Po jarním úklidu panuje v celém bytě čistá a svěží vůně. Jestli chcete, aby vám chvilku vydržela, podpořte ji doma vyrobenými osvěžovači vzduchu. Zhotovíte je z dostupných surovin a nepřijde to draho.
Příjemná vůně k domovu patří. Nemusíte kupovat drahé průmyslově vyráběné osvěžovače, vyrobíte je bez větší námahy doma. Kromě toho, že to přijde levně, vlastnoručně vyrobený osvěžovač si připravíte ze svých oblíbených vůní. Zkuste vonný gel, schránku se sodou nebo skvělý difuzér.
Difuzér nemusí stát mnoho penězAutor: Shutterstock.com / Africa Studio
Domácí hůlkový difuzér
Difuzér je lahvička s vonnou esencí připravenou smícháním oleje bez vůně s esenciálním vonným olejem. Do směsi jsou zavedeny bambusové tyčinky, které vůni vstřebávají a postupně ji uvolňují do okolí. Difuzér je na pohled hezký, provoní celou místnost a vůně z něj dlouho vydrží. Kupovaný v obchodě však přijde pěkně draho, stojí několik set korun. Přitom se dá tento malý zázrak připravit i doma a není to žádná věda.
Na domácí olejový difuzér budete potřebovat nějakou užší dekorativní lahvičku (například od parfému), asi 100 ml rostlinného oleje (slunečnicový, mandlový), případně dětský olejíček, dále esenciální olej (vůni vyberte podle sebe, dají se vytvářet i různé zajímavé kombinace) a bambusové nebo ratanové tyčinky (koupíte na internetu nebo v obchodech s aromatickými oleji, kus stojí asi 10 korun).
Hodí se do každé místnostiAutor: Shutterstock.com / Africa Studio
Lahvičku naplňte olejem a přidejte asi 20 kapek vybraného vonného oleje. Čím víc kapek přidáte, tím silnější vůně se bude uvolňovat. S oleji můžete experimentovat dle svých pocitů, buď zvolte jeden druh vůně, nebo kombinujte a zkoušejte nové varianty. Intenzita, stejně jako kombinace vůní, záleží hlavně na vašem vkusu. Na závěr vložte do lahvičky bambusové nebo ratanové tyčinky (tento materiál má lepší savost než obyčejné špejle vyrobené většinou z lipového nebo dubového dřeva). Lahvičku dozdobte (vyzkoušejte třeba washi pásky) a umístěte na vhodné stanoviště. Jednou týdně tyčinky otočte, aby se vůně správně uvolňovala. Až budete mít po čase pocit, že vůně slábne, přikápněte opět trochu vonného oleje.
TIP
Difuzér můžete využít i k aromaterapii, při kašli nebo rýmě použijte eukalyptový olej.
Gelový osvěžovač
Pokud máte rádi výrazné vůně, gelový osvěžovač je to pravé pro vás. Vonné a pestře barevné osvěžovače vytvoříte z obyčejné želatiny. Použijte vlastní kombinace vůní a barev, přidejte mušličky, kamínky, cokoli vás napadne.
Gelové vůně vydrží dlouhoAutor: Shutterstock.com / Anna Ok
Nachystejte si uzavíratelné skleničky, sáček želatiny bez příchuti, sůl, potravinářské barvivo a esenciální olej. Dál si připravte něco, čím vše dozdobíte, mohou to být mušličky nasbírané na dovolené, pestré korálky nebo hladké kamínky.
Želatinu připravte podle návodu, do ještě teplé přimíchejte vrchovatou lžičku soli a nechte chladnout. Do čistých skleniček nakapejte několik kapek esenciálního oleje, trochu potravinářského barviva, vlijte přiměřené množství želatiny, zamíchejte a nechte vychladnout. Pokud připravíte více gelu, přebytečné skleničky uzavřete, aby nevysychaly. Až se je rozhodnete použít, jednoduše odšroubujte víčko nebo do něj udělejte dírky.
Osvěžovač z jedlé sody
Soda se dá využít nejen při úkliduAutor: Shutterstock.com / jreika
Jedlá soda je hotovým zázrakem při vaření a úklidu. Možností jejího použití je nepřeberně, kromě jiného i pohlcuje nepříjemné pachy. Dá se rovněž využít k výrobě vonného osvěžovače a to velmi jednoduše. Do skleničky s víčkem vsypte asi 50 g jedlé sody a přidejte 10 kapek esenciálního oleje. Víčko na skleničku proděravějte, případně nechte zcela odkrytou. Až vůně zeslábne, přikápněte opět vonný olej, jednou měsíčně vyměňte celou náplň ve skleničce.