Lepicí pěny se na trhu stavebních materiálů zabydlely později než pěny montážní. Kdo má dobré zkušenosti s maltovými lepidly, možná nemá potřebu moderní chemii zkoušet. Ale stojí za to o ní uvažovat.
Bavíme se o stavebnictví a úpravě bytu, ale hlavně o lepení větších ploch, nikoliv o slepování předmětů nebo o tapetování. Výhody i nevýhody si ukážeme na kontaktním zateplování polystyrenem, protože při něm lepicí pěny asi použijeme nejčastěji, i když lepí i jiné obkladové materiály, třeba keramiku, dřevo, korek, sádrokarton a některé dokonce i minerální vlnu.
Lepicí pěnu nelze nahradit montážní pěnou, protože obě mají rozdílnou strukturu. Lepicí pěna nezvětšuje příliš objem (i když i některé montážní pěny bývají nízkoexpazní), ale hlavně nepřijímá vlhkost, která by zhoršila tepelněizolační vlastnosti a oslabila přilnavost. Toho lze využít při slepování nebo vyplňování spár: Přebytečnou ztvrdlou pěnu odřízneme a nemusíme mít strach, že by se řezem dovnitř dostala vlhkost.
lepení polystyrenuAutor: Archiv ireceptar.cz
Polystyren přilepí na všechno
Lepicí pěny různých výrobců se mohou v detailech lišit (vždy se při koupi podíváme do návodu), ale obecně platí, že polystyrenové desky přilepíme na tyto podklady: asfaltové izolační pásy a penetrace, beton, desky DTD a QSB (dřevotřískové), desky OSB (dřevoštěpkové), dřevo, kámen, ocel, pálené cihly, sádrokarton, sklo a zdivo obecně. Povrchy samozřejmě musí být nedrolivé, zbavené prachu a mastnoty (zejména ocel) a relativně rovné.
Obklady jsme si zvykli lepit cementovými lepicími maltami, které se prodávají jako suchá směs. K přípravě lepidla potřebujeme vodu a asi čtvrthodinu k promíchání a reakci, nezbytná je tedy nádoba a nářadí.
Lepicí malta tuhne do třiceti minut, ale doporučuje se alespoň jeden celý den na obklady nesahat, aby dobře vytvrdla (některé lepicí malty mohou mít časy kratší). Je to logické, z lepidla se musí vypařit všechna voda.
Směsi pro lepení polystyrenu se obvykle prodávají v balení po 25 kg, tímto množstvím přilepíme asi 7 m² plochy, přičemž maltu nanášíme buď po obvodu a na několik míst doprostřed, nebo po celé ploše obkladu.
Raději pistolí než trubičkou
Přibližně na 7 m² plochy potřebujeme jednu tubu lepicí pěny o obsahu 750 ml a speciální aplikační pistoli. Tu nasadíme, tubu protřepeme a můžeme pracovat. Musíme si však koupit tubu, k níž lze pistoli připevnit, protože se prodávají i tuby s jednoduchými plastovými nástavci (tzv. trubičkové), kterými se pěna nanáší (hodí se spíše pro menší plochy, pistole je navíc přesnější).
pistole pro aplikaci lepící pěnyAutor: Archiv ireceptar.cz
Pokud shrneme proklamace výrobců a zkušenosti stavebníků, pak zjistíme, že lepicí pěny oproti lepicím maltám opravdu výhody mají. Jednak už v naznačené hmotnosti a rozměrech, ale také ve způsobu práce.
Lepení
Když desku s nanesenou pěnou přitlačíme k podkladu, okamžitě přilne a drží, což oceníme zejména při lepení na svislé podklady, ještě asi 7—20 minut s ní můžeme hýbat, po třiceti minutách však už drží tak, že při pokusu o odloupnutí poškodíme polystyren, a po dvou hodinách se můžeme pustit do povrchových úprav.
Pěnu nanášíme v housenkách vysokých asi 2—3 cm, a to po obvodu 2 cm od okrajů a jedním pruhem přes střed rovnoběžně s delší stranou (někdo dělá dva pruhy křížem). Těžší nebo rozměrnější obklady však budou potřebovat dva nebo více pruhů.
