Výměna střešní krytiny: tašky, plech, asfalt, břidlice, eternit, šindel, plast

Ač střecha vydrží dlouho, mnozí majitelé domů se musí rozhodnout, čím nahradit dosluhující střešní krytinu. Při výběru by měl hrát svou roli i názor zkušeného pokrývače, projektanta, architekta, případně statika.

Která krytina je nejlepší?

Odpovědět na tuto otázku je složité, protože každá krytina má své klady i zápory, ovšem ne každá se hodí na každou střechu.

Při výběru nejvhodnější krytiny na střechu toho kterého domu je třeba zvažovat různé aspekty. Vedle polohy domu, nadmořské výšky, lokálních klimatických podmínek zohledníme také sklon střechy, vzhled odpovídající místu i našim představám a samozřejmě plánovanou výši investice.

Pálená česká klasika

Nejrozšířenější varianta — pálená taška — je vyráběna z tradičního přírodního materiálu, který se na střechách užívá už 4000 let. Keramické tašky lze pokládat i na střechy se sklonem 22—40°, v některých případech stačí sklon střechy pouhých 12°. Tašky mají dlouhou životnost (80—100 let), výborné tepelně izolační vlastnosti a odolnost vůči UV záření a kyselým dešťům. Dobře tlumí hluk a lze je rychle pokládat.

pálená taškapálená taškaAutor: Archiv ireceptar.cz

  • Na druhé straně jsou režné pálené tašky poměrně křehké a nasákavé. Můžeme si vybrat buď levnější klasickou režnou tašku, nebo zvolit dražší variantu s povrchovou úpravou glazury nebo engoby.

Klady 

Tradiční materiál, tvarová a barevná rozmanitost, množství doplňků, snadná pokládka i opravy, dlouhá životnost, odolnost vůči kyselinám a louhům.

Zápory 

Vyšší cena, křehkost, vyšší hmotnost, hůře se jí pokrývají malé a členité plochy.

Cena

Přibližně od 350 Kč (režná), 450 Kč (engoba), 540 Kč (glazura) za m². Základní taška stojí asi 32 Kč, větrací 140 Kč, okrajová 217 Kč.

Engoba, nebo glazura?

Engobou rozumíme úpravu, kdy ještě před vypálením v peci je na tašky nanesen tenký povlak z jílu s příměsí přírodních oxidů kovů. Po vypálení mají tašky hladší pololesklý povrch, který méně saje vlhkost.

pálená taškapálená taška s engobouAutor: Archiv ireceptar.cz

V případě glazury se postupuje stejně, jen v keramické směsi je vyšší podíl sklovitých příměsí, a proto mají vypálené tašky vysoký lesk.

  • Engobované a glazované tašky se díky hladšímu povrchu tolik neznečišťují, rychleji z nich slézá sníh a stéká voda a neroste na nich tolik mechu. Navíc máme možnost zvolit si jinou barevnou variantu než u tradiční režné tašky — vybírat můžeme z různých odstínů červené, hnědé, modré nebo zelené, zajímavá je i lesklá šedá nebo bílá.

Betonově spolehlivá

Zajímavou alternativou k pálené tašce je taška betonová. I v tomto případě jsou základem přírodní materiály — křemičitý písek, portlandský cement, voda a oxidy železa, které dodávají barevnost. Mohou být povrchově upravené akrylátovým nástřikem.

Tašky se vyrábějí kombinovanou technologií natahování a protlačování betonové směsi, což jim zaručuje životnost 50—80 let. Betonové tašky jsou mrazuvzdorné, velmi pevné (pálené tašky jsou křehčí) a odolné vůči mechanickému poškození.

  • Slabinou bývá barevná stálost, která rozhodně nevydrží po celou dobu životnosti. Oproti pálené střešní tašce podstatně rychleji ztrácejí svůj vzhled, což je vidět zhruba za 15—20 let. Po této době jsou náchylnější na znečištění a mechy.

betonová střešní krytinabetonová střešní krytinaAutor: Archiv ireceptar.cz

Betonové tašky jsou vhodné pro střechy se sklonem od 17°, jsou však poměrně těžké (45—70kg/m²) a nemusí je unést každý krov.

Klady 

Vysoká pevnost, jsou proto vhodné do náročných přírodních podmínek, vysoká mrazuvzdornost díky nízké nasákavosti, jednoduchá montáž bez použití malty.

Zápory

Vyšší hmotnost, barevná nestálost.

