Zkuste čarovat z darů přírody. Výroba domácích vín je příjemná zábava. Pokud si osvojíte základní postupy, můžete zapojit fantazii a vytvářet originální receptury.
Ovocná vína připravujeme z ovocné šťávy, vody a cukru. Ovocná šťáva je lepší než drť, která občas do vína přenese pachuť uvolněnou z podrcených semen a slupek. Nejjednodušší je použít odšťavňovač nebo rozdrcené plody několikrát přecedit přes jemnou textilii.
Ovocná vína kvasí v demižónechAutor: Archiv ireceptar.cz
Ovocná šťáva by neměla přijít do kontaktu s kovovou nádobou ani s kovovým nádobím. Základní podmínkou úspěchu je čistota v průběhu celého procesu. Většina ovocných šťáv je oproti hroznovému moštu kyselá a při výrobě je potřeba přidat vodu a cukr. Tak snížíme podíl kyselin a naopak zvýšíme podíl cukrů. Příliš kyselé šťávy špatně kvasí a mají snahu octovatět.
Od ovocné šťávy k vínu
- Vodu nejprve svaříme s cukrem a necháme ji zchladnout na pokojovou teplotu.
- Smícháme ji s ovocnou šťávou a přidáme vinné kvasinky. (Z osobní zkušenosti doporučuji tekuté kvasinky, s nimiž je snadnější práce).
- Můžeme přidat takzvanou živou sůl pro kvasinky, a to v množství 2 g na 10 l moštu.
- Takto připravený a dobře rozmíchaný mošt naléváme do skleněných demižonů, které plníme maximálně do dvou třetin objemu a uzavíráme je speciálními kvasnými zátkami.
Šťáva nejlépe kvasí při 20 °C, proces trvá nejčastěji 6–8 týdnů. Ukončení lihového kvašení signalizuje i ukončení úniku bublinek oxidu uhličitého zátkou.
Dvojí stáčení odstraní usezeniny na dněAutor: Archiv ireceptar.cz
Stáčení
Víno odzátkujeme a hadičkou do čistých demižonů stáhneme jen čirou část bez kalů, které se usadily na dně. Demižon můžeme tentokrát naplnit téměř po okraj. Pak ho znovu uzavřeme kvasnými zátkami a uložíme v chladu a suchu. Víno se ještě dočistí a zbylé kaly se usadí na dně. Poté víno znovu stáhneme hadičkou a naplníme do láhví. Domácí víno je dobré rychle vypít, ale při delším uskladňování musíme mít láhve v chladu a ve vodorovné poloze. Ideální je suchý sklep.
Recept na trnkové víno
trnkové vínoAutor: Archiv ireceptar.cz
Na podzim si můžeme vyzkoušet vyrobit víno z trnek. Plody sbíráme až poté, co lehce přemrznou, jsou chutnější a sladší. Protože se trnky obtížně odšťavňují, připravujeme víno nakvašováním rozmačkaných plodů, a ne jejich šťávy.
Plody rozmačkáme v lisu nebo ručně, přesypeme do demižonu a zalijeme cukrovým sirupem. Na 5 litrů trnek počítejme 3 kg cukru a 6 litrů vody. Pro tento poměr potřebujeme demižon alespoň s obsahem 20 l. Přidáme kvasinky a kvasnou sůl. Uzavřeme kvasnou zátkou a umístíme v pokojové teplotě na světle, ale ne na plném slunci.
Po šesti týdnech by mělo ovoce ležet na dně a oxid uhličitý neprocházet zátkou. Pak už postupujeme podle uvedeného návodu, stáhneme do nového demižonu, necháme dokvasit a nakonec plníme do láhví.