Bývá vizitkou domu i zahrady. Přesto mu víc sluší účelná střízlivost než bombastické vymezení soukromého pozemku. Měl by ladit se stylem domu i okolním prostředím.
Při stavbě plotů lze vybírat z řady materiálů – od dřeva a kamene přes kovy až po plast či beton. Z kombinací se dá vytvořit množství variant.
Ceny za běžný metr plotu se díky tomu mohou velmi lišit: Zatímco v jednom případě přijde běžný metr na méně než 500 korun včetně práce, jindy za stejný rozměr firma požaduje až desetkrát tolik.
Právě kvůli finančním nákladům mnozí volí kompromis a směrem do ulice staví hezčí a dražší, naopak zahradu oddělují od sousedních pozemků levnějším oplocením. Svůj účel splní oba typy.
dřevený plotAutor: Archiv ireceptar.cz
Dřevo, nebo plast?
Od plotu zpravidla očekáváme rychlou výstavbu a dlouhou životnost bez větší údržby. V praxi to znamená, že ubývá plotů s vyšší podezdívkou, která je pracná i nákladná. A kdysi nejpoužívanější dřevo nahrazují jiné materiály. Především plasty. K tomu přispívá také příznivý cenový trend.
Kdo uvažuje o výplni z plastových planěk, má dvě možnosti:
- Levnější plný recyklovaný plast, plaňku asi za 40 Kč, ale v omezené barevné nabídce. Recyklovaný plast bývá k dostání v tmavě hnědé, cihlově červené a šedé barvě.
- Zhruba dvojnásobně dražší dutý tvrzený plast v celé barevné škále. Duté plaňky nabízejí výrobci v desítkách odstínů včetně imitací několika druhů dřevin. Povrch se podobně jako plastové okenní rámy upravuje fólií.
Za bezúdržbové lze samozřejmě označit i ploty hliníkové a kovové, které mají už od výrobců zpravidla takovou povrchovou úpravu, že se o ně už nemusíte starat. Jsou však podstatně dražší než plastové.
pletivoAutor: Archiv ireceptar.cz
Hlavním kritériem bývá účelnost
Stejné vlastnosti, tedy snadnou instalaci a bezúdržbovost, majitelé žádají i od těch nejlevnější plotů, které nevedou do ulice a jejichž funkce je víc praktická než okrasná. Jsou to hlavně ploty, které oddělují jednu zahradu od druhé nebo zahradu od louky.
Zde mnoho lidí volí – především kvůli nízké ceně – pletivo. Většinou poplastované pletivo. To se vyrábí v různých výškách od 100 do 200 centimetrů, k domům přitom lidé nejčastěji žádají výšky 125, 150 a 160 centimetrů. Na výběr je i mnoho barev. Nejoblíbenější je zelená, která nejvíce splývá se stromy a zahradou.
Pletivo je vyrobené klasicky z ocelového drátu, ale poplastovaný povrch mu dává dlouhou životnost a nevyžaduje žádné natírání. Stačí pletivo jednou instalovat a více se nemusíte starat. Tato technologie se začala v Česku více využívat před třiceti lety, odborníci zatím odhadují životnost zhruba na šedesát let. K mání jsou rovněž bezúdržbové poplastované sloupky.
Dřevo s podezdívkou
Kdo nedá dopustit na dřevo, ví že se se o ně bude pravidelně starat. Využít lze latě nebo fošny. Oboje lze upevňovat jak svisle, tak vodorovně. Komu vadí u laťového plotu pracná a dlouhá instalace, má možnost pořídit si prefabrikáty –tedy už vyrobená tzv. plotová pole.
Ploty se vyrábějí v naprosté většině z tuzemských dřevin. Většina kupujících dává přednost levnějšímu plotovému dřevu z jehličnanů, dřevo z listnatých stromů je o něco dražší.
dřevený plot s podezdívkouAutor: Archiv ireceptar.cz
Ať už se rozhodnete pro první nebo druhý typ, základem dlouhé životnosti dřevěných plotů je kvalitní podezdívka. Podle odborníků by měla mít podezdívka výšku alespoň 60 centimetrů. Tím se zabrání, aby dřevo nebylo dlouhodobě ve vlhku ani tehdy, když v zimě leží 20 nebo 30 centimetrů sněhu.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Pracně a poměrně draze stavěné podezdívky mohou nahradit takzvané podhrabové desky, které se zapouštějí zhruba deset centimetrů do země. Své využití nacházejí jak u dřevěných, tak plastových plotů.
Pokud volíte k plotu dřevěné sloupky (lepší jsou kovové nebo betonové), počítejte s tím, že po čase začnou hnít. Tento proces lze aspoň trochu oddálit, když sloupky nejprve opálíte a teprve potom natřete.
Dřevo naimpregnované od výrobce je sice dražší, ale obvykle ošetřené technologií tlakové impregnace, která pronikne hluboko do struktury dřeva. Díky tomu ho chrání účinněji než běžné nátěry. Po určité době ovšem stejně budete muset vzít do ruky štětec a ochranu obnovit.
Plot pro největší utajení
plotAutor: Archiv ireceptar.cz
Při stavbě plotu se už jen těžko obejdete bez betonu. Slouží nejen ke kotvení některých prvků, ale stále více vytlačuje přírodní materiály, jako je například kámen. Beton je totiž levnější a díky dokonalejším výrobním technologiím může nést zajímavou povrchovou úpravu včetně věrné imitace kamene.
Z betonových tvarovek se zpravidla stavějí sloupky, mezi které potom přijde výplň ze dřeva nebo z plastu.