Cena

KM Beta v provedení standard asi 250 Kč, elegant od 300 Kč za m². Základní taška 25 Kč, okrajová 107 Kč, větrací 159 Kč.

Znovuzrozená plechová střecha

I kov coby střešní krytina je tradiční materiál, stačí se podívat na měděné střechy kostelů. Plechová střecha je odolná, lehká a relativně levná (s výjimkou zmíněné mědi). Její váha začíná na 6 kg/m², což je 7—12x méně než u pálených a betonových tašek. To může být zajímavé nejen při rekonstrukcích starších objektů, ale i tehdy, když plánujeme stavbu celé nové střechy, protože můžeme použít lehčí střešní konstrukci. Doporučený minimální sklon střechy je alespoň 14°.

Ti, kteří si pod pojmem plechová krytina představí rezavějící vlnitý plech, budou možná překvapeni novými modely. Plechové střešní krytiny se vyrábějí jako velkoformátové tabule nebo ve tvaru tašek (s minerálním posypem nebo bez něj). Jako materiál se užívá měď, titanzinek, barvený hliník nebo pozink. Nový způsob výroby těchto krytin prodlužuje životnost až na 120 let. Plech je z obou stran opatřený antikorozní úpravou, následuje vrstva polyesteru případně akrylátové barvy s minerálním granulátem. Životnost měděné střechy lze počítat na staletí.

plechová střechaplechová střechaAutor: Archiv ireceptar.cz

Klady

Lehkost, nízké náklady, rychlá montáž, způsob kotvení odolává vichřicím.

Zápory

Vyšší hlučnost při dešti (při chybějící izolaci), horší izolační vlastnosti.

Cena

Ocelový plech s posypem asi 500 Kč/m², hliníkový plech 400 Kč/m², lakovaný hliníkový plech 500 Kč/m², měděný plech o síle 1 mm 1500 Kč/m².

Levná varianta – asfaltové krytiny

Další z rodiny lehkých střešních krytin je levná, přizpůsobivá a odolná vůči vlivům počasí. Můžeme ji mít ve formě asfaltových šindelů nebo asfaltových pásů.

Základem tzv. bitumenových šindelů je nosná vložka ze skelného vlákna nebo z kombinace skelné vlákno/polyester. Na ni je za horka nanášena oboustranně asfaltová krycí hmota (podle síly vrstvy asfaltu se pozná trvanlivost budoucí střechy), na závěr je použit barevný minerální posyp.

asfaltové šindeleasfaltové šindeleAutor: Archiv ireceptar.cz

Pokládka je poměrně jednoduchá, šindele lepíme na střechu samolepicími pruhy. Díky své konstrukci jsou asfaltové šindele odolné vůči povětrnostním vlivům a na rozdíl od plechových krytin pohlcují hluk při dešti.

  • Asfaltové šindele jsou levnou krytinou, ale pozor na výrobky příliš levné. Ty totiž mohou brzy ztrácet ochranný posyp, rychle stárnou a křehnou.

Klady

Nízká hmotnost, snadná pokládka, tvarová a barevná rozmanitost, ideální pro krovy se sníženou nosností a pro atypicky tvarované střešní konstrukce, vhodné pro střechy s minimálním sklonem 7°.

Zápory

Nízká životnost a požární odolnost, nutnost celoplošného bednění, málo doplňků.

Cena

Od 200 Kč/m².

Ušlechtilá štípaná břidlice

Kvalitní štípaná břidlice má výbornou mechanickou pevnost a pružnost, nezaměnitelný hedvábný lesk, dobré tepelně izolační vlastnosti, tlumí zvuk, je mrazuvzdorná, nehořlavá a odolná vůči větru i dešti. I když je přírodní břidlice kámen, průměrnou hmotností 25—30 kg na m² dosahuje sotva poloviny hmotnosti klasických taškových krytin. Dobře se přizpůsobí libovolnému tvaru střechy. Dokonalost tohoto materiálu se ovšem odráží ve vyšší ceně, což je dáno mj. velkým podílem ruční práce při výrobě.

výměna břidlicové taškyštípaná břidliceAutor: Archiv ireceptar.cz

Klady

Výjimečný vzhled, schopnost přizpůsobit se téměř jakémukoliv tvaru střechy, výborné tepelně a zvukově izolační vlastnosti, chemická odolnost, nehořlavost.

Zápory

Vyšší cena krytiny i pokládky a nutnost odborné pokrývačské práce.

