„Přál jsem si zdravé bydlení, a to se neobejde bez dostatku přirozeného světla, čerstvého vzduchu, optimální vzdušné vlhkosti a moderních technologií,“ říká Aleš Lhota.
Maratonský běžec a IT odborník Aleš Lhota stavbu plánoval dlouho. Dům ve venkovském duchu je plný užitečných technologií. Mnoho práce udělal sám, další s kamarády, se kterými si vzájemně pomáhají už mnoho let. Dům je stále ve výstavbě, mnohé se teprve vytváří.
Aleš LhotaAutor: Martin Hlaváček
„Hledal jsem místo na vesnici, kde je mi nejlépe. Pozemek jsem koupil především kvůli nádhernému výhledu. Ačkoli je situován na severním svahu a tvar parcely není optimální, využil jsem jeho dispozice, jak jen to šlo“ vysvětluje. A dodává, že důležitá je samozřejmě i tepelná pohoda a komfortní vytápění. „Chtěl jsem postavit pasivní dům, který bude ekologický a s nízkými ročními provozními náklady. Oproti běžně stavěným domům by cena podle obecných odhadů měla být vyšší o 12-25 %, někteří projektanti však tvrdí, že cena může být až dvojnásobná. Já si naopak myslím, že když jej jako pasivní začnete stavět od začátku, cena zůstane na úrovni nízkoenergetického domu. Obávám se, že se nelze spoléhat na to, že vám projektanti navrhnou, co současné technologie skutečně nabízejí. Naštěstí existuje množství odborných knih nebo veletrhů, kde se člověk může inspirovat.“
Izolace běžné i nevšední
Schodiště z ořechového dřeva je ozdobou interiéruAutor: Martin Hlaváček
„Za ideální izolaci základů považuji pěnové sklo, které nenasaje vlhko, je recyklovatelné a dlouho vydrží. Není novinkou, vyrábělo se u nás již v 50. letech. Nevýhodou je vyšší cena. Obvodové zdi zatím zateplené nemám, na zdivu je pouze jednosložková stěrkovací hmota. Hodlám je opatřit hliníkovou fólií, která odrazí až 90 % tepla zpět. Převod tepla zářením je velmi podstatný. Šíření tepla vedením a prouděním je bráno jako nejdůležitější a v zimě stačí, ale před letním vedrem nás lépe ochrání izolace, která počítá s radiací. Lepidlo pod odrazovou fólií natřu černě, aby plocha pohlcovala energii. Co vyjde ze stěny, fólie odrazí zpět a díky černému nátěru vrátí do domu. Mezi stěnou a fólií bude neprovětrávaná vzduchová mezera. Před fólií bude další, pak mezera provětrávaná, a nakonec finální záklop. Odrazovou fólii hodlám vložit i pod betonovou střešní krytinu, kterou kvůli tomu budu muset přeložit. Jedinou nevýhodou je, že hliníková fólie odráží i jiné vlnění, například GSM signál. To však řeší lokálním vysílač nebo volání přes wi-fi.
Bublinkovou reflexní fólii mám zatím jen nad stropním topením. Instaloval jsem je místo častěji používaného podlahového, protože nechci topit do nábytku. Navíc by mě podlahové topení omezovalo ve výběru podlahové krytiny. A radiátory interiéru na kráse nepřidají, do konvektorů a mřížek v podlaze zase padá nepořádek. Stropní topení zahřívá i okenní rámy a brání tak rosení a tvorbě plísní. A další výhodou oproti podlahovému je, že v případě poruchy stačí odstranit sádrokarton místo rubání podlahy.“
Přesto, že dům ještě kompletně zateplený není, protopil majitel jen 6000 Kč za rok. Dům vytápí tepelné čerpadlo země-voda. Voda nabírá teplo ve smyčce uložené na zahradě v hloubce 1,5 m. „Tam by nemělo mrznout, ale i stupeň či dva pod nulou stále dostačuje pro tepelnou pohodu v domě,“ vysvětluje Aleš Lhota. V hlavní obývací místnosti stojí ještě krbová kamna, která mohou vypomoci, kdyby nešla elektřina. Vyhřejí téměř celý dům.
Dřevo i sklo
„Mám rád vzdušný, otevřený prostor a tíhnu k přírodním materiálům. Chtěl jsem, aby měl interiér nejen funkční, ale i estetickou hlavu a patu, proto jsem se radil s bytovou designérkou.“
Ozdobou hlavní obývací místnosti je schodiště z ořechového dřeva. Pochází ze stromu, který si babička Aleše Lhoty přála na zahradě porazit. Ořešák alespoň v této podobě zůstává součástí rodiny. I záliba ve skle, kameni a betonu je v interiéru vidět na první pohled. Velká okna a francouzské dveře poskytují široký výhled do krajiny. Skla na sousedních i protilehlých stěnách jsou však pastí pro ptáky, proto je partnerka pana Lhoty pečlivě polepila UV nálepkami. Pro naše oči jsou nenápadné a výhled neruší, ale ptáci je vidí v UV spektru jasně modře. Ukázalo se, že je nutné skla polepit hustě, jinak se počet obětí pouze snížil.
Nárazům ptáků na sklo zabrání nálepky, které jsou pro nás téměř neviditelné, ale ptáci je v UV spektru vidí jako zářivě modréAutor: Martin Hlaváček
Plány, sny a vize
Na zahradě nebude bazén, ale přírodní koupací jezírko, které lépe zapadne do krajiny. K tepelné pohodě v budoucnu přispějí solární teplovzdušné kolektory. Teplý, sluncem ohřátý vzduch lze od podzimu do jara využít na vytápění a v létě zase na ohřev teplé užitkové vody.
„Mým snem je cenově dostupná, autonomní rekuperační jednotka, kterou bych jednou rád i vyráběl a prodával. Dnes je samozřejmostí ovládání přes IT technologie. U jednotky, jakou si představuju, bude vše možné nastavovat a sledovat přes webové rozhraní (třeba na tabletu nebo v mobilu). Jednotka dle zadaných parametrů o objemu vzduchu větraného domu, požadované teploty a vlhkosti a hodnot z čidel bude sama, bez řízení uživatelem, větrat a udržovat tepelnou pohodu jak v létě, tak v zimně. Zrovna tak by měla poznat, když příliš stoupne hladinu oxidu uhličitého čili je vydýchaný vzduch.“
Foto: Martin Hlaváček