Máte doma buxus? Možná tuto okrasnou rostlinu znáte pod názvy krušpánek či zimostráz. Jedná se o skvělou dřevinu, která se vyznačuje malými zelenými lístky vejčitého tvaru. Mimo jiné také krásně kvete, a to od dubna do května. Charakteristický je zimostráz také tím, že umí přečkat mrazy a poněkud drsnější počasí. Jeho pěstování není nijak náročné. Úskalí ovšem skýtá. Jedním z nich je bezesporu také zavíječ zimostrázový.
[Komerční prezentace]
Tento škůdce, respektive jeho housenky, dokážou krásnou rostlinu zcela zdecimovat. Právě proto se v následujících řádcích zaměříme na jeho popis, rozpoznání napadené rostliny a také na prevenci před nákazou. Samozřejmě doporučíme i efektivní likvidaci tohoto škůdce.
Jak vypadá zavíječ zimostrázový?
Jedná se o drobného motýla řadícího se do čeledi travaříkovitých. Latinsky je označován jako Cydalima perspectalis. Jeho rozpětí křídel je kolem 4 cm. Je vcelku nevýrazný, pozná se podle bílých křídel majících hnědý lem. Někteří jedinci mohou být ovšem i kompletně hnědí. Motýl samotný, který přežije až 8 dní a doletí i několik kilometrů, sám o sobě není pro buxus nebezpečný. Mnohem horší jsou ale housenky zavíječe zimostrázového dorůstající se délky až 5 cm. Právě ony dokážou zatočit jak s listy, tak i s kůrou zelené barvy.
Housenka zavíječe zimostrázovéhoAutor: Archiv ireceptar.cz
Podle čeho se pozná napadený buxus?
Rozpoznání napadené dřeviny je poměrně náročné. Housenky totiž umí likvidovat zimostráz zevnitř. Když jsou už na okrajích listů, je většinou s rostlinou konec. Proto je nejlepší prohlížet zimostráz zevnitř. Určitě se nebojte ohnout jednotlivé větvičky a nahlédnout do vnitřních částí. Přítomnost škůdce by měla být vidět vcelku rychle. Poznáte ho především dle okousaných listů a také tradičních pavučinek označovaných jako zápředky. Možná uvidíte i housenky, případně jejich trus. Ten má podobu zelenkavých granulek. Máte-li solidní čich, určitě vás na přítomnost škůdce upozorní i poměrně nepříjemný pach. Zamořené buxusy se mnohdy bohužel už i přímo prodávají.
Buxus (zimostráz, krušpánek) zničený zavíječem.Autor: Archiv ireceptar.cz
Jak zlikvidovat zavíječe zimostrázového?
Tradičně se odstraňují ručně larvy. Jedná se o vcelku titěrnou činnost, kterou je zapotřebí opakovat zhruba každé 2 až 3 dny. Někdo odstraňuje housenky tak, že si buxus položí na igelit a následně jej oplachuje tlakovým ostřikovačem. Housenky se tlakem vody dostanou na igelit a poté zlikvidují. Mnozí lidé se pídí po biologickém odstranění tohoto škůdce. Nic ale fakticky neexistuje. Ptáci housenky zobat odmítají. Proto je optimální záležitostí účinný postřik. Výbornou volbou je například velmi účinný prostředek Lepinox Plus.