Dokonalou ochranu zajistí ploty z betonových panelů. Nepotřebují žádnou podezdívku, tloušťka těchto panelů je jen několik centimetrů a ze strany do ulice si lze vybrat z několika dezénů, které imitují cihlu, kámen nebo štípaný kámen. Zadní stranu panelu naopak tvoří hladký beton.
Co o plotu říká zákon?
Ať už se rozhodujete pro stavbu nového plotu, nebo obnovujete původní, vždy byste o tom měli dát vědět na příslušném stavebním úřadu. Stavby plotu se týká paragraf 96 Stavebního zákona. Zde se dozvíte, že začít s budováním můžete na základě územního rozhodnutí nebo územního souhlasu.
Jaký je mezi tím rozdíl? Druhá možnost je obvykle jednodušší, na úřad ani nepotřebujete chodit. Má to však jednu podmínku – musíte dobře vycházet se sousedy a nemít jich příliš. Jedním z požadavků na vydání územního souhlasu totiž je, že dodáte souhlas se stavbou od všech sousedů.
Už teď víte, že je to zcela nemožné, protože vedle vašeho domu se nachází bytovka s dvaceti byty a z toho tři majitelé se v domě vůbec nevyskytují? Pak vás čeká získávání územního rozhodnutí, při kterém sice musíte na úřad k osobnímu jednání, ale na druhé straně povinnost oslovit všechny sousedy v tomto případě padá na úředníky.
živí plotAutor: Archiv ireceptar.cz
Nechte si plot narůst
Specifickou skupinou oplocení jsou živé ploty. Mají své kouzlo, ovšem trvá několik let, než začnou plnit svůj účel. Tím důležitější je rozhodnutí, ze které dřeviny plot vyroste.
Na výběr máte stálezelené, které budou neprůhledné celoročně. Méně obvyklou variantou jsou ploty opadavé, které vypadají zvlášť krásně na podzim, kdy se vybarvují. V zimě pustí na pozemek a do oken slunce, ale také pohledy kolemjdoucích, hodí se proto jen někam.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Jiné dřeviny se hodí na nízké ploty s výškou zhruba do jednoho metru, jiné se vysazují tam, kde lze počítat až s třímetrovým vzrůstem.
Pokud jste ještě živý plot nevysazovali, je dobré poradit se s odborníkem minimálně o vhodných dřevinách.
Rozhodující jsou i orientace na světové strany, kvalita půdy, vlhkost prostředí a podobně. Zahradník vám plot zpravidla nejen vybere, ale budete–li si to přát, tak i vysadí a poradí, jak se o něj starat, aby vznikl a udržel se hustý porost.
Jak se dostat dovnitř?
Při navrhování plotu a volbě materiálu je třeba také brát ohled na to, jak budete na pozemek vstupovat a vjíždět. K plotu totiž patří i branky a vjezdové brány.
vjezdová bránaAutor: Archiv ireceptar.cz
I zde platí, že směrem do ulice se zpravidla volí ty nákladnější, které by měly svým vzhledem odpovídat plotu, na zadní vchody či branky do zahrady většina lidí volí jednoduché brány a branky z pletiva.
Na výběr máte buď klasické, obvykle dvoukřídlé brány, nebo dva typy pojezdových bran:
- První jsou samonosné neboli nesené, kdy bránu vynášejí pojezdové vozíky.
- Druhé se pohybují v kolejnicích, proto se jim říká kolejnicové.
K nejžádanějším patří brány nesené neboli samonosné. jen ten. Křídlové řešení zpravidla vyplyne z omezeného prostoru nebo sklonu pozemku.
Nejméně žádané jsou kolejnicové systémy, a to především kvůli údržbě, kterou vyžadují.
obrázek z archivu ireceptar.czAutor: Archiv ireceptar.cz
Plánujete-li oplocení, zjistěte si, zda firma, kterou hodláte oslovit, nabízí standardní velikosti bran za nižší ceny než brány na míru. Standardní velikosti bývají odstupňované již po půl metrech a projekt plotu se jim dá přizpůsobit.
Všechny typy bran lze doplnit pohony i dálkovým ovládáním. Kdo otevře z auta i garážová vrata, vystoupí až v garáži. Cena motoru není zanedbatelná. Ovšem vzhledem k celkovým nákladům bývá například u drahých celokovových bran se speciální povrchovou úpravou zanedbatelná.
10 rad pro stavbu plotu
- Se stavbou začněte na stavebním úřadu, kde je třeba vyřídit územní rozhodnutí nebo územní souhlas.
- Rozhodněte se, z čeho plot bude a zda směrem do ulice zvolíte nákladnější variantu.
- Zvažte, zda plot potřebuje podezdívku (může být zděná, kamenná nebo betonová).
- Nejen na stavbu podezdívek, ale i na celé ploty se čím dál tím častěji používají tvarovky různých velikostí a z mnoha materiálů.
- Stále více lidí volí bezúdržbové materiály – především plast, dále hliník či kov.
- Nejjednodušší stále zůstává pletivové oplocení, pro větší soukromí ho lze doplnit speciálními zástěnami či rákosovými rohožemi.
- Pokud chcete dřevěný plot, můžete volit klasické plotovky nebo si koupit celé prefabrikované panely, se kterými není tolik práce.
- Dokonalé soukromí zajistí ploty z betonových panelů imitujících kámen, které mohou mít výšku až 3 metry.
- O výsadbě živého plotu se poraď te s odborníkem, pomůže zvolit správné dřeviny a poradí s další údržbou.
- Při stavbě myslete také na přístřešek na popelnici, poštovní schránku a podobně.
Foto archiv a Shutterstock