Pryšec nádherný je snad nejoblíbenější květina vánoční květina – slavnostní, barevná, půvabná. Můžete ji bez obav postavit na štědrovečerní stůl, na rozdíl od bramboříku či azalky jí teplo nevadí. Ale okno na ni neotvírejte.
Vánoční hvězda má ráda teplo a jemné zacházeníAutor: Shutterstock.com / Jet Cat Studio
Vánoční hvězda čili pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima, syn. Poinsettia pulcherrima) pochází ze Střední Ameriky. Ve své domovině má vzhled keře, který dal vzniknout našim oblíbeným pokojovým odrůdám. Ochotně kvetou v teple, vyhřáté pokoje jim svědčí – na rozdíl od bramboříku, pokojové azalky, gardénie, kamélie a mnoha dalších kvetoucích pokojových rostlin. To bývá v dnešních bytech velká výhoda. Ovšem teplo musí mít stále, je velmi náchylná k nastydnutí. Stačí ofouknutí cestou z květinářství a rostlina se už ze šoku nemusí vzpamatovat. Je třeba ji důkladně zabalit do hedvábného papíru a raději ještě vložit do tašky. A to i v případě, že ji budeme přenášet jen pár vteřin.
Vánoční hvězda v pokoji
- Doma vánoční hvězdě najdeme světlé místo, kam však nemíří přímé sluneční paprsky, a kde teplota neklesá pod 20 °C.
- Zaléváme ji měkkou (nejlépe dešťovou) vodou o pokojové teplotě. Substrát udržujeme mírně vlhký – vzhledem k velkým listům má hvězda poměrně vysokou spotřebu vody a nesmí proschnout – voda by však v podmisce neměla ani trvale stát.
- Pravidelně ji rosíme, vlhký vzduch má ráda. Ocení i blízkost odpařovače nebo mlhovací fontánky. Pěkné i prospěšné jsou vlhké mechové polštářky, které můžeme na misce nebo talíři umístit do blízkosti rostliny – další důvod, proč se na mech na zahradě nezlobit.
Vánoční hvězdě se v teplém pokoji daříAutor: Shutterstock.com / Lost Mountain Studio
Hvězda nesmí stát na studeném okenním parapetu, kde protahuje, ani v blízkosti okna, kterým větráme! Zatímco jiné rostliny si s chvilkovým podchlazením poradí, vánoční hvězda může shodit listy a chřadnout.
Jak uchovat vánoční hvězdu do příštích svátků?
Poté, co barevné listeny odpadnou, bude rostlině svědčit o trochu chladnější místo, podobně jako zimujícím subtropickým rostlinám a bylinkám. Brzy zjara celou ji seřízneme nejméně o 10 cm (u středně velkých kultivarů), aby byla i nadále košatá a nevytahovala se. Pracujeme v rukavicích a dáváme pozor, aby latex, který ze stonků vytéká, nepotřísnil pokožku – je dráždivý a jedovatý. Jeho výtok ustane dříve, pokud řeznou ránu ponoříme do teplé vody. Seříznuté výhony lze zapíchnout do lehkého substrátu a vypěstovat z nich nové rostliny.
Listeny vánoční hvězdy jsou vyšlechtěny do rozličných barevAutor: Shutterstock.com / AloofKitty Photography
Hvězdu můžeme zároveň přesadit do o číslo větší nádoby – jistotou je kvalitní substrát pro pokojové rostliny, vlastní můžeme namíchat z listovky a vyzrálého kompostu. S tím, jak se objevují nové výhony a listy, začneme více zalévat a dopřejeme jí pravidelné hnojení (minerálním hnojivem pro pokojové rostliny, hnojivem pro citrusy, nebo silně naředěným zkvašeným drůbežím trusem). Letnění na čerstvém vzduchu ji velmi prospívá, umístíme ji však do polostínu, ne na sluneční úpal.
Květy a listeny
Vánoční hvězda kvete celkem nenápadně, ovšem pod květy se nacházejí fantasticky vybarvené listeny. Na Vánoce se vybarví, pokud k tomu hvězdu přimějeme zatemňováním, tedy umělým zkrácením dne (již od poloviny října je třeba rostlině dopřát noc trvající 12 hodin). Pokud jsme tuto fintu provést nestihli, nebo se pryšec z loňska nepodařilo uchovat, nevadí – květinářství jsou před svátky hvězdami zaplaveny. Při výběru je dobré všímat si nejen listenů, které si můžeme vybrat v rozličných barvách, ale i zelenkavých kvítků – pokud se teprve rozvíjejí, zachová si hvězda svou barevnou krásu déle.