oken.
Doporučená teplota pro zdravý spánek by se měla pohybovat mezi 16 až 18 °C. Jenže ti, kdo mají ložnici otočenou na jih či západ, se v létě často převalují několik nocí za sebou v mnohem větším horku. Za všechno mohou sluneční paprsky, které za horkých dnů ohřejí vzduch v místnosti natolik, že nestačí vychladnout ani večer.
Mnozí jsou přesvědčeni, že jediným řešením této situace je drahá klimatizace. Snížit teploty až o několik stupňů ovšem dokáže i kvalitní zastínění. Jenže – které je v tomto případě kvalitní?
Začněte před domem
Pravidlo pro výběr zní jednoduše: Nejlépe se odstraňuje teplo, které do místnosti vůbec nepronikne. Z toho vyplývá, že nejúčinnější je zastínění umístěné vně okna. Zklamaní tedy mohou být ti, kdo si pořizují vnitřní hliníkové žaluzie a doufají, že budou mít v domě příjemný chládek.
SunStop rolety jsou vyrobeny ze speciální tkaniny Foto: MaronAutor: Archiv ireceptar.cz
Hliník je materiál, který výborně vodí teplo – a to se týká i žaluzií. Ty sice v horkém dnu zajistí v místnosti příjemné přítmí, ovšem vzduch tady může mít klidně 30 °C i více.
Navíc, pokud necháte žaluzie stažené i přes noc, budou teplo vydávat a vlastně se promění v kamínka. O ty v létě nikdo nestojí.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Spokojeni s hliníkovými roletami mohou být i majitelé starých šroubovacích oken (těch ovšem rapidně ubývá), kteří si nechají instalovat žaluzie mezi skla. I zde platí, že jsou sluneční paprsky zachycené dříve, než projdou do interiéru, který se tolik nepřehřívá.
Přesto i tady existují výjimky: Jsou to žaluzie s lesklou vnější plochou, která působí jako zrcadlo a sluneční paprsky odráží od okna. Podobně fungují i některé typy textilních rolet, které mají vnější pokovenou vrstvu, která opět působí jako odrazová plocha.
Hliníkové žaluzie však rozhodně nelze zcela zatratit – slouží totiž jako výborná ochrana soukromí, zvláště večer, když se rozsvítí. To některé prvky venkovního zastínění nedokáží, a proto jsou často kombinovány právě s hliníkovými žaluziemi.
Neviditelné řešení: fólie
Zabránit slunci, aby vstupovalo do domu, dokáží i takzvané protisluneční fólie, které jsou na oknech takřka neviditelné. Lze je lepit jak na vnitřní, tak na vnější stranu oken. Zvenčí se instalují tam, kde jsou dvojitá izolační skla. Zabrání tak paprskům, aby prošly dovnitř.
Interiérové fólie doporučuje výrobce pro jednoduchá nebo špaletová a rozmontovatelná dvojitá okna. Fólie se pak lepí mezi ně.
Existuje několik typů protislunečních fólií, které se od sebe liší
- barvou,
- tmavostí,
- prostupností světla i energie,
- množstvím zadrženého UV záření.
Obecně lze říci, že čím jsou fólie tmavší, tím více paprsků zachytí.
U protislunečních fólií platí, že čím jsou tmavší, tím více tepla zachytí Foto: ProfolieAutor: Archiv ireceptar.cz
Protisluneční fólie dokážou propustit dovnitř od 15 do 70 procent slunečních paprsků. Ty, které dovnitř pustí 70 procent, mají prakticky neznatelnou účinnost, naopak fólie s nízkou propustností bývají velmi tmavé a hodí se spíše do kanceláří nebo skladů, kde se lidé pohybují více během dne než večer. Nejtmavší a nejúčinnější fólie omezují přístup světla do místnosti i navečer nebo při zamračeném počasí. Budou odrážet i první jarní a poslední podzimní sluneční paprsky, které bývají přínosem pro teplo v domě či bytě.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Fólie navíc působí i jako určitý bezpečnostní prvek, protože pokud by se okno rozbilo, střepy se nevysypou, ale zůstanou nalepené na fólii, takže se o ně uživatel nepořeže.
Proto je dobré zvolit zlatou střední cestu, tedy fóle, které propouštějí zhruba 50 procent světla.
Na jižní či západní strany, kde je člověk vystaven slunečním paprskům větší část dne, lze zvolit i ty s prostupem 35 procent. Fólie totiž účinkují více při vyšších teplotách. V jarních měsících tedy omezují prostup sv