Sváteční čas Vánoc se nezadržitelně blíží, což značí kromě těšení se na odpočinek v okruhu blízkých a překvapení v podobě dárků i přípravu slavnostní večeře. Abyste se nenechali rozhodit z klidného rytmu, ulehčili si práci v kuchyni a podávali ten nejlepší salát s rybou, držte se následujících tipů.
Nedá se popřít, že úspěch vánoční tabule stojí na chutném bramborovém salátu. Přestože by se mohlo zdát, že stačí jenom nakrájet a uvařit brambory, vyklopit k nim sterilovanou zeleninu s majonézou, není tomu tak. Nejpodstatnější je výběr kvalitních brambor, je zapotřebí se vždy držet varného typu A, takové brambory mají pevnou strukturu a nerozdrobí se. Vybíráme ideálně nenaklíčené, pevné, beze stop nazelenání. Brambory připravujeme aspoň den dopředu. Důkladně omyté brambory se slupkou vkládáme do hrnce a zalijeme vodou tak, aby byly celé ponořené, dostatečně osolíme a uvaříme.
Bez kvalitních brambor dobrý salát nevyrobíte.Autor: Archiv ireceptar.cz
Abychom zachovali brambory pevné, nikdy do nich během vaření nepícháme nožem. Místo něj poslouží obyčejné párátko nebo nerezová jehla na roládu. Jakmile slijeme vroucí vodu, brambory nepřiklápíme poklicí, necháme je takzvaně vypařit. Hned, jak je udržíme v ruce, začneme loupat, studené brambory se velice špatně zbavují slupky. Uložíme do lednice a necháme chladit, tím dosáhneme lepších vlastností pro krájení na kostičky.
Čerstvá kořenová zelenina
Pokud přidáváme cibuli, krátce ji spaříme vroucí vodou.Autor: Archiv ireceptar.cz
U vaření můžeme ještě zůstat, jelikož i kořenová zelenina bude vždy lepší čerstvě uvařená než ze sklenice. Mrkev, celer a petržel uvaříme v osolené vodě do poloměkka, slijeme a propláchneme studenou vodou. To zaručí, že zelenina takzvaně „nedojde“ nashromážděným teplem. Zastánci přidávání cibule by měli zvážit zblanšírování této pokrájené zeleniny, ztratí na štiplavosti a chuť salátu pak nebude tak ostrá. Při výběru zeleného hrášku dbáme na to, aby to byl skutečně hrášek, nikoli hrách, který má blátivou strukturu a nevalnou chuť. Zvolíme sterilovaný nebo mražený, který krátce spaříme slanou vroucí vodou.
Chuť neurčuje pouze majonéza
Jogurt do salátu přidávejte až hodinu před podávánímAutor: Archiv ireceptar.cz
Máme-li prostor, jednoznačně si připravíme domácí majonézu, takový salát je však nutné sníst do 24 hodin. Kdo odlehčuje majonézovou tučnost jogurtem, ten by měl vědět, že to má za důsledek to, že salát zvlhne neboli pustí vodu. Jestliže opravdu trváme na jeho přidání, vmícháme jej zhruba hodinu před podáváním. Abychom dosáhli vyvážené chuti, smícháme nejprve kořenovou zeleninu s majonézou, pro říz přidáváme plnotučnou a případně i dijonskou hořčici. Přimícháme vychladlá nakrájená vejce, nakládané okurky na kostičky a necháme zvlášť odležet od brambor. To zaručí, že místo salátu nevznikne nevábná mazlavá hmota, ale pevný a chutný salát.
Kapr bez pachuti
K vánočnímu času u stolu patří tradičně ryba coby křesťanský postní symbol. Česká štědrovečerní večeře se pak neobejde bez kapra. Kupujeme ideálně čerstvě usmrcenou rybu, mražené nemají příliš chuti a často je narušená pevnost masa, snadno se rozpadá. Mnozí odpůrci odmítají kapří maso pro jeho „blátivou“ chuť. I té se však dá předejít. Babské rady nakládání do mléka či jogurtu necháme stranou a přistoupíme ke zpracování samotného masa.
Celý filet ořízneme o zhruba dvoucentimetrovou část v břišní části, jelikož zejména tam se drží ona nepříjemná pachuť. Před obalováním rybu vždy dobře osušíme, jedině tak dosáhneme rovnoměrného obalení. Na čem se rozhodně nevyplatí šetřit, je kvalitní strouhanka. Pro chutnější požitek můžeme ke strouhance přidat pokrájené mandle. Samotné smažení vyžaduje trochu cviku a trpělivosti. Řepkový nebo slunečnicový olej rozpálíme v hlubší pánvi, vložíme obalenou rybu, stáhneme na střední plamen a pozvolna dosmažíme. Posledním, neméně důležitým bodem je pak odsátí přebytečného tuku na papírové utěrce.