Vaření na ohni zútulní kuchyň: sporák na dřevo a krbová kamna v jednom

Kuchyň nejen zútulní a vyhřejí, jako to jen krbová kamna umí, ale ještě na jejich plotně uvaříte a v troubě upečete, co si zamanete. Je škoda vedle krbu vařit na elektrice nebo plynu…

Krbová kamna pokoj nejen krásně vyhřejí. Máloco dovede navodit tak útulnou atmosféru plnou pohody, jako plápolající dřevo. A nevadí, že je oheň bezpečně schovaný za prosklenými dvířky. Není divu, že se krbová kamna objevují v interiérech stále častěji. Vzácnější jsou zatím sporáky na dřevo, ovšem podoba, ve které se vrací na scénu, za krásou krbových kamen nijak nezaostává. A jsou ještě užitečnější.

Sporák na dřevo v moderním provedení je krásný i praktickýSporák na dřevo v moderním provedení je krásný i praktickýAutor: Shutterstock.com / Margit Kluthke

Sporáky na dřevo s novou tváří

Klasické sporáky na dřevo mívaly malé topeniště, takže bylo třeba neustále přikládat. V nové podobě, která je inspirována krbovým kamny, mají topeniště mnohem větší, prosklené, a jsou opatřeny přívodem sekundárního vzduchu pro efektivnější spalování dřeva. Trouba bývá prosklená také, užitečný je vestavěný teploměr. Před nějakými deseti lety byl u nás tento typ k sehnání pouze v několika provedeních od italského výrobce, protože Italové zkrátka na vaření myslí. Dnes už se inspirovala i řada dalších a cena z původních cca 35 000 o trochu klesla.

Jak se na nich vaří?

Rozpálení trouby pravda trvá o něco déle, ale pokud již umíte se svými kamny zacházet, stačí čtvrt hodina intenzivního topení. Velmi snadné je upéci pokrmy, které vyžadují vyšší teplotu. Pro udržení nižší teploty (choulostivější těsta a pod) je třeba získat trochu cviku, ale jakmile se podaří větší polena dostat do stavu mírného žhnutí, máte vyhráno.

Otvor na kamnovec v plotně je velmi užitečnýOtvor na kamnovec v plotně je velmi užitečnýAutor: Shutterstock.com / river34

Také plotna, zvláště kvalitní litinová, se rozehřívá pomaleji, nežli elektrická plotýnka a natož indukce. Velmi užitečnou vychytávkou je proto otvor na kamnovec, i když na něj místo kamnovce, kotlíku na vodu, budete pokládat spíš hrnec, pánev nebo konvici. Přímo nad topeništěm speciální hákem jednoduše odsunete tolik odnímatelých kruhů, kolik je třeba pro průměr nádoby. Jakmile se její dno ocitne přímo nad plameny, zahřeje se velmi rychle. Jedinou nevýhodou je, že dno bude černé od popela – je výhodnější mít několik kusů nádobí určených pro tento účel, se dnem trvale začazeným, než je neustále drhnout, natož dávat do myčky. (Nádobí by mělo mít svoje vyhrazené místo a roztržití manželé by je neměli neustále pokládat na čistý stůl:)

Ovšem to, že poměrně velká plocha plotny nabízí dostatek místa s různou, i nižší teplotou, je velmi výhodné. Pokud například chcete nechat jen mírně táhnout, lehce probublávat, vývar, dopřejete mu příhodou teplotu snáze nežli na vařiči. A snadnou přímo na ní vykouzlíte třeba bramborové placky.

Údržba

Jako všechny kamna je i ta kuchyňská třeba čas od času čistit, a to včetně prostoru kolem trouby. Při topení dostatečně vyschlým dřevem však stačí popel vymést jednou či párkrát do roka, podle intenzity používání. Využít můžete i vysavač, před nějž se nastaví nádoba zvaná odlučovač popele. A na čištění skleněných dvířek u topeniště není třeba žádný speciální přípravek. Stačí kus papíru mírně navlhčit, namočit do popela a začazená dvířka jím setřít.

Laisser un commentaire