Zateplení budov je nejen ve stavebnictví žhavým tématem posledních let. Jaké tepelně izolační materiály se nabízejí na stavebním trhu, pokud netoužíte po zateplení obvyklým polystyrenem nebo minerální vlnou?
Při budování novostaveb i rekonstrukcí starších budov určitě přemýšlíte i nad energetickou náročností nového bydlení. Zabránit únikům tepla v zimě a snížit tak náklady na topení, je v ohledu na celkové výdaje na energie klíčové. Při výběru izolačního materiálu můžete volit mezi moderními typy izolace nebo se přiklonit k ekologičtějším přírodním alternativám. Zkuste se inspirovat u našich předků a vybrat stále oblíbenější přírodní izolace.
Zateplení pomocí desek z dřevěných vlákenAutor: Shutterstok.com / Olga_Ionina
Materiály šetrné k přírodě i zdraví
Přírodní materiály vám v mnoha ohledech odvedou stejně dobrou službu a přitom výrazně snížíte ekologickou zátěž pro životní prostředí spojenou s výrobou zvoleného materiálu i jeho likvidací po skončení doby životnosti. K použití přírodních materiálů pro tepelnou izolaci domů nemusí lákat jen příznivější ekologická bilance a zdravotní hledisko. Jejich tepelně izolační vlastnosti jsou srovnatelné se syntetickými materiály, mají dlouhou životnost, jsou odolné proti plísním i škůdcům, poskytují letní tepelnou ochranu, dobře regulují vlhkost a skvěle akusticky izolují. Jejich výroba i zpracování je z energetického hlediska méně náročná, přesto jsou ve srovnání s použitím umělých izolací dražší.
Přírodní izolace se dají podle původu rozdělit do tří hlavních skupin, živočišné organické materiály (ovčí vlna), materiály rostlinného původu (celulóza, dřevní vlákna, rákos, korek, kokosová vlákna, bavlna, konopí, len, sláma) a minerální anorganické (hlína, jíl, keramzit, pěnové sklo, pemza, perlit).
Příklady přírodních materiálů používaných k zateplování
- Výrobky na bázi dřeva jsou pro výrobu izolačních materiálů velmi oblíbené. Z neošetřených odpadů pocházejících hlavně ze dřevozpracujících závodů se lisováním dřevěných vláken při vysoké teplotě vyrábějí dřevovláknité desky. Hlavní složkou je tedy přírodní vlákno, několik procent představují další suroviny (pojidla, vodoodpudivé látky či látky zajišťující nehořlavost). Ani tyto přidané látky nemusí narušovat celkový ekologický charakter vzniklé izolace, většina výrobců používá nezávadná aditiva (pryskyřice jako pojivo a obyčejná soda jako zpomalovač hoření).
Lisované panely z konopných vláken.Autor: Shutterstock.com / divgradcurl
- Desky z materiálu na bázi rostlinných vláken jsou výbornou možností, jak zateplit ekologicky a přitom efektivně. Konopí patří mezi velmi využívané technické rostliny, rychle roste a nevyžaduje žádnou velkou péči ani ošetřování chemickými látkami. Desky vyrobené z konopí si uchovávají dlouhodobě své vlastnosti, jsou pevné, odolné proti vlhkosti, nehrozí ani napadení škůdci či hnilobou. Zaručují příznivé mikroklima, mají dobré difúzní vlastnosti, které umožňují optimální prostup vlhkosti a zajištující zdravé klima v místnostech a tedy příjemné bydlení.
-
Jako izolační materiál slouží i ovčí vlnaAutor: Shutterstock.com / Megalev
Ovčí vlna má znamenité izolační vlastnosti, je zdravotně nezávadná a má dlouhou životnost. Vlákna ovčí vlny na sebe vážou přebytečné vodní páry z interiéru a při nedostatku vlhkosti ji uvolňují. Tím dokáže udržovat optimální úroveň vlhkosti v domě. Izolační desky z ovčí vlny jsou ošetřeny proti napadení škůdci a nehrozí ani zvýšené riziko požáru. Vlna nehoří, ale za vysoké teploty se škvaří a má samozhášecí schopnost.