Suchý vzduch nesvědčí nám ani pokojovým rostlinám

Při nízké vzdušné vlhkosti se necítíme dobře a neprospívá ani našemu zdraví. Pokojové rostliny jsou na tom podobně. Jak ji přirozeně zvýšit? A na co si dát pozor?

Oblíbené pokojovky pyšnící se krásnými listy a někdy i květy mají mnohé nároky společné. Pocházejí z tropů, vyhovuje jim pokojová teplota a nemají velké nároky na světlo, zato potřebují vyšší vlhkosti vzduchu. Ve starších domech bývá přiměřená, v bytech s ústředním topením i moderních dřevostavbách spíše nízká, někdy pouhých 20%, což má pro nás za následek pálení očí i citlivé pleti, škrabání v krku i kašel. Zvýšení vzdušné vlhkosti proto prospívá jak rostlinám, tak lidem. Obecně doporučované rozmezí se pohybuje mezi 40-60% a je na každém, zda mu vyhovuje spíše spodní či horní hranice tohoto rozsahu. Pokojové rostliny až na výjimky budou vděčné za vlhkost vyšší.

Dostatek vláhy ve vzduchu milují i orchidejeDostatek vláhy ve vzduchu milují i orchidejeAutor: Yury Stroykin / Shutterstock.com

Rosítko, fontánka, zvlhčovač, odpařovač…

Pokud má vzdušnou vlhkost, alespoň v okolí rostlin, zvýšit rosení, je třeba vzít do ruky rozprašovač na květiny několikrát denně. Voda by měla být měkká, nejlépe dešťová. Komfortnějším řešením jsou klasické odpařovače i malé ultrazvukové zvlhčovače vzduchu nebo takzvané mlhovací fontánky. Do ultrazvukových zvhčovačů můžeme navíc přidat pár kapek rostlinné silice, která působí blahodárně na zdraví, tělo i duši. Silici čili éterický olej si vybereme podle toho, zda nám je vůní příjemná a také podle případných obtíží. Vzduch skvěle pročistí a osvěží silice rozličných jehličnanů, levandule uklidňuje, rozmarýna povzbuzuje…
V místnostech, kde je vlhkost vzduchu velmi nízká, bývá však potřeba již výkonnější zvlhčovač vzduchu.

A pokud jde o samotné pokojovky, květináče můžeme postavit na misku s vodou vyplněnou oblázky, které zabrání jejímu přímému vzlínání do substrátu. Místo toho se odpařuje vzhůru, což rostlině velmi prospívá. Prospěšné je i seskupení jednotlivých rostlin – společně si vytvoří příznivější mikroklima, s citem sestavené skupiny jsou navíc působivější než osamocené rostliny. Poté prosperují a na oplátku samy do jisté míry zvlhčují vzduch v místnosti.

Ultrazvukový difuzér vlhkost jemně zvýší. Měřit ji můžeme vlhkoměremUltrazvukový difuzér vlhkost jemně zvýší. Měřit ji můžeme vlhkoměremAutor: New Africa / Shutterstock.com

Čím vlhčí, tím lepší?

Vlhký vzduch však neznamená zatuchlý, rostliny stejně jako my potřebují i pravidelné větrání. Vzdušná vlhkost, která výrazně přesahuje 60%, již může, zvláště v kombinaci s nedostatečným větráním, vést k rozvoji velmi nebezpečných plísní. Vysoká vzdušná vlhkost v kombinaci s vyšší teplotou také podporuje množení roztočů, proto pozor při alergie na ně. Při těchto obtížích však největší nebezpečí číhá v lůžku, samotná přiměřená vzdušná vlhkost při současném dostatečném větrání nevadí.

Laisser un commentaire