Pračka, lednička a sporák. Tyhle tři věci má doma asi každý. Někdo k nim může přidat ještě digestoř a sušičku prádla. Jejich životnost není neomezená. Co všechno můžeme chtít při koupi nového „pomocníka“?
V letních dnech nejvíce oceníme přítomnost ledničky a mrazáku. Kde jsou ty časy, kdy v kuchyni stála 25 let ta samá? Když nám vydrží deset let, můžeme si gratulovat. Pokud se právě rozhlížíte po nové – ať již kvůli poruše té stávající, nebo zařizování nového bydlení – můžete své požadavky nasadit pěkně vysoko. Vše je jen otázkou ceny. Na prvním místě je nutné rozmyslet, zda chcete chladničku a mrazák zvlášť, nebo kombinovaně. Pokud jde o spotřebu, k sehnání jsou třídy A++ a A+++, horší nemají na našem trhu co dělat. Starost si už obvykle nemusíme dělat ani s odmrazováním, probíhá automaticky. Dobře prostudujte návod, někdy je nutné mrazák občas i tak odmrazit. Frekvence téhle práce povážlivě poklesla. Pokud si pořídíte spotřebič s funkcí Smart Frost, postará se díky ventilaci o námrazu nejen na zadní stěně, ale v celém vnitřku a dokonce zabrání tvorbě námrazy na jídle.
Lednice, kterou kvůli ledu nemusíte otvírat, je už doma v řadě českých domácností. Autor: Shutterstock.com / EPSTOCK
Pozor, nemáme co jíst
Když už lednici máme, bereme si z ní jídlo. To dá rozum. Jenže právě tenhle úkon vnitřní atmosféře nejvíc škodí. Obzvláště, pokud jde o zdlouhavé hladové zírání do polic. K dostání jsou proto lednice se dvěma dveřmi. V těch prvních obvykle najdete třeba kečup, hořčici a další potraviny a hlavně nápoje, které snesou jemné teplotní výkyvy. Mnoho lidí si ve vedru užívá lednice s výrobníkem ledu – ty většinou fungují tak, že stisknete páčku a tlačítko a kostka ledu vypadne bez nutnosti větrat ledničku. A pro ty, kteří jsou zoufalí z prázdné lednice, protože opět zapomněli dojít na nákup, tu je smart lednička s monitoringem potravin. Upozorní vás, že došlo mléko a vajíčka a některé systémy hlídají i stáří jídla. Ledničku máte pod kontrolou přes notebook či chytrý telefon.
Kontrakt uzavřen, pračka spuštěna
Že si před odchodem do práce nebo školy nastavíte prací cyklus tak, abyste po návratu čerstvě doprané prádlo mohli pověsit, to je standard. Ale co byste říkali na pračku, která sama pozná levnější tarify (třeba noční proud, pokud ho máte) a sepne se? Velmi praktické a spořící pro energii je také Twin Wash. U nás zatím není příliš rozšířené, což se snad brzy změní. Díky tomuto systému můžete v jedné pračce naráz vyprat odlišné barvy i druhy prádla. Zjednodušeně řečeno, je pračka dvoukomorová. Za zenitem je také obyčejná předpírka. Moderní pračka pere prádlo za pomoci trysek. Rychle hnaná voda vyčistí mnohem více nečistot. Ale pozor, touhle technologií se mohou pochlubit hlavně pračky plněné horem. Kromě ní můžete chtít prací módy pro alergiky, a stejně jako u lednic a další elektroniky také nadvládu nad přístrojem, ať jste, kde jste. Ano, dnes již není problém řídit prací cyklus klidně uprostřed nudné porady na druhém konci města.
Bílé prát barevným? Nikdy… pakliže nemáte Twin Wash.Autor: Shutterstock.com / TanyaRozhnovskaya
Za úvahu stojí i sušičky prádla. Mnoho praček je má integrované, faktem však je, že ty samostatné jsou výkonnější, kvalitnější a mají více možných módů. Pokud máte doma dost místa, sáhněte po nich. Může jít buď o sušičku s odtahem (tedy odvodem vlhka), nebo kondenzační. Teplotu můžete nastavovat, a tak se mlže sušička skvěle proměnit i v zabijáka nežádoucích bakterií a likvidátora alergenů.
Indukce se může prodražit na nádobí
A co nám zbývá? Ještě se v rychlosti podívejme na pečení, vaření, a pak i ony nepříjemné pachy, které z toho mohou být. Dnešní trendy pomalu zvoní umíráček klasickým sporákům. Moderní interiéry preferují na vaření desku pevně nesvázanou s troubou. Klasický starý elektrický sporák je přežitkem, zato plynové sporáky se stále drží na výsluní. Není se čemu divit, vaří se na nich dobře a plyn je levnější, než elektřina. Ke koupi do bytu jsou konečně i sporáky se svislým plamenem, které byly doposud doménou profi kuchařů a jejich zázemí. Pokud nechcete ani klasický elektrický, ani plynový sporák či desku, zkuste sklokeramiku, anebo ještě lépe indukci. Chvíli to trvá, než se na ni naučíte vařit, ale stojí to za to. Rozehřívá ne sebe, ale hrnec, ovšem jen feromagnetického materiálu. Zkusit to můžete s magnetem – pokud se hrnce chytne, půjde vám nádobí na indukci. Jinak musíte pořizovat nové. U indukce si dejte pozor na pojistky – ve starých domech musíte předělat elektřinu. Pokud se často u vaření zakoukáte do monitoru, mobilu nebo prostě jen z okna, může vám oběd utéct, uhasit oheň a do bytu bude unikat plyn. Moderní sporáky s tím počítají a plyn vypnou.
Trouba již nemusí být se sporákem…Autor: Shutterstock.com / breadmaker
Většina těch, kdo pečou, preferuje horkovzdušnou troubu. A co teprve, kdyby ji nebylo nutné uklízet. I to je již možné. Samočistící módy opečují vnitřek a na vás obvykle zbude jen setření popela, který se bude držet na dně. Moderní trouba myslí za vás. Stačí definovat, co pečete a jaký má být výsledek. Chytrá trouba poslouží víc jak 60 módy, některé ještě o pár desítek víc. A pokud se něco přece jen připeče, nevadí, pořiďte si digestoř a je to. Digestoře opět patří k domácnosti, zejména té moderní. Máte-li odsávač par bez odvodu, jen s vyměnitelným filtrem, můžete si pořídit dokonce zasouvací variantu, takže ji návštěvy na první pohled neuvidí.