Pro mnoho z nás jsou Vánoce také svátky jídla. Ale čím takové klasické štědrovečerní menu zapít? Ruku na srdce, tradiční české menu není zrovna nejlehčí. Vhodně zvolené víno nám může pomoci vše zvládnout bez následků.
Mnoho Čechů si asi neumí představit tradiční Vánoční večeři bez přípitku. Na něj nejčastěji volíme sekt, tedy šumivé víno. Pít jej ale celý večer nebo celou večeři se ale asi každému nechce. Někdy se ale zdá, jako bychom se u štědrovečerního stolu trochu báli vína. Pravdou je, že najít vhodné víno, které doplní rybí polévku, nebo třeba kapra s bramborovým salátem není úplně snadné. I když mnoho lidí dává přednost spíše sladšímu sektu, hlavní sommelier značky Bohemia Sekt David Král doporučuje spíše některou ze sušších variant: „Ke slavnostnímu přípitku se skvěle hodí suchý sekt kategorie brut nebo extra brut.“
Nemáte nic na silvestrovský přípitek? Zapojte se do soutěže iReceptáře a vyhrajte láhev Bohemia Sekt Ryzlink rýnský nebo aperitivu Metropol. |
Přípitkem to končit nemusí
Občas říkáme, že ryba musí plavat. Pokud si dáme někde v restauraci pstruha či jinou bílou rybu, zřejmě intuitivně sáhneme po nějakém bílém víně s trochu vyšší kyselinou. Štědrovečerní večeře je ale přece jen něco slavnostnějšího, a tak pokud patříte mezi milovníky sektu, můžete u něj klidně zůstat. „S polévkou se výborně snoubí například sekt Chateau Radyně extra brut. Ten patří k vůbec nejsušším sektům vyráběným u nás. Vzniká druhotným kvašením cuvée z Ryzlinku vlašského a Veltlínského zeleného tradiční šampaňskou metodou,“ říká David Král a vysvětluje: „ke smaženému kaprovi mohu odporučit
Smažený kapr je poměrně tučné jídlo. Vhodné víno může pomoci s trávením.Autor: Archiv ireceptar.cz
Bohemia Sekt Prestige brut. Jeho kyselinka společně s adekvátním obsahem alkoholu pomáhá odbourávat tuk v těle, proto našemu tělu pomůže se zpracováním relativně mastné a tučné ryby.“
V případě, že raději sekt na chvíli opustíte, přichází čas na bílé víno. K rybí polévce se, podle Davida Krále, výborně hodí nějaká vína s větší kyselinkou jako Ryzlink Vlašský nebo Veltlínské zelené. « Nebál bych se k polévce vyzkoušet třeba Rulandské bílé, » připojuje se Radek Bartoník z rodinného vinařství Bartoníkovi v Mukulčicích a pokračuje: « Především ročník 2016 bude díky mírně vyššímu množství zbytkového cukru velmi vhodnou volbou. »
Smaženého kapra pak vhodně doplní Rulandské bílé či Ryzlink rýnský, které opět pomohou našemu žaludku s trávením tohoto těžšího jídla. Ostatně, ani fanoušci vinné klobásy se po tomhle víně nemusí být sáhnout. S volbou Ryzlinku rýnského ke kaprovi souhlasí i Radek Bartoník, podle kterého sušší víno tuto rybu skvěle doplňuje. « Musím se přiznat, že toto víno z ročníku 2016 je moje srdcová záležitost, » dodává.
Čas na sladký sekt
Kategorie Demi Sec se netřeba bát. K cukroví je skvěléAutor: Archiv ireceptar.cz
Někteří znalci vína občas povytahují obočí nad slabostí českých konzumentů pro Demi Sec, tedy sladší sekty. Ale kdy jindy si užít sladšího sektu než o Vánocích, kdy je všude kolem nás spousta cukroví a sladkostí vůbec? „K dezertům, sladkému a tím pádem i cukroví se hodí polosuché a sladké sekty. Můžete vyzkoušet jak bílou, tak červenou variantu,“ říká David Král a doplňuje: „Pokud máte raději tichá vína, zvolil bych ta s vyšším obsahem zbytkového cukru – ledová, slámová, výběr z hroznů.“