Větve z prořezávky třešní nepalte, ale štěpkujte a využijte

Majitelé peckovin by po sklizni neměli zapomenout na letní prořezávku. Zvlášť důležitá je u třešní a hlavně višní. Úklid zahrady po prořezávce výrazně usnadní štěpkovač. Díky němu získáme materiál pro další využití v zahradě.

Větví z letní prořezávky peckovin bývá často velké množství. Zvláště tehdy, když pravidelnou údržbu provádíme jednou za několik let. Přitom pravidelná letní prořezávka je velmi důležitá. Koruna třešní a višní se tím udržuje v dobré kondici, je vzdušná a odolnější proti chorobám.

Pálení větví jako takových obvykle zakazují obecní vyhlášky. Navíc při suchém počasí je riziko následného požáru velmi vysoké. 

Elektrický štěpkovač na menší zahrady.Elektrický štěpkovač na menší zahrady.Autor: Archiv ireceptar.cz

Štěpkování představuje oblíbenou metodu, jak zatočit s hromadami větví. Výsledný produkt můžeme použít například jako spodní základ kompostu: podporuje přívod vzduchu a nebrání prostupu mikroorganismů. Přeházením kompostu dojde k rozšíření rozštěpkovaných větví do celého kompostu, kde jsou právě z důvodu provzdušnění žádoucí.

Štěpku použijte na více způsobů.Štěpku použijte na více způsobů.Autor: Archiv ireceptar.cz

Dříve se k obsypávání okrasných stromů a keřů, nebo kultur v zeleninové a bylinkové zahrádce, používala kupovaná mulčovací kůra. Pokud vlastníte větší zahradu nebo sad, můžete s výhodou využít vlastní štěpkovač. Nebudete muset řešit odvoz či skladování objemného odpadu a navíc získáte kvalitní mulčovací materiál.

Mnoho kutilů a zahrádkářů štěpkou topí v kamnech. Pro toto využití musíme nechat materiál proschnout, což může trvat i několik měsíců. Výhodou je, že štěpka je skladná a dobře hoří. Pokud disponujeme velkou zahradou, snadno si jí připravíme během léta i poměrně velké množství.

Třešňové dřevo se těší oblibě také u milovníků uzení. Ručně vyráběná štěpka či drobnější drť z třešňového dřeva se prodává pro uzení v klasických udírnách i pro zauzování v grilech. K tomuto účelu se používá tříděné jakostní dřevo z odkorněného kmene, drobné větvičky se k tomuto využití nehodí. Třešňové aroma je zvlášť oblíbené pro zauzování drůbežího, hovězího a vepřového masa.

Jak štěpkovač funguje?

Nejlevnější provedení představuje elektrický štěpkovač, vybavený silným jednofázovým motorem o příkonu 2 kW a více. Větve jsou vtahovány a rozkouskovány pomocí broušeného ozubeného kola. Pro správnou funkci však musí mít toto ozubené kolo protikus – u štěpkovače jím je přítlačná hliníková deska, která je nastavitelná. Když se po čase opotřebí, je možné provést nastavení tak, aby stroj stále odváděl perfektní práci. Vzhledem k tomu, že štěpkovače jsou pomaloběžná zařízení, mezi motor a ozubené štěpkovací kolo je vložena planetová převodovka. Elektrické štěpkovače mají kolem 40 otáček za minutu, velmi šikovným prvkem je sběrací nádoba.

Drticí ústrojí benzinového štěpkovače.Drticí ústrojí benzinového štěpkovače.Autor: Archiv ireceptar.cz

Větší a dražší jsou štěpkovače benzinové. Svým pracovním výkonem se hodí i pro náročné nasazení tam, kde je velké množství stromů. Jako pracovní nástroj používají dvouchodou spirálu, která se točí přibližně 10x rychleji než kolo u elektrického stroje.

Benzinový štěpkovač uplatníme na větších zahradách s množstvím stromů.Benzinový štěpkovač uplatníme na větších zahradách s množstvím stromů.Autor: Archiv ireceptar.cz

Výsledkem je velmi slibný pracovní efekt. Tyto výkonné štěpkovače se vyrábějí jako jednoúčelové nebo stavebnicové. V druhém případě z nich lze odejmout hnací jednotku a tu použít s jinými zařízeními. Dnešní benzinové motory mají takový točivý moment, že štěpkovač zvládne rozsekat materiál o síle až 6 cm.

Laisser un commentaire