Zázračný heřmánek: Nespleťte si ho se rmenem

Máte problémy s nadýmáním, nespavostí nebo trávením? Pak je heřmánek skvělá přírodní volba. Navíc hojí rány a záněty a jako jedna z mála bylinek vyhovuje i kojencům. Jen pozor, ať si ho nespletete s jinými rostlinami…

Květ pravého heřmánku. Když ho rozpůlíte, bude dutý. Květ pravého heřmánku. Když ho rozpůlíte, bude dutý. Autor: Wikipedia.org / Alina Zienowicz Ala z

Měsíc květen nemá své jméno náhodou. Paseky, trávníky i zahrady jsou pokryté květy. V tomto období můžete začít sbírat krále bylin – heřmánek. Ten se však názvu měsíce vymyká. Vyrazit na něj můžete až do září, ovšem to je řeč jen o lodyze, kvést začíná obvykle až v červnu. Přestože bývá oblíbenou složkou kosmetiky i některých alternativnějších léčiv, nejklasičtější jeho využití je na čaj.

Astma nebo vředy? Pomůže heřmánek…

Lékařsky řečeno jde o spasmolytikum, karminativum, diaforetikum a antiflogistikum. Srozumitelně přeloženo pomáhá od křečí, plynatosti, zvyšuje potivost a léčí záněty – a to i ty oční, v ústech, nebo dokonce pohlavního rázu. Dlouhý seznam pozitivních účinků heřmánku nebere konce. Vyberme z něj ještě několik dalších, které mohou přijít vhod: léčí žaludeční vředy, ulevuje při bronchiálním astmatu a různých trablích se sliznicemi. Mnoha ženám pomáhá při bolestivé menstruaci. Kromě toho nás dokáže uvolnit, je proto dobrým průvodcem při cílené relaxaci.

Vhod přijdou i inhalace

Pokud cítíte, že přes stoupající venkovní teploty se o vás pokouší nachlazení, můžete si udělat heřmánkový čaj. A že už máte rýmu? Pak zkuste heřmánkový odvar inhalovat. Za pár měsíců možná přijde vhod i další využití. Na popálenou kůži od slunce se doporučuje do koupelí přidávat heřmánkový olej.

Heřmánek je výborným pomocníkem v boji proti zánětům. Můžete jej pít jako čaj nebo inhalovat.

Heřmánek je výborným pomocníkem v boji proti zánětům. Můžete jej pít jako čaj nebo inhalovat. Autor: Shutterstock.com / Bozhena Melnyk

Ale pozor, existují lidé, pro které by byly doporučované léčebné kůry peklem. Na heřmánek je totiž poměrně častá alergie. Může se projevit různě – od oteklých očí až po silnou vyrážku. Paradoxně tím, co by jindy heřmánek léčil…

Není léčivka, jako léčivka

Heřmánek si můžete zkusit pěstovat na zahradě. Má rád hlinitopísčitý substrát, sluneční paprsky a dostatečný přísun živin. Chcete-li jen zasadit ještě letos, počkejte až na září. Semena si nejdřív předpěstujte, než je, už coby rostlinky, přesadíte do země. Heřmánek pravý neboli lékařský (latinsky Matricaria chamomilla) poznáte podle bílých okvětních lístků a dutého žlutého květního lůžka. Je snadné zaměnit ho za dvě podobné byliny – heřmánek římský a rmen rolní.

Máte migrény? Zkuste rmenec

"Římský heřmánek" je ve skutečnosti nesprávný lidový název.« Římský heřmánek » je ve skutečnosti nesprávný lidový název.Autor: Wikipedia.org / KENPEI

První jmenovaná bylina se ve skutečnosti jmenuje rmenec sličný (Chamaemelum nobile). I ten je léčivkou, ale o něco méně účinnou a používá se k tlumení odlišných neduhů. Jeho květy mohou pomáhat při léčení žloutenky, tlumení migrén i boji za zdravá játra. Čaj mnoho lidí překvapí příjemnou chutí prověřenou staletími (a možná i tisíciletími) užívání. Možná vás zaskočí, že rmenec sličný bývá součástí některých šampónů.

Falešný heřmánek škodí kukuřici

Rmen rolní najdete na rumištích, zahradě i na poli. Rmen rolní najdete na rumištích, zahradě i na poli. Autor: Wikipedia.org / AnRo0002

Druhý konkurent heřmánku, rmen rolní (Anthemis arvensis), vám na rozdíl od rmence sličného mnoho užitku nepřinese. Je odolný, skvěle regeneruje, ale neužitečným plevelem, který hezky kvete. Zemědělci jej nemají v lásce – nepotřebuje mnoho živin, preferuje písčitohlinité půdy. Ale hlavně, obsazuje i pole, na kterých likviduje víceleté pícniny. Pokud si nechcete vařit nefunkční plevelo čaj, použijte starou dobrou fintu, kterou nás učili již prarodiče. Pravý heřmánek je dutý. Jeho konkurence ne.

Laisser un commentaire