Sádrokarton a způsoby jeho využití

Sádrokarton je jedním ze základních materiálů pro suché výstavby. Dá se využít jak u novostaveb, tak při rekonstrukcích a opravách, dále při konstrukci příček, stěn, stropů i podhledů nebo podkroví. Většina sádrokartonu neslouží jako nosné stěny, ale někteří výrobci mají ve své nabídce i nosné verze. Který druh sádrokartonu použít v kterém prostoru vám jednoduše napoví jeho barevná varianta.

Kde všude se dá sádrokarton využít

4 druhy sádrokartonu se odlišují nejen barvami, ale hlavně svými vlastnostmi 4 druhy sádrokartonu se odlišují nejen barvami, ale hlavně svými vlastnostmi Autor: Shutterstock.com / Lyudvig Aristarhovich

Sádrokartony by se daly nazvat multifunkčními tvrzenými deskami s opravdu širokým spektrem využití. Jedná se o základní materiál suché výstavby, a tak najde své uplatnění při stavbě příček, předsazených zdí, podhledů, půdních vestaveb i výklenků. Připravujete-li se na rekonstrukci v interiéru, už nemusíte váhat, jaký materiál použít. Sáhněte po sádrokartonu, zcela jistě vás nezklame. Díky němu odpadne čas, který byste jinak museli trávit čekáním při usychání mokré stavby. Sádrokarton se dá i ohýbat, a to je k za sucha, tak i za mokra. Díky možnostem ohýbání jsou pak sádrokartonové desky vhodné ke zhotovení různých dekorativních příček nebo obloukových výřezů. Z multifunkčních desek se dají stavět klasické zdi.

Výhody sádrokartonu

Rychlá a pevná výstavba, bez čekání, flexibilita ve využití, možnost ohýbání, nově i nosné verze sádrokartonu, to je jen část výčtu jeho výhod. Dále jsou tu akustické a protipožární sádrokartonové systémy nebo systémy bezpečnostní. Díky nízké hmotnosti se se sádrokartonem snadno manipuluje. Dá se využít i v dřevostavbách nebo půdních vestavbách. Jednoduchá instalace, tvarování, opravy i finální úpravy a dlouhá životnost, i to jsou výhody moderních sádrokartonů. Všechny druhy sádrokartonových desek se navíc vyrábějí v několika tloušťkách a rozměrech.

Sádrokarton je skvělý pomocník při domovních rekonstrukcích. Sádrokarton je skvělý pomocník při domovních rekonstrukcích. Autor: Shutterstock.com / Dmitry Kalinovsky

Různé druhy sádrokartonu rozlišitelné podle barev a účelu

Výrobci v případě sádrokartonu mysleli i na optické rozlišení sádrokartonových desek. Ty díky odlišným barvám reflektují požadavky na jejich využití. Barvy od bílé přes růžovou, modrou až po zelenou vám rovnou napoví, na kterém místě vašeho interiéru budete moci maximálně využít jejich přidanou hodnotu.

Bílá – základní deska Výrobci základní bílou sádrokartonovou desku označují zkratkami RB a GKB. Tuto univerzálně použitelnou příčku využijete nejlépe na oplášťování stropů a interiérových příček. Lze ji ohýbat. Bílá varianta má modré značení a je nejlevnější. Ceny za desku o rozměru 125 x 200 cm se pohybují okolo 140 Kč při tloušťce 12,5 mm.

Modrá –  akustická deska V případě modrých sádrokartonových desek se výrobci zaměřili na možnost odhlučnění zvuku přicházejícího zvenčí, i toho vznikajícího mezi příčkami bytů. Jsou to speciální multifunkční akustické tvrzené desky zajišťující zároveň protipožární ochranu. Umožňují zavěšování těžkých předmětů, využívají se ke stavbě vnitřních příček, předstěn a podhledů. Díky obsahu látek jako jsou zeolit či technologii Activ Air napomáhají s čištěním vzduchu od formaldehydu a také s rozkladem dalších škodlivých látek. Při rozměrech 125 x 200 cm a tloušťce 12,5 mm se cena jedné desky pohybuje okolo 355 Kč.  

zelené sádrokartonové desky jsou impregnované, proto se hodí i do vlhkých prostor. zelené sádrokartonové desky jsou impregnované, proto se hodí i do vlhkých prostor. Autor: Shutterstock.com / Petrychenko Anton

Růžová – protipožární deska Zvýšenou protipožární odolnost získá váš byt díky růžovým sádrokartonovým deskám. Ty jsou vyztužené skelnými vlákny. Desky jsou nehořlavé a zároveň slouží i jako protihluková ochrana. Protipožární desky s extrémně vysokou odolností vůči vysokým teplotám jsou s červeným popisem, ostatní mají růžový popis. Využití najdou jako obložení krbů, okolo trámů nebo v místnostech s vysokým počtem elektrospotřebičů. Jedna deska o rozměrech 125 x 200 cm a tloušťce 12,5 mm přijde na 169 Kč.

Zelená – proti vlhkosti Jediný z druhů sádrokartonu, který si úspěšně poradí se zvýšenou vlhkostí v místnostech, je zelený typ. Jedná se o impregnovaný sádrokarton zelené barvy s modrým popisem. Využití tak nalezne v kuchyních, na toaletách i v koupelnách, případně ve sklepech či v sušárnách. Je celkově těžší, než ostatní druhy sádrokartonu, má vyšší nosnost, a proto je i dražší. Desky o rozměrech 125 x 200 cm a tloušťce 12,5 mm stojí okolo 227 Kč.

Jak a čím sádrokarton upravovat

Aplikace sádrokartonu je rychlá snadná. Aplikace sádrokartonu je rychlá snadná. Autor: Shutterstock.com / Dmitry Kalinovsky

Při práci se sádrokartonem se vám budou hodit odlamovací nůžky nebo pila ocaska, pro vytvoření otvorů pak nebozez. Jakmile budete mít pečlivě zatmelené a zabroušené spáry, můžete se pustit do finální úpravy povrchu. Aby barva, případně tapeta na povrchu sádrokartonu dobře držela, je zapotřebí sádrokarton napenetrovat. Díky penetraci se zároveň celkově vyrovná savost celé plochy. Na sádrokarton je možné nanést tenkovrstvou omítku nebo štuk. Ze závěrečných fází úprav si můžete vybrat mezi malováním, lepením tapet, nebo obkladů. Pečlivě ale vybírejte, abyste pro finální úpravy vždy zakoupili produkt a přípravky, které se hodí pro práci se sádrokartonem.

Laisser un commentaire