Zahrada už začala spěchat jaru vstříc a náhle přišly nejsilnější mrazy této zimy. Aktuální počasí je důležitější než datum v kalendáři. Pěstování pokračuje v teple domova, zahradu je třeba znovu zazimovat.
Na většině území se navíc jedná o holomráz, který je pro rostliny největší zátěží. Zatímco při oblevě bylo třeba zimní ochrany uvolnit nebo odstranit – především u nadzemních částí rostlin, aby se nezapařily, nyní je třeba keře i trvalky opět pečlivě zabalit. Rovněž první venkovní výsevy na záhonech, v pařeništi i skleníku je třeba co nejlépe ochránit. V teple domova však může nerušeně pokračovat předpěstovávání sazeniček. A nezapomeňte krmit ptáčky, kteří právě teď potřebují naši pomoc nejvíce. Krmítko by mělo být stále plné. Mrazivé noci, za kterých se choulí k sobě, stojí malé opeřence ohromné množství energie, kterou musí doplnit.
sněženka (Galanthus nivalis)Autor: Shutterstock.com / jax10289
Ochrana trvalek, bylinek, okrasných keřů
Narcis, tulipán a další okrasné cibuloviny
Kvetoucí sněženky jsou otužilé a ani silné mrazy je nezahubí. Ovšem je lepší, když raší z listové podušky a nikoli z holé, promrzlé půdy – mělčeji kořenící cibulky by namrznout mohly. Mezi trsy můžete listí nebo slámu opatrně navršit, pokud je třeba. To samé platí pro talovíny, které štafetu nejčasnějších květů brzy přeberou, a podobně i nejranější krokusy, narcisy a rané tulipány, které sice ještě obvykle nekvetou, ale již raší ze země.
Jahody
Jahody jsou otužilé, ale silný holomráz jim nesvědčí, může je částečně poškodit a pozdržet jejich další vývoj. Ideální je přikrývka netkanou textilií, klidně ve více vrstvách. Ochrana by měla být propustná pro světlo, v nouzi lze však použít i vzdušnou vrstvu slámy nebo chvojí.
Levandule, šalvěj, rozmarýn, tymián, máta, meduňka
Vytrvalé bylinky, podobně jako i okrasné trvalky, chráníme především mulčováním – vrstva mulče ochrání jejich kořeny. Zatímco při oblevě suchomilným keříkům vlhké listí nebo sláma u krčků nesvědčí, nyní jim peřinka naopak prospěje. Pokud omrznou výhony (při kombinace silného mrazu a větru se to může přihodit i odolným a otužilým druhům), zpravidla na jaře, po citlivém sestříhnutí obrazí. Prevencí je obalení celých keříků netkanou bílou textilií.
Netkaná textilie rostliny ochrání před mrazovým větremAutor: Shutterstock.com / Oleinik Iuliia
Hortenzie, pivoňka, komule, ibišek, růže, plamének
Podobně jako u bylinek štědře nasteleme kořeny keřů. Vyplatí se chránit i nadzemní části – obvykle se po namrznutí vzpamatují a obrazí, ale třeba hortenzie nepokvete, pokud jí namrznou již připravené pupeny. Pomůže obalení do netkané textilie (přichytit ji lze provázky i kolíčky na prádlo), dočasně i do bublinkové fólie. Keře, kterým opadaly listy, vydrží i bez světla a lze na ně například navléci jutový pytel nebo válec a vyplnit ho slámou nebo listím. Někdy postačí nasypat na keře kupu těchto materiálů jako peřinu.
Podobně lze chránit i všechny další keře včetně stálezelených, k těm by však stále měl pronikat dostatek světla.
Ochranný nátěr kmene ovocných stromů proti praskáníAutor: Shutterstock.com / Denis Rozhnovsky
Ochrana ovocných stromů
Jabloň, hrušeň
Pokud jste ještě nedokončili předjarní prořezávky, počkejte s nimi, až se oteplí. Řez je nejlepší provádět za bezmrazých dní, nebo alespoň za dní, kdy teplota neklesne pod -5 °C. Mráz by se podle předpovědi měl zmírnit na konci týdne, v jeho průběhu však bude velmi silný. O to důkladněji je třeba chránit kůru kmenů i větví proti praskání. Mráz je přes den slabší a na chráněných místech může slunce tmavou kůru, která přitahuje jeho paprsky, nahřát. Večer pak přijde silný mráz a zmrzlá voda vytvoří trhliny, které jsou vstupní brankou pro houbová onemocnění. Pomáhá natření kůry vápennou barvou (k dostání jsou i speciální nátěry k tomu to účelu) nebo stínění pomocí prken či rohoží. Kmeny a větve můžete obalit i jutou, jinou vhodnou textilií a v nouzi i starými novinami. Mladé stromky je třeba stále chránit před srnami a zajíci.
Rybíz, angrešt, maliny, ostružiny
Pro ovocné keře platí to samé. S prořezávkami je třeba počkat na oteplení. Zato je bedlivě chraňte před okusem zvěří – pletivem nebo netkanou bílou textilií, která je navíc ochrání i před mrazivým větrem.
Třešeň, meruňka, slíva
Peckoviny se v zimě neprořezávají, protože jsou citlivější na houbové choroby a řezné rány by pro ně byly vstupní bránou. Nastal ovšem čas roubování – i s ním je třeba počkat, až silné mrazy pominou. U meruněk a dalších ovocných stromů, u nichž hrozí nebezpečí příliš časného kvetení, následného poškození mrazem a ztráty úrody, je však ideální čas pro jedno preventivní opatření. Dokud je půda pod korunami stromů promrzlá, bohatě ji nastelte slámou nebo listím. Slunce ji pak nebude přes den rozehřívat a následné sálavé teplo nebude stromy ponoukat k časnému kvetení.