Rukola a roketa: Pikantní bylinky vypěstujete snadno a rychle

Je vynikající do salátů, na těstoviny, připravíte z ní pikantní pesto. Přitom je velmi snadné ji pěstovat, roste jako plevel.

Roketu setou (Eruca sativa), pikantní středomořskou bylinku, pěstovaly už naše babičky. Jejich jedinečnou kořenitou chuť s nádechem hořčice je snadné si zamilovat. Je nenáročná, bujně roste a v kuchyni poslouží jako zelené koření i salátová bylina v jednom. Pikantní roketa je příbuzná ředkvičce, její tmavozelené lístky mají tvar listů pampelišky, kvete bíle. Ve středozemí se pod názvem rukola pěstuje také křez tenkolistý (Brassica tenuifolia), který má chuť velmi podobnou roketě, ale ještě výraznější, přičemž lístky jsou křehčí a subtilnější.  Kvete žlutě. I jeho semínka jsou u nás k dostání, obvykle pod názvem rukola nebo wild rocket. Názvy roketa a rukola bývají často zaměňovány, ostatně chuť jejich listů je velmi podobná.

Z listů rukoly i rokety připravíte výečný salátZ listů rukoly i rokety připravíte výečný salátAutor: Shutterstock.com / Olha Hutsuliuk

Ochutí pokrmy, prospěje trávení

Roketa obsahuje mnoho vitaminu C a dalších blahodárných látek, mimo jiné isothioyanatany, které dodávají pikantní chuť a léčivé účinky i křenu. Podporuje zdravé trávení a působí jako chutný jarní povzbuzující elixír. Čerstvé listy se uplatní se v míchaných listových salátech, které zvýrazní, výborné jsou k listovému salátu s rajčaty, olivami, sýrem a vejci natvrdo, zajímavě doplní i sladké ovocné saláty, například z pomerančů, hrušek, ananasu. Můžeme je zamíchat do horkých těstovin, spolu s olivovým olejem, česnekem a strouhaným sýrem, nebo jako doplněk jiných omáček.  Okoření i ozdobí obložené chlebíčky, hotové masité pokrmy, brambory, polévky. Listy lze podusit na olivovém oleji s nasekaným česnekem podobně jako špenát a podávat jako pikantní zeleninovou přílohu.

Pokud nať nespotřebujeme čerstvou, můžeme ji nasekat, a zamrazit, nebo naložit do olivového oleje, celou, nebo rozmixovanou na způsob bazalkového pesta. Rukolové pesto bazalkové v mnoha směrech dobře nahradí, přičemž vypěstovat větší množství rokety je snazší, nežli tomu je u bazalky.

Nejen z bazalky, ale i z rukoly lze připravit pestoNejen z bazalky, ale i z rukoly lze připravit pestoAutor: Shutterstock.com / Fortyforks

Rukolové pesto

  • 10 hrstí mladých lístků rokety opereme a necháme okapat.
  • Nasypeme je do mixéru, mírně upěchujeme a zalijeme panenským olivovým olejem tak, aby byly ponořené.
  • Přidáme 5 vrchovatých lžic parmazánu a 5 lžic podrcených vlašských ořechů.
  • Vše umixujeme. Podle chuti osolíme a dochutíme utřeným česnekem.
  • Pesto podáváme jako omáčku na těstoviny, pomazánku na topinky, hodí se i k pečeným bramborům.

 

Roketa i rukola rostou bujně a jsou nenáročnéRoketa i rukola rostou bujně a jsou nenáročnéAutor: Shutterstock.com / EQRoy

 

Pěstování

Roketa i rukola je na půdu i vláhu nenáročná jednoletka, kterou lze snadno pěstovat ze semen, velmi rychle klíčí. Vysévá se zjara, a poté každý měsíc, abychom měli čerstvé lístky stále k dispozici. Čím mladší listy sklidíme, tím jemnější budou mít chuť.

V létě rostliny dříve vykvétají a nevytvoří tolik zelené listové hmoty. Při horkém počasí může roketa získat až příliš nahořklou příchuť. Proto je v létě vhodné ji pěstovat ve stínu, zatímco na jaře jí svědčí plné slunce. Na půdu je nenáročná a stačí jí obyčejná zahradní zemina, která může být obohacená trochou kompostu. Péče o ní je snadná – vytváří husté porosty, které mezi sebe nepustí žádný plevel. Na zahradě se množí i samovýsevem, někdy dokonce přezimuje celá rostlina.

 

Laisser un commentaire