Pár dobrot tradičních i netradičních – kterou si vyberete? Nejprve přinášíme recepty, které potřebují na přípravu či odležení trochu více času. Další článek bude patřit rychlovkám na poslední chvíli.
Tradice bujarých oslav posledního dne starého roku není příliš stará. Zatímco vánoční svátky většina z nás tráví v kruhu rodinném, silvestr bývá často příležitostí k setkáním s přáteli. Různorodá společnost ocení i pestré pohoštění. Sulc a některé pomazánky je ideální připravit v mírném předstihu.
Vepřová huspenina – sulc (8 porcí)
Obvykle se tradiční sulc nalévá do velké mísy, ale když místo toho zkusíte malé mističky, budou jednotlivé porce vypadat slavnostněji.
-
Vepřová huspeninaAutor: Kamila Procházková / Foto
vepřové nožičky 2 ks
- vepřová plec 200 g
- mrkev 2 ks
- celer bulvový 100 g
- bobkový list 2 ks
- nové koření 4 kuličky
- pepř celý 10 kuliček
- cibule 1 ks
- kyselé okurky 2 ks
- hrášek sterilovaný 40 g
- ocet 8% 70 ml
- sůl
Maso pečlivě očistíme. Do tlakového hrnce vložíme nožičky, 2 kuličky nového koření, 1 bobkový list a 5 kuliček pepře. Zalijeme vodou, přivedeme k varu a sebereme pěnu. Potom zavřeme a vaříme 40 minut (v klasickém hrnci 2 hodiny). Potom otevřeme, přidáme plec. Vaříme další 1–1,5 hodiny, až je plec měkká a nožičky se rozpadají.
Přecedíme. Maso necháme vychladnout a potom nakrájíme na kostičky.
Vývar přivedeme k varu a zamícháme do něj na malé kostičky nakrájený celer a mrkev. Vaříme do změknutí. Cibuli nakrájíme na malé kostičky a nasypeme do vývaru v okamžiku, kdy ho stahujeme z plotýnky, aby se pouze spařila.
Hrášek a kyselé okurky necháme okapat, okurky nakrájíme na kostičky. Společně s masem vmícháme do vývaru. Přidáme ocet, podle chuti dosolíme. Nalijeme do malých misek nebo skleniček a necháme v chladničce ztuhnout do druhého dne.
Před podáváním můžeme vyklopit, nebo ponechat v malých nádobkách. Servírujeme dobře vychlazené, nejlépe posypané čerstvou cibulí a pokapané naředěným octem, vhodnou přílohou je chléb.
Kůžičky z nožiček je možné do huspeniny také nakrájet, bude potom pevnější, ale kalná.
Lilkový kaviár
-
Lilkový kaviárAutor: Kamila Procházková / Foto
lilek 400 g
- česnek 3 stroužky
- citronová šťáva 6 lžiček
- hladkolistá petrželka čerstvá 2 snítky
- sůl
- pepř mletý
- olej olivový 4 lžíce
Lilkový kaviár je lepší druhý den, proto připravujeme v předstihu.
Lilky omyjeme, na několika místech propícháme vidličkou (aby v troubě přetlakem páry nepraskly) a naskládáme do pekáčku. Dáme péci při 170 °C, až bude slupka zvrásněná, zhruba na hodinu.
Necháme zchladnout. Podélně rozpůlíme, dužinu vyškrabeme a velmi jemně ji nasekáme nožem. Vmícháme utřený česnek, nasekanou petrželku, citronovou šťávu a postupně za stálého míchání přiléváme olej. Osolíme. Dáme do chladničky odležet.
Lilkový kaviár podáváme nejlépe na opečených plátcích bagety.
Uherská pěna
-
Uherská pěnaAutor: Kamila Procházková / Foto
uherský salám 100 g
- máslo 150 g
- smetanový sýr typu lučina 70 g
- citronová šťáva pár kapek
- 1–2 lžíce vroucího mléka nebo vody
Máslo necháme předem při pokojové teplotě zcela změknout.
Uherský salám umeleme na masovém mlýnku, nejlépe dvakrát, aby byl opravdu jemně namletý.
Máslo, sýr (z něhož slijeme případnou uvolněnou syrovátku), umletý salám a pár kapek citronové šťávy dáme do šlehací nádoby robotu nebo do vhodné mísy. Šleháme metličkovým nástavcem a průběžně přikapáváme vroucí mléko nebo vodu do nadýchané pěny, trvá to nejméně 5 minut.
Pěna z modrého sýra
-
Pěna z modrého sýraAutor: Kamila Procházková / Foto
sýr s modrou plísní 150 g
- máslo 150 g
- smetanový sýr typu lučina 70 g
- citronová šťáva 1 lžička
- 1–2 lžíce vroucího mléka nebo vody
- malá šalotka 1 ks
Máslo necháme předem při pokojové teplotě zcela změknout.
Sýr nastrouháme na jemném struhadle. Šalotku nakrájíme na co nejjemnější kostičky. Máslo, strouhaný plísňový sýr, šalotku a smetanový sýr (z něhož slijeme případnou uvolněnou syrovátku a citronovou šťávu dáme do šlehací nádoby robotu nebo do vhodné mísy. Šleháme metličkovým nástavcem a průběžně přikapáváme vroucí mléko nebo vodu do nadýchané pěny, trvá to nejméně 5 minut.
Máslo se do pěny lépe vyšlehá při teplotě o něco vyšší než pokojové, přilití vroucí tekutiny ho ohřeje a šlehání trvá kratší dobu.
Silvestr podle Receptáře
Na webu iReceptar jsme zveřejnili množství receptů, které se mohou hodit právě k přípravě silvestrovského pohoštění. Je libo chlebíčky, jednohubky, kanapky, paštiky, pomazánky či něco jiného? Na šest desítek receptů pro vaše silvestrovské menu jsme přidali na nástěnku na Pinterestu.