Cena

Záleží na tvaru a složitosti střechy i kvalitě kamene, ceny začínají na zhruba 700 Kč/m², ale mohou vystoupat i hodně přes tisícovku.

Věčný „eternit“ čili cementové šablony

Nechvalně známé eternitové desky dostaly důstojného nástupce: šablony z cementovláknitých materiálů — lisované nebo profilované desky na bázi cementu a umělých vláken. Změnou výrobní technologie se podařilo odstranit přítomnost rakovinotvorných azbestových vláken, která se dříve uvolňovala do okolí. Tyto šablony jsou ideální pro krovy se sníženou nosností a s minimálním sklonem střechy 15—20°.

vlnitý eternitvlnitý eternitAutor: Archiv ireceptar.cz

Klady

Zdravotně nezávadná náhrada eternitu, odolné proti povětrnostním vlivům, lehké (5—12 kg/m²), umožňují pokrytí různě tvarovaných ploch.

Zápory

Střecha je nepochozí, poškozené prvky se obtížně vyměňují.

Cena

Od 270 Kč/m².

Dřevěný šindel nejen pro staromilce

Krásu a radost z přírodního materiálu mohou poskytnout pravé dřevěné šindele. Vyráběny jsou stejně jako před lety paprsčitým štípáním smrkové nebo modřínové kulatiny, následně jsou ručně opracovány pořízem, frézou se pak zhotoví drážka. Po vyschnutí jsou šindele baleny do balíků a namáčeny do přípravku proti plísním a dřevokaznému hmyzu. Dřevěný šindel se hodí ideálně pro střechy se sklonem 45°, hmotnost krytiny je asi 18—25 kg/ m², životnost udržované střechy je 50—60 let.

Klady

Přírodní materiál, výborná zvuková a tepelná izolace.

Zápory

Vyšší cena kvůli materiálu a ruční práci.

Cena

700—1300 Kč/m².

Recyklovaný plast

Plastová krytina je sice poněkud nezvyklá, ale je lehká, pevná, odolává kyselinám, korozi i oxidaci. Montáž je rychlá a snadná, životnost dlouhá.

  • Ne každý plast se ovšem hodí na obytný dům, například polykarbonátová střešní krytina je vhodná jen na zastřešení venkovních přístřešků nebo garážových stání.

Krytinu tvoří plastové desky s velice nízkou hmotností (1,5 kg/m²), jsou prakticky nerozbitné a lze je montovat i na menší spády.

Plastové šindele, které věrně kopírují staré dřevěné šindele, tašky i prejzy, se vyrábějí z polyolefinů (polypropylenu a polyetylenu), jež se získávají recyklací plastů v automobilovém průmyslu. Oproti betonovým či páleným taškám jsou velmi lehké (asi 7 kg/m²), mají nulovou nasákavost a vysokou houževnatost, která odolává mechanickému poškození, povětrnosti, mechům a lišejníkům.

obrázek z archivu ireceptar.czplastová střechaAutor: Archiv ireceptar.cz

Klady

Dlouhá životnost bez nutnosti údržby, nízká váha (5—7 kg/m²), nenasákavost a nepropustnost, dobrá zvuková izolace, jednoduchá montáž, kterou zvládne i laik.

Zápory

Podobně jako u asfaltového šindele trochu pokulhávají v celkovém dojmu, navíc jsou částečně hořlavé.

Cena

Od 280 Kč/m².

Proč nezkusit zelenou střechu?

V Česku vidíme zatravněné střechy spíš výjimečně, ale podle odborníků u tzv. zelených střech rozhodně převažují klady nad zápory:

  • obrázek z archivu ireceptar.czobrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz

    Zelená střecha může vzniknout i na střeše se sklonem vyšším než 5°, je možné ji vybudovat i na šikmé střeše se sklonem do 30°.

    Vegetační vrstva funguje jako izolant — v zimě slouží jako další vrstva tepelné izolace, v létě odpařování vlhkosti umožňuje ochlazování střešního pláště.

  • Tlumí hlučnost až o 8 %.
  • Snižuje náklady na topení.
  • Opařováním dešťové vody zlepšuje místní mikroklima.
  • Váže prach a filtruje škodlivé látky.

zelená střechazelená střechaAutor: Archiv ireceptar.cz

Mezi zápory patří vyšší pořizovací cenu, vyšší nárok na statiku nosné konstrukce stavby.

Foto Richter–Pizarras a Shutterstock

Laisser un commentaire