- U venkovních obkladů se může dovnitř dostat voda, vytvrzená pěna jí sice odolá, ale poškozen by mohl být podklad, proto někteří stavebníci vedou pruhy pouze svisle, aby měla voda kudy odtéct. Je to ovšem spíše alibistické řešení, kontaktní obklady by měly být tak těsné, aby nehrozilo, že se mezi ně a podklad ještě dostane vzduch (natož voda), navíc pěna po obvodu vnitřek uzavře.
Výhodou lepicích pěn je, že tvrdnou nezávisle na relativní vlhkosti vzduchu a teplotě okolí i podkladu (podle výrobce 5—35 °C, ale také 0—40 °C, optimálně 20 °C).
Na výběr je velké množství výrobků s rozličnými vlastnostmiAutor: Archiv ireceptar.cz
Při používání cementových lepidel dělají problémy dutiny. Pokud při vyrovnávání právě přiložené desky dlaní narazíme na mírnou prohlubeň, její střed propíchneme ústím lepicí pistole a vmáčkneme dovnitř trochu pěny, která dutinu vyplní a polystyren vyrovná.
Při použití pěny nemusíme zdivo penetrovat, což se pro cementová lepidla doporučuje; podklad však musíme vyrovnat v obou případech. Pěna totiž nefunguje jako montážní, není ji možné používat pro vyplnění prohlubní (ale to ani lepicí maltu). Avšak díky tomu, že pěna rychle tvrdne a nepotřebuje odpařovat vodu, objevil se trik: Do větší praskliny nebo prohlubně vstříkneme trochu pěny, do ní vmáčkneme kousek polystyrenu jako výplň, a pak přiložíme obkladovou desku. Nemusíme mít strach, že vzniknou tepelné mosty, lepicí pěny mají výborné tepelněizolační vlastnosti.
Další výhody:
- lepicí pěna stavbu nezamokřuje,
- má vyšší přilnavost k podkladu,
- má vyšší lepivou sílu,
- má poloviční hmotnost,
- lze ji použít pro více druhů stavebních podkladů.
Při správném použití by lepicí pěna měla mít stejnou životnost jako celý zateplovací systém, tedy minimálně 25 let.
Diskutuje se kotvení. Někteří stavebníci uvádějí, že polystyren přilepený pěnou drží i bez ukotvení a že zejména u rodinného domu, který obvykle nemá stěny vyšší než osm metrů, není nic takového potřeba.
Jiní na ukotvení trvají, protože jistota je jistota. Jedním z argumentů je, že pěna časem zmizí vlivem ultrafialového záření, které by se k ní mohlo dostat při odloupnutí vnějšího zakrytí. Tím jsme se vlastně dostali k nevýhodám lepicí pěny.
lepení parapetuAutor: Archiv ireceptar.cz
Nevýhody
- Opravdu jí vadí UV paprsky, tady musíme být důslední a precizní.
- Je navíc vysoce hořlavá, naplněné tuby nelze nechávat na teplotě vyšší než 50 °C (proto bychom je neměli vozit v kabině auta).
- Samotná hmota dráždí pokožku.
Cena
A jak je to s penězi? Při nákupu není mezi oběma lepidly výrazný cenový rozdíl, pěnám nahrává kratší čas zpracování a snadnější práce při nanášení, kterou zvládne i neškolený člověk; při tom vlastně ušetříme. Ceny jsou totiž ve velkém rozpětí, záleží na typu lepidla, ale hlavně na prodejci (akční a množstevní slevy apod.).
Lepicí malta / balení 25 kg (5—7 m²) / 150—250 Kč.
Lepicí pěna / balení 750 ml (5—7 m²) / 130—250 Kč.
Připočítat je třeba ještě jednorázové výdaje, tedy nádobu a nástroje pro rozmíchání a nanášení lepicí malty (asi 500 Kč), samozřejmě také vodu (asi 7 l na 25 kg suché směsi) a penetrační nátěry, pokud to podklad vyžaduje (1 l za 100—200 Kč).
Na lepicí pěnu potřebujeme aplikační pistoli (300—400 Kč) a čistič pěny (asi 100 Kč).
Foto Henkel a Shutterstock