Říká se jim tubusové světlovody a své uplatnění nacházejí v interiérech velkých průmyslových, obchodních či bytových staveb, ale také v rodinných domech, chalupách, garážích, sklepích a dílnách.
V rodinných domech umožňují, aby přirozené denní světlo prozářilo tmavé místnosti a prostory bez oken, například chodby, schodiště, koupelny, toalety a podobně.
Světlovody tak šetří elektřinu za umělé osvětlení a současně interiér obohacují dostatkem přirozeného, rovnoměrně rozptýleného světla, k jehož přednostem se řadí i šetrnost k lidskému zraku.
Skleněná střešní kopule má speciální konstrukci, která minimalizuje odraz světla od jejího povrchu a zároveň optimálně zachycuje dopadající sluneční svit v průběhu celého dne. Světlovod využívá denní světlo i při zatažené obloze.
Jeden pevný tubus o kruhovém průměru může odbočkami vést světlo i do několika místností, nevede tedy světlo pouze přímo, ale i „za roh“.
Na výstupu tubusu je umístěn tzv. difuzér, který přivedené denní světlo rovnoměrně rozptyluje do místnosti, aniž by měnil jeho barevné spektrum.
Cena kvalitního světlovodu se podle délky a průměru může pohybovat v rozmezí 10–20 tisíc korunAutor: Archiv ireceptar.cz
S průměrem komínu i ve velikosti okna
Světlovody se vyrábějí v průměrech od 150 do 800 mm podle toho, jak velký prostor je třeba osvětlit.
Kvalitní světlovody dokážou přivádět světlo až na vzdálenost 50 metrů od střešní kupole díky tomu, že speciální chemicky napařená vnitřní odrazná vrstva v tubusu světlovodu vykazuje maximální odrazivost.
Skleněná střešní kopule díky speciálnímu tvaru odráží minimum slunečního svitu a je schopna využít zhruba o 30 % více denního světla než plochý skleněný vstup světlovodu.
„Tento způsob osvětlení se začal ve stavebnictví prosazovat teprve v posledních letech. Přitom princip světlovodu není nic nového — byl patentován v Austrálii dokonce již v roce 1885. Musel si však počkat na odpovídající technologie, které bohužel stále nejsou příliš levné.
I když jsou nabízeny varianty světlovodů s levnějšími technologiemi, šetřit se nevyplácí. Například v měkkém rukávu levnějších světlovodů dochází na rozdíl od tuhého tubusu k velkým světelným ztrátám, levnější tubus s uvnitř nalepenou odraznou fólií není tak trvanlivý jako dražší tubus s chemicky napařenou reflexní vrstvou.
Kvalitní světlovody v rodinném domku dokážou nahradit výkon elektrického osvětlení od 0,1 KW až po 5 KW — samozřejmě v závislosti na počtu tubusů a momentálních světelných podmínkách.
Chodba osvětlená denním světlem – v noci tento prostor bez oken osvětluje vysokovýkonná LED diodaAutor: Archiv ireceptar.cz
Životnost kvalitních světlovodů je 50 let, přičemž návratnost nákladů se pohybuje mezi osmi až deseti lety. Světlovody renomovaných výrobců přitom prakticky nepotřebují údržbu,“ uvádí Jakub Brandalík z české firmy Lightway, která světlovody vyvíjí, prodává a montuje již od roku 1999 nejen pro zákazníky u nás, ale i v zahraničí.
Do novostaveb i starších domů
Světlovod je možné montovat nejen do novostaveb, ale i do starších objektů. Technik firmy na základě požadavku stavebníka a prohlídky na místě vypracuje projekt, který navrhne počet světlovodů a jejich technické parametry. Největší nároky na kvalitu jsou kladeny na montáž střešní části — nároky jsou srovnatelné s montáži střešního okna.
Foto: Lightway