Vybíráme vrtačku pro běžné práce: s příklepem nebo bez?

Elektrická vrtačka patří k základnímu nářadí, které nesmí chybět v žádné domácí dílně. Podle povahy vrtání si vybereme přístroj bez příklepu nebo s ním.

Základní práce v dílně zvládá bravurně vrtačka bez příklepu. Dokáže si poradit s hloubením i větších děr do dřeva, kovu nebo plastů. Bezpříklepových vrtaček existuje velké množství. Tradičním a osvědčeným řešením je celokovové sklíčidlo s utahovací kličkou. Takto vybavenou vrtačku požadují především starší a zkušenější uživatelé, kteří si na tuto koncepci zvykli a novou vrtačku požadují v podobné výbavě. Mnohem modernější jsou však sklíčidla rychloupínací. Jde o prvek převzatý především z akumulátorové řady.

Elektrická vrtačka zevnitř, všimněte si kovových převodů a ložisekElektrická vrtačka zevnitř, všimněte si kovových převodů a ložisekAutor: Shutterstock.com / bit mechanic

Moderní elektrická vrtačka má měkčené nebo pogumované úchopové plochy, regulátor otáček a kovové převody. Ty mohou být v návaznosti na model přístroje i dvojrychlostní, což činí vrtačku univerzálnější. První rychlost je většinou řešena do síly, což znamená, že pokud nastavíme na regulátoru nízké otáčky, pak je možné vrtačku používat i jako velmi výkonný šroubovák. Pro tyto aktivity je zapotřebí, aby sklíčidlo (upínací hlava) bylo rychloupínací. Výměna nástroje je pak bleskurychlá. Přívodní šňůra každé elektrické vrtačky by měla být ze speciálního chladuodolného materiálu – při nízkých teplotách plášť nezkřehne a nepopraská.

Kritéria pro výběr vrtačky

detail vrtání ocelového profilu detail vrtání ocelového profilu Autor: Shutterstock.com / David Orcea

Nejdůležitějšími parametry jsou: příkon motoru, rozsah sklíčidla a maximální průměr vrtaného materiálu. U dvojrychlostních typů pak také hraje prim hodnota točivého momentu. Při výběru vrtačky zajděte do obchodu, který se prodeji nářadí věnuje dlouhodobě. Hobby markety sice mají obrovský výběr modelů a provedení, ale často tu můžeme narazit na množství laciného zboží. Daní za tuto láci mohou být potíže s případnou reklamací. Před koupí je vhodné si všímat také ergonomie jednotlivých modelů. Běžný rozsah příkonů elektrických vrtaček je od zhruba 600 W až do dvojnásobku.

Mechanický příklep na zeď i kámen

obrázek z archivu ireceptar.czDo zdi jedině s příklepemAutor: Shutterstock.com / Naypong Studio

Podobný příkon mají i vrtačky s mechanickým příklepem. Lepší pracovní efekt je dosažen použitím rohatkového ústrojí s dvojicí talířových kol. Příklep je tak aktivován v momentu, kdy vrtačku přitlačíte k materiálu, do kterého se chystáte vrtat. Přeskakováním rohatek vzniká rázová síla, přenesená přes sklíčidlo na pracovní vrták. Jde o ideální vrtačku pro běžné využití. Zvládá jak práci v dílně při hloubení děr do konstrukčních materiálů, tak vrtání do zdí z cihel a betonu. Poradí si i s kamenem.

Vrtání, ale i míchání či broušení

S pomocí vrtačky můžeme promíchat i barvu na malováníS pomocí vrtačky můžeme promíchat i barvu na malováníAutor: Shutterstock.com / Yunava1

Elektrická vrtačka se uplatní nejen při vrtání, případně šroubování. Výkonnější vícerychlostní přístroj využijete při míchání menšího množství stavebních hmot nebo broušení. Pro tuto činnost si zakoupíme potřebné kotouče. Ty jsou buď z ocelových štětin nebo jako kulaté smirkové plátno s upevňovacím prvkem.

Laisser un commentaire