Ať už vám nedělá dobře laktóza, dáváte přednost veganské stravě nebo si jen přejete odlehčit jídelníček a zařadit do ní zdravé luštěniny, čerstvý sojový jogurt se bude hodit na snídani i svačinku.
Domácí sójový jogurt je skvělou verzí pro vegany nebo pro ty, kteří jsou citliví na laktózu či mají pocit zahlenění po vydatnější konzumaci mléčných výrobků. Pokud máme jogurty opravdu hodně rádi a nechceme se jich za žádnou cenu vzdát, je jejich náhrada rostlinnými alternativami velmi dobrým řešením.
Jogurt můžeme rozmixovat s ovocem a červným i mraženým ho i ozdobitAutor: Shutterstock.com / Amallia Eka
Co budeme potřebovat?
K výrobě sójového jogurtu je zapotřebí 1 l sójového mléka z krabice (nebo mléka doma vyrobené ze sójových bobů, které se uvařené rozmixují a přecedí ve vodě) a jeden živý sójový jogurt.
Jak postupovat?
- Mléko přivedeme k varu, odstavíme je a necháme zchladnout na 40 °C.
- Prázdné sklenice nahřejeme v troubě nebo v mikrovlnce.
- Do každé dáme nejprve na dno 2-3 lžíce živého jogurtu o pokojové teplotě a sklenice do půlky zalijeme mlékem, hmotu promícháme a doplníme zbytkem mléka.
- Sklenice se založeným jogurtem můžeme udržet při konstantní teplotě v peřinách nebo na topení. Necháme je stát nejméně 6 hodin, ale klidně i přes noc.
- Pro hustší konzistenci lze přisypat trochu kvalitního sušeného sójového mléka.
Pokud máte jogurt hustý, přidejte trochu sušeného sójového mlékaAutor: Shutterstock.com / BENCHAMAT
Z každé vlastní povedené dávky jogurtů si můžeme schovat část na další očkování – ještě dříve, nežli je doplníme ovocem, medem nebo sirupy. Uplatnění najdou i v zálivkách do salátů, na zahuštění omáček nebo polévek.