Semenaření dvouletých zelenin: Jak uchovat semenice do jara?

Zatímco úrodu dává mrkev, celer, kapusta a další dvouletky ve stejném roce, kdy byly zasety, vykvetou až druhým rokem. Semena získáme v příštím roce z rostlin, které přes zimu opatrujeme ve sklepě.

Většinu druhů zeleniny dobře přezimujeme ve sklepě. Vhodný je přírodní sklep, který je dostatečně chladný a vlhký. Tradiční vesnické sklepy s hliněnou podlahou přirozeně zajišťují vlhkost a rostliny v nich nevysychají. Nízká teplota je pak potřebná, aby předčasně nerašily.

Semenice uchováváme ve sklepě

Budoucí semenice kořenových druhů zeleniny (mrkev, petržel, celer, pastinák aj.) i košťálovin (zelí, kapusta, kedlubny aj.) jsme vybírali již při sklizni. Tyto vybrané rostliny ukládáme zvlášť, odděleně od konzumních, abychom je omylem nespotřebovali v kuchyni. Máme-li možnost, uskladňujeme raději více rostlin, než plánujeme na jaře vysadit, protože přes zimu mohou způsobit choroby nebo hlodavci.

Velkou péči věnujeme sledování zdraví rostlin. Již při sklízení a ukládání dbáme na to, aby byly všechny zcela zdravé. I jen malé napadení kořenů chorobou znamená, že rostlina ve sklepě shnije. Důležité je sledovat, aby bylo neporušené srdéčko, vegetační vrchol, z něhož následující rok vyroste květenství. U zelí a dalších brukvovitých druhů sledujeme při uložení i kořeny, zda jsou bez nádorovitosti.

Skladování v písku, pilinách i na záhoně

Klasikou je uložení do vlhkého písku, který se používá zejména pro mrkev a petržel. Ukládáme tak, aby srdéčko vyčnívalo lehce nad povrchem písku. Někdo využívá také piliny. Řadu druhů za vhodných podmínek skladujeme jen volně na hromadě – například tuřín nebo červenou řepu.

Důležitá je občasná kontrola uskladněných rostlin. Sledujeme, zda se nakazí nebo je nežerou hlodavci. Pokud zjistíme nemocnou rostlinu, ihned ji vyřadíme, pokud se do sklepa nastěhují hlodavci, učiníme příslušná opatření (např. pastičky, elektroakustické odpuzovače). Jestliže přechováváme s kořeny celé zelné hlávky, při kontrole odstraňujeme kazící se listy.

Přezimování bulev tuřínu ve volné půděPřezimování bulev tuřínu ve volné půděAutor: Archiv ireceptar.cz

Kromě skladování ve sklepě lze vyzkoušet i přezimování venku. Zvláště za teplejších zim, jaké byly v minulých letech, se může dařit, řada druhů je otužilých a snese i venkovní přezimování. Některé druhy lze uložit do země, například bulvy tuřínu přezimujeme uložené do brázdy, kterou jsme vyryli rýčem.

Laisser un commentaire