Stříbřitá zahradě sluší: čistec oslí ouško, trvalka nejen na skalku

Hebké, plstnaté listy lákají k pohlazení – čistec je pro jejich vzhled nazýván též oslím nebo zaječím ouškem. Ozdobí a vkusně doplní nejen skalku, ale suchou zídku či na vláhu nenáročné štěrkové záhony.

V létě čistec vlnatý (Stachys byzantina) rozkvétá růžovým květenstvím drobných, hluchavce podobných kvítků. Díky stříbřitě plstnatým lodyhám a listům je však ozdobná celá rostlina, a to i když nekvete – dokonce i na podzim a za mírné zimy.

čistec vlnatý (Stachys byzantina) čistec vlnatý (Stachys byzantina) Autor: Shutterstock.com / Denise E

  • Čistec můžeme pěstovat nejen na skalce či v suché zídce. Je ideální do nenáročných štěrkových záhonů, kde pěkně doplní trvalky či letničky s nápadnějšími květy.

Vyšší odrůdy čistce lemují štěrkovou cestičkuVyšší odrůdy čistce lemují štěrkovou cestičkuAutor: Shutterstock.com / Wiert nieuman

  • Kolem cestiček nebo záhonů se suchomilnějšími druhy vytvoří stříbřité lemy.
  • Můžeme ho využít i jako půdopokryvnou rostlinu na slunná místa – například varieta ´Silver Carpet´ je jen 20 cm vysoká a plazivá.

čistec vlnatý, půdopokryvná varieta Silver Carpetčistec vlnatý, půdopokryvná varieta Silver CarpetAutor: Shutterstock.com / Bernhard Ernst

Okouzlující se také varieta ´Cotton Ball´, která má plstí obalená i květenství, takže vypadají jako bavlněná klubíčka. Dorůstá do výše 40 cm. Vyšlechtěny jsou i až 60 cm vysoké variety, nebo čistce s obzvlášť dlouhými listy (odrůda nese přiléhavé jméno ´Big Ears´.

čistec vlnatý, trvalka výjimečného vzhledučistec vlnatý, trvalka výjimečného vzhleduAutor: Shutterstock.com / Gen_Shtab

Pěstování

  • Slunce a propustná půda je pro čistec to pravé.
  • Je odolný vůči suchu, husté chloupky čistec chrání před ostrým sluncem a vysycháním – pochází totiž ze skalnatých, slunných strání Íránu a Kavkazu.
  • Svědčí mu vápník, proto přilepšíme mletým dolomitickým vápencem a dřevěným popelem.
  • V dubnu a květnu se vysévají semena nebo vysazují sazeničky. Čistec můžeme množit řízkováním nebo dělením trsů, nejlépe na jaře nebo na přelomu léta a podzimu.

Laisser un commentaire